صنعت سیمان کارگر بانک‌ها شده است

در آیین افتتاح دهمین نمایشگاه صنعت سیمان مطرح شد

گروه تولید-معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تامین نیازهای وارداتی صنعت سیمان از محل ارز حاصل از صادرات آنها در دستور کار قرار دارد.

به گزارش جهان اقتصاد، «جعفر سرقینی» در آیین افتتاح دهمین نمایشگاه صنعت سیمان و صنایع وابسته افزود: این شیوه برای صنعت فولاد نیز پیگیری می شود.

وی گفت: اقتصاد مقاومتی همواره با معدن و صنایع معدنی عجین بوده و در دور گذشته تحریم‌ها و تحریم‌های فعلی این بخش کمترین آسیب را دیده است.

سرقینی اظهار داشت: اکنون صادرات و تهیه مواد اولیه و قطعات مورد نیاز در بخش معدن و صنایع معدنی دشوار شده، اما صنایع معدنی متوقف نشده اند.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت آمارهای هشت ماهه امسال در بخش معدن و صنایع معدنی را نشانه تداوم تولید در این بخش دانست و گفت: تولید فولاد در این مدت ۱۸ درصد نسبت به دوره مشابه پارسال رشد داشته اما تولید سیمان در دوره یاد شده نیم درصد کاهش به وجود آمد.

وی خاطرنشان کرد: شرایط سخت کنونی و تحریم‌ها را پشت سر خواهیم گذاشت و در دوره های گذشته شرایطی سخت تر از این را تجربه کرده ایم.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت خواستار آن شد تا انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان به ارائه پیشنهادات خود برای کاهش و رفع مشکلات در این صنعت بپردازد.

سرقینی در عین حال افزود: هر صنعتی دوران فراز و نشیب دارد، اما توسعه کشور بدون تولید سیمان مفهومی ندارد.

به گفته این مقام مسئول، بازار سیمان ایران گسترده است و در جاده ها، بافت های فرسوده شهری، روستاهای کشور و اجرای حجم عظیم پروژه های عمرانی در بخش های مختلف به سیمان نیاز داریم.

وی اظهار داشت: چنانچه کشور از موضوع تحریم‌ها رهایی پیدا کند، شرایط صنعت سیمان نیز بهبود خواهد یافت و بازارهای متنوعی پیش روی قرار می گیرد.

سرقینی گفت: امروز ۲۹ درصد صنعت سیمان متعلق به بخش خصوصی واقعی است و این مهم که یک تکلیف قانونی است، قابلیت افزایش دارد.

به گفته وی، امسال حداقل ۴۸ میلیون تن سیمان در کشور مصرف و ۱۲ میلیون تن صادر می‌شود و با مجموع ۶۰ میلیون تن تولید می توان کماکان به آینده امیدوار بود.

سرقینی اظهارداشت: ۱۰ میلیون تن ظرفیت تولید جدید در عرصه سیمان در راه است و دیر یا زود وارد بازار خواهد شد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ایران هم درباره برپایی این نمایشگاه اظهار داشت: صنعت سیمان از جمله صنایع کلیدی و مادر کشور است که سهم مهمی در توسعه پایدار کشور داشته است.

عبدالرضا شیخان خاطرنشان کرد: همزمان با برگزاری این نمایشگاه تخصصی ده‌ها شرکت تولیدی و واحدهای تحقیقاتی دانشگاهی و پژوهشی جدیدترین فناوری های ساخت و تولید بتن پیشرفت های صورت گرفته این حوزه و جدیدترین تجهیزات صنعت سیمان و صنایع وابسته را ارائه می کنند.

در ادامه رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور گفت: ظرفیت تولید سیمان کشور به سالیانه ۸۶ میلیون تن رسیده، اما بازار داخلی حتی از بازار سال ۸۳ نیز کوچکتر شده است.

به گفته «سیدمحمد اتابک»، امروز ۷۴ کارخانه و ۹۶ خط تولید سیمان در کشور وجود دارد که عمر ۴۷ خط کمتر از ۱۰ سال است.

وی یادآور شد: هرچند بزرگترین توسعه در تولید سیمان در جهان پس از چین در ایران اتفاق افتاده، اما امروز شرکت های تولیدی برای پرداخت بدهی های ارزی خود با مشکل مواجه بوده و برای اجرای قانون رفع موانع تولید نیز نیازمند یاری هستند.

اتابک بیان داشت: در این سال ها با وجود همه مشکلات به تولید ادامه داده و منافع ملی را هیچ گاه خدشه دار نکردیم، اما امروز بدهی های سنگین داشته و در عمل به کارگر بانک ها تبدیل شده ایم.

وی به افزایش ۱۲ درصدی قیمت سیمان در ماه های گذشته اشاره کرد و گفت: امروز بابت این افزایش انتقادات زیادی به مجموعه سیمان وارد شده و حتی برخی از اختفا و احتکار ۱۷ تن کلینکر صحبت به میان می آورند؛ کسانی که از افزایش بهای سیمان انتقاد می کنند، همان افرادی هستند که یک خودرو را قابل اختفا و احتکار اعلام نکرده و از افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت آن دفاع می کنند.

این مقام صنفی با بیان اینکه امروز بنگاه های تولیدی سیمان شرایط بغرنجی را تجربه می کنند و افزود: این شرایط متاثر از کاهش بودجه عمرانی، افزایش تحریم های ناجوانمردانه، کاهش مصرف داخلی، افزایش چشمگیر هزینه های حمل و نقل و نبود پروتکل با کشورهای همسایه ایجاد شده است؛ همچنین مشکلات تامین برق و گاز، مالیات، بیمه تامین اجتماعی و بدتر از همه بهره های مرکب بانک ها بر این معضلات افزوده است.

وی اظهار داشت: هرچند این صنعت برای مقابله با تحریم ها اعلام آمادگی کرده، اما انتظاراتی نیز دارد که باید برآورده شود.

اتابک یادآور شد: امروز بنگاه های سیمانی نگران تامین قطعات یدکی با قیمت های جدید (ناشی از افزایش نرخ ارز) و در نتیجه توقف بازسازی و تعمیرات کارخانجات هستند که در ادامه می تواند به توقف فیلترینگ کارخانجات و مشکلات زیست محیطی بینجامد.

وی تاکید کرد: اگر قرار باشد در سال ۹۸ قیمت گذاری سیمان همچون گذشته باشد، کارخانجات تولیدی با توقف تولید مواجه خواهند شد.

رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور همچنین از فعالان صنعت سیمان درخواست کرد که از رقابت منفی در بازارها خودداری کنند.

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.