صندوقهای جسورانه حلقه مفقوده زنجیره تجاری سازی ایده‌ها و دانش

مرتضی ابراهیمی– نشستی به منظور شناخت بیشتر ظرفیت‌ها و ابعاد صندوق جسورانه یکم آرمان آتی در محل کارگزاری بانک کشاورزی برگزاری شد.

به گزارش جهان اقتصاد، علی اسلامی‌بیدگلی-رییس هیات‌مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی در ابتدای این نشست با بیان اینکه تلاش ما برای راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه از سال ۹۳ آغاز شده است، گفت: این صندوق با هدف تکمیل چرخه سرمایه‌گذارى شرکت‌هاى دانش‌بنیان و توسعه اکوسیستم استارت‌آپى و کارآفرینى مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس دریافت کرده و با احتمال زیاد در این هفته پذیره‌نویسی خواهد شد.
اسلامی‌بیدگلی با اشاره به اینکه به سبب نبود تکمیل چرخه سرمایه‌گذاری در حوزه‌ها و ایده‌های دانش‌بنیان، بسیاری از پروژه‌ها و ایده‌های خلاقانه به سرانجام نرسیده‌اند و اغلب صاحبان این ایده‌ها برای تأمین مالی به خارج از کشور هدایت شده‌اند، بیان کرد: به این ترتیب خلا کمبود صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه به عنوان یک ابزار کارآمد در تأمین مالی و کمک به تکمیل چرخه سرمایه‌گذاری روی ایده‌ها، اختراعات، شرکت‌های کوچک و استارت‌آپ‌ها در نهایت منجر به برنامه‌ریزی و تلاش برای راه‌اندازی چنین ابزار کارآمدی در مسیر تأمین مالی فعالیت‌های دانش‌بنیان شد که در پی آن تاکنون پنج صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه از سازمان بورس مجوز فعالیت خود را دریافت کرده‌اند.
وی به انواع سرمایه‌گذاری‌های جسورانه در دنیا اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذارى‌هاى جسورانه به دو دسته صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصى (private Equity Fund) و عمومى (Public Equity Fund) تقسیم‌بندی می‌شوند.
اسلامی‌ادامه داد: در برخى کشورها مانند ایالات متحده نحوه سرمایه‌گذارى روى شرکت‌هاى ایده‌محور و دانش‌بنیان از طریق صندوق‌هاى سرمایه‌گذارى جسورانه خصوصی صورت مى‌گیرد و در کشورهای دیگری مانند انگلستان برای آنکه اعتماد عمومی‌به این صندوق‌ها جلب شود از نوع عمومی‌یا به اصطلاح Public آن استفاده می‌کنند.
به گفته وی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه از نوع عمومی‌این امکان را دارند تا امیدنامه آنها توسط سرمایه‌گذاران مورد بررسی قرار گیرد و بتوان آنها را ارزشیابی کرد، همچنین این صندوق‌ها قابل عرضه در بورس نیز هستند و به‌عنوان مثال در بازار AIM لندن سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون پوند سرمایه جذب این صندوق‌ها می‌شود.
رییس هیات‌مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی در ادامه به تشریح ویژگی‌های صندوق سرمایه گذاری جسورانه این شرکت پرداخت و در این خصوص عنوان کرد:‌ این صندوق تک رشته‌ای است و حوزه سرمایه‌گذاری آن در حوزه IT و ICT است، اما به‌طور کلی ساختار این صندوق‌ها به گونه‌ای است که می‌توان با هدف مدیریت ریسک چند رشته‌ای نیز آنها را راه‌اندازی کرد.

علی اسلامی بیدگلی گفت: صندوقهای جسورانه به عنوان حلقه مفقوده زنجیره تجاری سازی ایده‌ها و دانش ایجاد شده، تشکیل گردیده اند. با وجود انکوباتورها (کاتالیزورهای تجاری) و قرارگیری بسیاری از ایده‌ها در این مراکز رشد، نبود وجود سرمایه کافی، در نهایت به تجاری شدن ایده ختم نمیشد و بسیاری از ایده‌ها به مرحله نهایی شدن درآمدزایی نمیرسید. فلسفه تشکیل صندوقهای مخاطره پذیر، تأمین این نیاز کسب و کارهای نوپاست.

وی افزود: پروژه‌های زیادی به دلیل نداشتن سرمایه‌گذار، با شکست مواجه  می‌شوند اما اگر چرخه سرمایه‌گذاری‌های جسورانه به درستی راه اندازی شود، نقش پررنگی در تکمیل پروژه‌ها خواهد داشت. ابتدا بودجه موردنیاز شرکت سرمایه‌پذیر تخمین زده می‌شود.سپس توان صندوق برای تأمین مالی آن بررسی می‌شود.لازم به ذکر است، پول در چند مرحله و پس از تحقق اهداف مرحله قبل به شرکت سرمایه‌پذیر تزریق می‌شود.

وی درباره این که FinTech چیست، بیان کرد:فین‌تکها یا فناوری‌های مالی معادل Financial technology یا FinTech صنعتی در فضای اقتصادی است و به شرکتهایی اشاره دارد که با کاربرد تکنولوژی تلاش می‌کنند خدمات مالی را کارآمدتر کنند. شرکت‌های فعال در زمینه فناوری‌های مالی عموما استارت‌آپ‌هایی هستند که تلاش می‌کنند خودشان را در سیستم‌های مالی جا بیندازند و شرکت‌های سنتی را به چالش بکشند.

اسلامی بیدگلی گفت: از مواردی که سازمان بورس باید در راستای موفقیت طرح صندوقهای مخاطره پذیر انجام دهد، نبود صدور مجوزهای بیش از حد جهت تأسیس این صندوقهاست.  میزان مخاطره پذیر بودن صندوقها ارتباط مستقیم با تعداد آنها دارد.

در ادامه این نشست دکتر ابراهیمی‌مدیر گروه صنعتی گلرنگ گفت: گروه صنعتی گلرنگ به عنوان یک هولدینگ با ۱۵ زمینه کاری،  به دلیل ارتباط B2B با مشتریان نهایی و بیش از ۱۸۰ هزار فروشگاه در سراسر کشور، قابلیت سرمایه گذاری بر روی طرحهای مالی، ابزارهای پرداخت و بخصوص fintechs در قالب VC funds دارد

در ادامه این نشست جناب علوی از مرکز فناوری فناپ گفت:  اگر موفقیت استارت آپها هدف نهایی ما در نظر گرفته شود، تمرکز بر money به تنهایی کافی نیست. تمرکز بر smart money مورد مهمتریست. صندوقهای مخاطره پذیر روی این بخش نیازمند کار بیشتری هستند. از طرفی این صندوقها باید روی ورودیهای اقتصاد پویا که همان “ایده ها” هستند تمرکز نمایند.  صندوق مخاطره پذیر بجز وظیفه تأمین مالی طرح، در غربال ایده‌ها بعنوان نقطه شکل گیری startup نیز فعال باشند.

همچنین در ادامه این نشست آقای باقری از شرکت توسن بیان کرد:  این شرکت درباره ارائه راهکارهای بانکی فعال است. از نقاط قوت شرکت توسن نسبت به سایر شرکتهایی که راهکار و سرویس بانکی ارائه میدهند رویکرد این شرکت نسبت به FinTechهاست. به گونه‌ای که شرکتها بتوانند از platform ارئه شده توسط این شرکت، solution مورد نیاز خود را دریافت نمایند.  این قابلیت به افزایش بهره وری شرکتهای FinTech کمک  می‌کند.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.