صنعت زیر فشار چالش های اقتصادی

ثبت افت تولید ۱۷ کالای صنعتی در ۷ ماهه سال ۱۳۹۷

گروه تولید-طبق جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، در هفت ماهه نخست امسال میزان تولید بیش از نیمی از کالاهای منتخب صنعتی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

به گزارش جهان اقصاد، جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که در هفت ماهه نخست امسال میزان تولید ۱۷ کالا از میان ۲۷ کالای منتخب صنعتی، نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش یافته است.

در این میان تولید ماشین‌ لباس‌شویی در هفت ماهه نخست امسال با افت ۳۸ درصدی بیشترین کاهش را در میان کالاهای صنعتی داشته و میزان تولید آن از ۴۷۹.۸ هزار دستگاه در هفت ماهه نخست سال گذشته به ۲۹۶.۵ هزار دستگاه رسیده است. این در حالی است که میزان تولید این محصول منتخب صنعتی در مهر ماه امسال بیش از ۲۹ درصد نسبت به شهریور ماه افزایش داشته است.

بعد از ماشین لباس‌شویی، میزان تولید انواع تلویزیون، سواری، وانت، نئوپان، کامیون کشنده و یخچال و فریزر به ترتیب ۳۲.۵، ۲۰.۹، ۲۰.۳، ۱۹.۷، ۱۷.۳ و ۱۳.۸ درصد نسبت به هفت ماهه اول سال ۱۳۹۶ کاهش یافته است.

همچنین گفتنی است که از آغاز سال جاری تا پایان مهر ماه میزان تولید سیگارت با کاهش ۸ درصدی، لاستیک خودرو با کاهش ۶.۳ درصدی، کولر آبی با کاهش ۵.۹ درصدی، داروی انسانی با کاهش ۵.۴۲ درصدی، تراکتور با کاهش ۵.۴ درصدی، الکتروموتور با کاهش ۵.۳ درصدی، روغن ساخته شده نباتی با کاهش ۵ درصدی، پودر شوینده با کاهش ۳.۴ درصدی، فیبر و فرش نیز با کاهش ۳ درصدی روبه‌رو شده است.

از طرف دیگر کمباین در صدر جدول کالاهایی است که تولید آن‌ها روند افزایشی داشته است و میزان تولید این کالای صنعتی در هفت ماهه نخست امسال بیش از ۲۲ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش یافته و به حدود ۵۵۹ دستگاه رسیده است. این در حالی است که میزان تولید کمباین در مهر ماه امسال بیش از ۷۰ درصد نسبت به شهریور ماه کاهش یافته است.

در این میان، طی هفت ماهه نخست امسال ۲۵۱۰ دستگاه اتوبوس، مینی‌بوس و ون تولید شده که نسبت به تعداد ۲۰۶۵ دستگاهی که تا پایان مهرماه سال گذشته تولید شده بود، بیش از ۲۱ درصد افزایش یافته است.

همچنین از آغاز سال جاری تا پایان مهر ماه میزان تولید دوده با رشد ۶.۵ درصدی، پتروشیمی با رشد ۳.۴ درصدی، نخ پلی استر با رشد ۲.۶ درصدی، نخ سیستم پنبه‌ای و ترکیبی الیاف مصنوعی با رشد ۱.۲ درصدی، انواع پایپوش با رشد ۰.۶ درصدی، الیاف و تاپس پلی استر با رشد ۰.۵ درصدی و چرم با افزایش ۰.۲ درصدی روبه‌رو شده است.

**زنگ خطر رشد منفی برای تولید

در همین رابطه سایت خبری اتاق ایران هم به آخرین گزارش مرکز آمار ایران در رابطه با رشد اقتصادی کشور پرداخته است، دراین گزارش آمده است: براساس اطلاعاتی که مرکز آمار ایران از رشد اقتصادی ۶ماهه ۹۷ صادر کرده، رشد بخش‌های کشاورزی و صنعت منفی شده است درحالی‌که قسمت عمده‌ای از تولید کشور به این دو بخش تعلق دارد و کند یا منفی شدن رشد آنها می‌تواند تبعاتی برای اشتغال و تأمین نیاز بازار داخلی داشته باشد.

بررسی سابقه رشد اقتصادی گروه‌ها و بخش‌های مختلف اقتصاد ایران در سال‌های اخیر نشان دهد در سال ۱۳۹۷، دوباره تحولاتی از جنس همان اتفاقاتی که در سال‌های ۹۰ و ۹۱ در اقتصاد ایران رخ داد و رشد اقتصادی را تا منفی ۶٫۸ درصد پائین آورد، در حال تکرار است.

تحریم‌های اقتصادی، نابسامانی‌های ارزی و سخت شدن فضای کسب‌وکار برای بنگاه‌های اقتصادی موجود از جمله مسائلی بود که در سال‌های منتهی به ۱۳۹۲ در اقتصاد ایران وجود داشت که ثمره آن کوچک‌تر شدن کیک اقتصاد ایران بود و حالا به نظر می‌رسد همان شرایط دوباره در حال تکرار است.

مرکز آمار ایران رشد اقتصادی کشور در ۶ماهه ۹۷ را با احتساب نفت ۰٫۳۸ درصد و بدون احتساب نفت ۰٫۲۸ درصد اعلام کرده است که بخش زیادی از آن مرهون مثبت شدن نرخ رشد بخش خدمات بوده است.

بر اساس اطلاعات مربوط به رشد محصول ناخالص داخلی، نشان می‌دهد در ۶ ماهه نخست سال جاری نرخ رشد گروه کشاورزی به منفی ۲٫۵ درصد رسیده است درحالی‌که در مدت مشابه سال قبل این بخش ۰٫۷ درصد رشد کرده بود.

همچنین در این دوره زمانی رشد گروه صنعت منفی ۱٫۲۱ درصد به ثبت رسیده که نسبت به دور مشابه در سال قبل با سقوط شدید مواجه بوده است. سال گذشته رشد این گروه به ۵٫۲ درصد رسیده بود که البته رشد بخش نفت و گاز نیز در آن مدنظر قرار می‌گرفت اما در سال جاری باوجود محاسبه رشد مثبت بخش نفت و گاز، نرخ رشد بخش صنعت حدود ۶٫۵ درصد افت کرده و وارد بازه منفی شده است.

هرچند اطلاعات منتشر شده از تحولات بازار کار ایران حاکی از این است که حدود نیمی از نیروی کار کشور در بخش خدمات فعالیت دارند و سهم به‌مراتب کمتری از اشتغال به بخش‌های صنعت و کشاورزی مربوط می‌شود اما ازآنجایی‌که بنگاه‌های مولد و تولیدی کشور غالباً در این دو بخش حضور دارند و سهم قابل‌توجهی از نیاز بازارهای داخلی به همت رشد این دو بخش تأمین می‌شود، منفی شدن رشد این بخش‌ها می‌تواند زنگ خطری برای بروز مشکل در حوزه اشتغال مولد و تأمین بازارهای داخلی باشد.

در ۶ماهه امسال، تنها گروهی که توانسته رشد مثبت سال قبل خود را حفظ کند، گروه خدمات بوده که باوجود افت قابل‌توجه میزان رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل، بازهم به رشد مثبت ۲٫۲۹ درصد دست یافته است.

بازخوانی تحولات مربوط به تولید ناخالص داخلی در سه‌ماهه امسال نیز نشان می‌دهد که مقدمه منفی شدن رشد دو گروه کشاورزی و صنعت و افت شدید رشد در گروه خدمات، در این دوره ۳ ماهه به‌وجود آمده اما نکته قابل‌تأمل این است که از سال ۱۳۹۱ تاکنون تقریباً در هیچ فصلی رشد اقتصادی سه گروه اصلی اقتصاد ایران در یک مسیر موازی رو به افول قرار نداشته و همگی با هم درگیر افت یا منفی شدن رشد نبوده‌اند.

در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ با اعمال تحریم‌های اقتصادی و با توجه به عدم آمادگی کشور برای خنثی‌سازی اثرات مخرب آنها، وضعیتی مشابه آنچه امروز در حوزه رشد اقتصادی بروز کرده است اتفاق افتاده بود و در دوره جدید تحریم‌ها نیز همان سناریو در اقتصاد ایران در حال اجراست.

نظرات شما

×

Comments are closed.