ضرورت وحدت نخبگان و همراهی با دولت در مقابل جنگ روانی صهیونیست‌ها

۱۳۹۷/۰۳/۲۸

خبرگزاری ایکنا نوشت: «سیدهادی برهانی»، عضو هئیت علمی دانشکده مطالعات جهان به تحلیل اهداف سفر نتانیاهو به چند کشور اروپایی علیه برجام و اقدامات تازه او در انتشار چند پیام ویدیویی برای ایرانیان پرداخت و در این رابطه گفت: نتانیاهو در واقع ایران و مدل مقاومت کشورمان را خطری برای اسرائیل و ایدئولوژی صهیونیسم می‌داند و سایر رهبران سیاسی رژیم صهیونیستی هم با این نظر نتانیاهو هم عقیده هستند.

وی ادامه داد: تحولات سوریه باعث شد تا این نگرانی‌ها تشدید شود؛ یعنی آن‌ها از این‌که سوریه به یک کشوری همچون لبنان تبدیل و یک نیروی مقاومت همچون حزب‌الله در این کشور ظهور کند هراس دارند، لذا این تحولات سبب سخت‌تر شدن کار برای اسرائیل خواهد شد.

این استاد مطالعات خاورمیانه در رابطه با هدف اصلی نتانیاهو از سفر به سه کشور اروپایی گفت: هدف اصلی نتانیاهو از این سفرها و دست زدن به چنین ابتکاراتی در کشورهای اروپایی و روسیه و تعاملش با آمریکا و حملات نظامی و تبلیغاتی علیه حضور ایران در سوریه، به خاطر مانع شدن از گرایش بیشتر دولت اسد به سمت مقاومت است تا مبادا خطرهای فزاینده علیه امنیت اسرائیل ایجاد شود.

برهانی به موضوع تغییر نابهنگام مواضع روسیه در خصوص حضور ایران در سوریه اشاره کرد و در این باره افزود: به هر حال در کشور ما نگاه‌های بدبینانه و خوش‌بینانه بسیاری نسبت به رابطه با روسیه وجود دارد که هر دوی آن‌ها از نگاه‌های واقع‌بینانه فاصله دارند. روسیه برای ما می‌تواند یک نیروی همکار در صحنه‌های بین‌المللی باشد و لذا به نفع ماست که با این کشور همکاری داشته باشیم، اما این همکاری نیازمند یک محاسبه دقیق و درست است ونباید بیش از ظرفیت آن بر روی همکاری با او حساب باز کرد.

عضو هئیت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در این رابطه ادامه داد: تصور من این است در حوزه همکاری با روسیه بر سر بحران سوریه، نتوانستیم برخی محاسبات را خیلی دقیق انجام دهیم و لذا تا به امروز حضور ایران در سوریه بیشتر به نفع روسیه بوده است؛ زیرا ایران عملیات زمینی و روسیه عملیات هوایی را به طور مشترک علیه یک تهدید مشترک انجام می‌دادند و از یک حکومتی که مدافع آن بودند حمایت کردند و پیروزی‌های چشمگیری را به دست آورند. اما پس از این‌که کار نیروهای شورشی و تروریستی به پایان رسیده و زمان تقسیم امتیازات و منافع و غنیمت‌ها فرا رسیده، روسیه دیگر آن نگاه مثبت قبلی و آن نیاز را به ایران ندارد و با نگاه واقع‌گرایانه خواهان کمرنگ شدن حضور نظامی کشورمان در سوریه است.

وی افزود: روسیه بر اساس منطق خود شرایطی را دارد فراهم می‌کند که هم از غربی‌ها امتیاز بگیرد و هم از اسرائیل و اگر حضور ایران در سوریه کمرنگ شود به نفع روسیه خواهد بود.

این استاد دانشگاه با بیان این مطلب که روسیه از کشورمان در برخی مقاطع تاریخی در معاملات کلانش با غرب به‌عنوان ابزار استفاده کرده است، گفت: روسیه حساب همه جا را کرده و از آن‌جا که بر اساس فشارهای آمریکا، خروج این کشور از برجام، شرایط نامساعد اقتصادی کشورمان، ایران شدیداً تحت فشار قرار دارد، تصور روسیه این است که ما بیش از گذشته به آن نیاز داریم به‌ویژه در شورای امنیت؛ لذا بر اساس این متغیرها تلاش می‌کنیم تا از این کشور فاصله نگیریم هر چند ناراحت هم باشیم و منافعی را از دست دهیم اما این رابطه را حفظ خواهیم کرد. محاسبه روسیه هم بر همین اساس استوار است که فکر می‌کند ما هر چقدر هم ناراضی باشیم از این کشور فاصله نخواهیم گرفت.

این تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه در رابطه با اهداف نتانیاهو از انتشار پیام‌های ویدیویی عنوان کرد: به نظر من دولت نتانیاهو وارد یک فاز فعالی علیه ایران شده و تصور می‌کنم که تصمیمات مهمی را در قبال جمهوری اسلامی اتخاذ کرده‌ و در حال اجرا شدن است و این تصمیمات ابعاد مختلفی را در خود جای داده و این رژیم، تحولات ایران را به دقت رصد می‌کند و تلاش می‌کند تا با موفقیت به طرف اهداف خود پیش ‌رود.

وی ادامه داد: هدف آن‌ها این است که بر دولت و حکومت ایران فشار شدیدی را وارد سازند و در این راه از بهانه‌های مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از این مسیرهایی که این رژیم دارد علیه ایران طی می‌کند جداسازی افکار عمومی مردم از دولت و حکومت است.

برهانی افزود: رژیم صهیونیستی تمامی تلاش خود را به کار گرفته تا مبارزه با اسرائیل را در میان افکار عمومی داخلی به یک امر غیرمعقول تبدیل کند و بحران‌های محیط زیستی و اقتصادی در داخل ایران همچون ابزاری در راستای تحقق اهداف آن‌ها به کار گرفته می‌شوند.

این استاد دانشگاه تهران با تأکید بر این مطلب که نتانیاهو شخصیتی است که در هیچ جای دنیا از آن به‌عنوان رهبر راستگو نام نمی‌برند، تصریح کرد: با همه این اوصاف به دلیل آسیب‌پذیری‌های داخلی کشورمان و گسترش ابعاد بحران‌های زیست‌محیطی، بحران بی‌اعتمادی به دولت و نهادهای حاکمیتی تشدید شود و به دنبال آن خطر تأثیرگذاری این پیام‌های ویدیویی تقویت خواهد شد.

وی در ادامه به بیان راهکار مقابله با جنگ جدید روانی اسرائیل علیه ایران پرداخت و گفت: در درجه اول مراکزی که در داخل کشور مسئول هدایت افکار عمومی هستند، فعال شوند و به دقت این مسائل را رصد کنند.

برهانی در پایان افزود: اگر حداقل ۵۰ درصد از نخبگان از موضع دولت حمایت نکنند، نمی‌توانیم انتظار موفقیت‌آمیز بودن سیاست‌هایمان را داشته باشیم، لذا ضروری است که بخش قابل توجه‌ای از نویسندگان، روشنفکران و هنرمندان از سیاست‌های دولت پشتیبانی کنند تا دولت قویتر در برابر جنگ روانی اسرائیل مقاومت کند.

گفت‌وگو از سعید امینی

نظرات شما

×

Comments are closed.