ضرورت تعامل وزیر ارشاد با رییس صدا و سیما

محمدصفوی-صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران این روزها برخلاف قول‌هایی که رییس این سازمان در روزهای شروع به کار در ساختمان شیشه‌ای جام جم می‌داد عمل می‌کند و روزبه‌روز بر دامنه بی‌اعتمادی میان گروه‌های مختلف اجتماعی و بنگاه‌های دولتی و وزارتخانه‌ها با این سازمان افزوده می‌شود این روزها برنامه‌های مجری‌محور و برنامه‌هایی که پول بیت‌المال اداره می‌شوند به ورطه تخریب و فحاشی افتاده‌اند و الفاظ زشت و ناپسند نظیر “بتمرگ در خانه ات” از آنتن صدا و سیما و از زبان مجریان محترم حواله مخاطبان می‌شود.

از سوی دیگر به علت هزینه‌های گزاف تبلیغ محصول فرهنگی در صدا و سیما این روزها شاهد اوج‌گیری تبلیغات در شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی هستیم که علاوه بر تبلیغ محصولات متعدد کارخانجات ایرانی محصولات فرهنگی نظیر فیلم‌های اکران‌شده در ایران را معرفی می‌کنند. در این بیان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان‌های فیلمسازان و تهیه‌کنندگان سینما به محض پخش تیزر فیلم‌های سینمایی در شبکه‌های خارجی دستور توقف اکران فیلم‌ها را در سینماهای نمایش‌دهنده می‌دهد. به‌نظر می‌رسد در این روش وزارت ارشاد و صدا و سیما هر دو یک دیدگاه مشترک دارند و آن هم حمایت‌ نکردن از سینمای ملی هست. به نظر می‌رسد این روزها وفاق و گفتگوی سازنده میان مسئولین صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر باشد دکتر صالحی امیری که خودشان از اصحاب هنر و قلم هستند همواره بر زمینه گفتگو و ارائه راهکارهای اجرایی در حل معضلات اداری و اجرایی تأکید داشته‌اند و آقای علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما هم به نظر می‌رسد توان مدیریتی خوبی را در عرصه‌های فرهنگی کشور و سال‌های خدمت در رسانه ملی داشته و دارند اگر در یک اقدام سازنده و تعامل دوسویه در جهت هم‌افزایی و حفظ منافع ملی و سرمایه‌های فرهنگی با یکدیگر به رفع تنگناها و لزوم مشارکت و هم‌فکری برای تعامل بیشتر در جهت حمایت از فرهنگ کشور قدم بردارند بسیار ارزنده خواهد بود.

دکتر صالحی امیری همواره در نوشته‌های خود در نشریات کشور بر مباحثی نظیر حفظ کرامات انسانی، احترام به حقوق هنرمندان تأکید داشته‌اند که جای بسیار خوشوقتی هست که وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی به زندگی شایسته برای همه شهروندان ایرانی به‌ویژه اصحاب فرهنگ و و هنر و رسانه اعتقاد دارند و در دوره کوتاه تصدی خود در وزارت‌خانه همواره بر این موضوع تأکید داشته‌اند.

رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز هر چند ماهی بیشتر نیست که بر کرسی ریاست بزرگ‌ترین سازمان فرهنگی و فراگیرترین رسانه کشور تکیه زده‌اند اما به نظر می‌رسد هنوز تمام بخش‌های این سازمان عریض و طویل همسو با سیاست‌های ایشان گام برنمی‌دارند و هنوز یک تفکر استراتژیک در حمایت از تولیدات ملی و فرهنگی کشور در شبکه‌های مختلف سازمان صدا و سیما وجود ندارد.

این روزها علی‌رغم این‌که شبکه‌های مجازی عرصه جدیدی را برای مخاطبان گشوده اند، سازمان صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنوز ضرورت اجتماعی این پیامد را در زیرمجموعه‌های خود احساس نکرده‌اند و از سوی دیگر باید گفت بخش‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی جامعه این روزها مانند سال‌های گذشته وامدار سازمان‌های فرهنگی نیستند همین روزها شاهد هستیم شبکه‌های مختلف ماهواره‌ای انواع تولیدات ایرانی را در گستره جهانی با زبان‌های مختلف معرفی و تبلیغ می‌نمایند و جالب‌تر این‌که گویندگان و مجریان این شبکه‌ها تأکید می‌کنند ایرانی جنس ایرانی بخر و در مواردی هم صحبت از وفاق و همراهی ملی چاشنی تبلیغ کالاها می‌شود.

ضرورت گفتگو میان متولیان فرهنگی و رسانه‌ای کشور برای حل مشکلات معیشتی هنرمندان و پاسخ‌گویی به نیازهای رسانه‌ای هنرمندان برای تبلیغ کالاهای‌شان امری بدیهی است. و دو سازمان متولی امر فرهنگ و هنر کشور این روزها فارغ از سلیقه‌های شخصی نیازمند گفتگوی سازنده و تعامل برای رفع مشکلات هنرمندان هستند. امید است که چنین باشد تا شاهد بازگشت هنرمندان به صدا و سیما و فعالان فرهنگی به رسانه ملی باشیم.

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.