صنعت ۶۳ ساله طیور زیر فشار آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

 درششمین کنگره بین‌المللی دامپزشکی طیور مطرح شد

گروه تولید-رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور گفت: با شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دو سال اخیر، شمار قابل توجهی از فعالان صنعت طیور بیکار شدند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، «محمدرضا صفری» روزسه شنبه درششمین کنگره بین‌المللی دامپزشکی طیور، در مرکز همایش‌های بین المللی رازی، افزود در سال ۱۳۹۵ برآورد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم صنعت طیور کشور حدود سه میلیون نفر بود.

وی از معدوم سازی بیش از ۱۲ میلیون مرغ تخمگذار در شیوع (اپیدمی) سال ۱۳۸۹ آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان خبر داد و افزود: قیمت تخم‌مرغ از دی ماه ۱۳۸۹ تا یک سال بعد از آن، بشدت افزایش یافت و خسارت آنفلوانزا نیز در این سال، به بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان و بیکاری به بیش از ۱۰ هزار نفر رسید.

صفری ساماندهی و اصلاح صنعت طیور را وظیفه دولت دانست و افزود: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، بزرگترین دغدغه ما به شمار می رود اما پرسش اینجاست که ما در زمینه مقابله با این بیماری، چه اقداماتی انجام داده ایم.

وی با بیان اینکه سازمان دامپزشکی در این زمینه وظایف خود را انجام می‌دهد، افزود: این سازمان به تنهایی نمی‌تواند با این بیماری مقابله کند و ساختار صنعت به ما اجازه مانور بیشتر نمی‌دهد.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی تصریح کرد: نیاز داریم قبل از شیوع بیماری، ستادی برای مبارزه با آن در کشور شکل بگیرد، نه اینکه بعد از شیوع آن هم برای معدوم‌سازی و پرداخت خسارت تشکیل شود.

وی با تاکید بر اینکه سازمان دامپزشکی در عمل و تصمیم‌گیری باید مستقل باشد، گفت: زمانی که برای انجام یک کار به ۱۰۰ غیرمتخصص پاسخگو باشیم، توان مانور در مقابله با بیماری ها را نخواهیم داشت.

صفری با اشاره به سخنان رئیس‌ جمهوری درباره معدوم سازی ۲۵ میلیون مرغ با هدف حفظ سلامت مردم، بحث افزایش قیمت تخم مرغ و تاثیر آن بر اقتصاد، گفت: این موضوع نشان می دهد که دامپزشکی با اقتصاد و سلامت جامعه به طور کامل مرتبط است.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی تصریح کرد: صنعت طیور پس از گذشت ۶۳ سال از آغاز فعالیت، با وجود مشکلات متعدد، همگام با زیربخش‌های کشاورزی رشد کرده و تا سال ۱۳۹۰ این صنعت ۷۰۰ درصد رشد داشته است.

به گفته این مقام مسئول، این صنعت سالانه ۲۵ کیلوگرم گوشت مرغ و ۱۱ کیلوگرم تخم‌مرغ برای هر فرد ایرانی تولید می‌کند.

وی افزود: ایران در سال ۱۳۹۴ با ظرفیت پرورش سالانه ٨٨ میلیون مرغ تخمگذار رتبه هشتم تولید گوشت مرغ و رتبه چهاردهم تولید تخم‌مرغ را در جهان به خود اختصاص داده است.

صفری با اشاره به اینکه در آغاز انقلاب، مصرف سرانه گوشت مرغ حدود ۴٫۵ کیلوگرم و تخم‌مرغ حدود ۳٫۵ کیلوگرم با جمعیتی نزدیک به ۳۶ میلیون نفر بود، گفت: اکنون جمعیت کشور ۸۰ میلیون نفر، سرانه مصرف گوشت مرغ ۲۵ کیلوگرم و تخم‌مرغ بیش از۱۰ کیلوگرم است.

وی افزود: آمارها نشان می‌دهد ظرفیت تولید گوشت مرغ حدود ۱۲ برابر و تخم‌مرغ هفت برابر دوران اوایل انقلاب شده است.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی افزود: در ایران بیش از ۶۰۰ کارخانه ساخت خوراک وجود دارد اما به دلیل ساختار حاکم بر این صنعت، تولید خوراک از سوی مرغدار انجام می‌شود.

وی افزود: کارخانه‌های خوراک دام و طیور با کمتر از ۲۵ درصد ظرفیت فعالند و برای جلب مشتری تلاش می‌کنند.

این مقام مسئول یکی از مشکلات را نبود مراکز آموزشی و دانشگاهی، رشته فناوری ساخت خوراک دام و طیور عنوان کرد و افزود: به تازگی شاهد توجه دولت و مجلس شورای اسلامی در بخش دامپزشکی هستیم اما این اقدامات کافی نیست زیرا در بخش خصوصی بیش از ۱۰ سال است که حتی یک ریال تسهیلات دریافت نکرده ایم.وی ادامه داد: در حوزه تحقیقات دامپزشکی و دامپروری نیز جایگاه ویژه‌ای نداریم و باید همه اینها رشد کند.

**بیماری آنفلوانزای پرندگان یک تهدید دائمی است

رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز دراین همایش، با بیان اینکه صنعت طیور با مشکل مدیریت بهداشتی رو به رو هستند، گفت: بیماری آنفلوانزای پرندگان یک تهدید دائمی برای صنعت مرغداری به شمار می رود.

«علیرضا رفیعی پور» به برخی مشکلات موجود در صنعت طیور برای شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی اشاره کرد و گفت: عرضه پرندگان به شکل روز و هفته بازار و مراکز عرضه این پرندگان از جمله مشکلاتی است که می تواند به حوزه تولید مرغ، تخم مرغ و خوراک دام که جایگاهی را طی ۶۰ سال در این صنعت به دست آورده است، آسیب بزند.

وی پایین بودن بهره وری در بخش، بالا رفتن هزینه های تولید و شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان را از دیگر مشکلات این صنعت برشمرد و افزود: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نخستین بار ۱۴۰ سال قبل در جمعیت طیور شناسایی شده در حالی که ١٠٠ سال از عمر صنعت طیور در دنیا می گذرد.

وی با اشاره به فعالیت ۲۷ واحد مرغداری در کشور گفت: ۶۰ سال از عمر صنعت طیور در کشور ما می گذرد و ایران همواره با مشکل فراگیری (اپیدمی)این بیماری در کشور مواجه بوده است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: با توجه به بزرگ بودن صنعت طیور، بحث تجارت طیور و فرآورده های آن در دنیا و از همه مهمتر مهاجرت پرندگان باید از بیماری آنفلوانزای پرندگان را به عنوان یک تهدید دائمی نام برد و برای کنترل آن تدابیری اندیشید.

وی با اشاره به اینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دنیا به بیماری هزار چهره معروف است، گفت: این بیماری از سال های ۱۹۵۸ تا ۱۹۹۸ (طی ۴۰ سال) تنها ۲۳ میلیون قطعه مرغ را به کام مرگ کشاند، اما در سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ (طی چهار سال) ۲۰۰ میلیون قطعه طیور را از بین برد.

رفیعی پور با بیان اینکه این ویروس فعالیت خود را به شدت افزایش داده است، افزود: رشد ابتلای پرندگان به این بیماری در حالیست که تکنولوژی مقابله با آن رو به رشد بوده است.

رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه ویروس آنفلوانزا انواع مختلفی دارد که دنیا را درگیر کرده است، گفت: در اواخر سال ۲۰۱۷ کشورهای پیشرفته دنیا از جمله آمریکا، مکزیک، ایتالیا، هلند و همچنین کشورهایی مانند مصر و اندونزی درگیر این بیماری بوده اند.

وی افزود: این ویروس با نحوه فعالیت خود به ما می گوید من یک حق حیات دارم و شما باید تولید خود را به گونه ای برنامه ریزی کنید که در کنار من ادامه داشته باشد.

رفیعی پور ادامه داد: صنعت طیور ما با این همه فراز و فرود به مرحله صادرات رسیده و برای استمرار دامپزشکی و صنایع وابسته آن دعا می کنیم تا این صنعت مقتدر بماند و به کار خود ادامه بدهد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه صنعت طیور را یک حوزه امنیتی دانست و گفت: صنعت طیور رکن امنیت غذایی، اقتصادی و اجتماعی دارد و حتی بر روان جامعه تاثیرگذار است.

رفیعی پور یادآور شد: این حوزه امنیتی به عنوان تامین کننده امنیت غذایی کشور، باید مورد توجه مسئولان و تولیدکنندگان قرار گیرد تا صدمه ای به این بخش وارد نشود.

نظرات شما

×

Comments are closed.