صندلی داغ!

میثم سعادت-گروه سیاسی

در ادبیات طنز سیاستمداران، گاهی به خاطر قوانین متفاوت برگزاری کنسرت موسیقی در مشهد، به استان خراسان خراسان، ولایت می گویند و رهبران مذهبی آن را والی خراسان می خوانند. با این حال کیست که نداند استانداری خراسان رضوی چه مسئولیت حساسی است و چه مردانی تا امروز بر این صندلی جلوس کرده اند.

چهار نفر از استانداران سابق خراسان بعدا به مسئولیت های بالاتر ارتقا یافتند و دو نفر نامزد ریاست جمهوری شدند. همین آمار نشان می دهد چه اندازه این مسئولیت حساس است و دولت ها با چه دقتی قوی ترین نیروهای سیاسی خود را راهی دیار خراسان می کنند.

از اولین استاندار بعد از انقلاب، طاهر احمدزاده که گرایش های چپ داشت و بارها و بارها قبل و بعد از انقلاب به زندان رفت، می شد حدس زد که این صندلی برای صاحبان آن پرتنش خواهد بود.

بعد از احمدزاده، استانداری به دست نیروهای موتلفه افتاد. حسن غفوری فرد(که بعدها رئیس سازمان تربیت بدنی شد و حتی سال ۸۰ سودای ریاست جمهوری داشت) نبی حبیبی که این روزها دبیرکل موتلفه اسلامی شده است،عبدلله کوپایی و در نهایت امیر عابدینی، استانداران بعدی خراسان بودند که ریشه در حزب موتلفه و سنت گرایان بازاری داشتند.

کوپایی از فعالان سیاسی اصولگرای اصفهان است که بعد از حوادث ۸۸ ، خط خود را با اصولگرایان تندرو پررنگ کرده است و از نیروهای میانه رو به شمار می رود.

جانشین کوپایی در مسئولیت استانداری امیر عابدینی شد. فردی که به مرور از سیاست به ورزش رفت و یکی از مدیران نام آشنای فوتبال ایران شد.

علی جنتی استاندار بعدی خراسان است و از استاندارانی است که بعدا به مسئولیت های مهمتری هم رسید. فرزند آیت الله جنتی از معدود افرادی است که بعدا هم در دولت روحانی و هم در دولت احمدی نژاد مسئولیت های مهمی بر عهده گرفت و معاون سیاسی وزیر کشور و وزیر ارشاد شد. بزرگترین اعتراضات مردمی دهه هفتاد در زمان استانداری جنتی در مشهد رخ داد.

اسماعیل مفیدی استاندار بعدی خراسان بود. مردی که تابستان امسال یکی از گزینه های جدی شهرداری مشهد روی میز اعضای شورای شهر مشهد بود و در اولین دوره شورای اسلامی شهر، رئیس شورای مشهد بود.

با روی کار آمدن دولت خاتمی، محسن مهرعلیزاده استاندار خراسان شد. مهرعلیزاده آنقدر موفق بود که در دولت دوم خاتمی رئیس سازمان تربیت بدنی شد و سال ۸۴ نیز نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد. مهرعلیزاده چند روز پیش از حسن روحانی مجوز استانداری اصفهان را گرفت.

حسن رسولی استاندار بعدی خراسان بود.  در زمان استانداری او استان به سه استان رضوی، شمالی و جنوبی تقسیم شد و رسولی در واقع آخرین استاندار خراسان و اولین استاندار خراسان رضوی به شمار می رود. اعتراضات مردم نیشابور و سبزوار به نحوه تقسیم استان از جمله حاشیه های زمان استانداری او به شمار می رود.

رسولی و مهرعلیزاده هر دو از مدیران مورد اعتماد خاتمی بودند و بعد از پایان ریاست جمهوری خاتمی در میان حلقه اول مشاوران او باقی ماندند. رسولی مدتی مدیرعامل بنیاد باران بود اما بعد با عارف بنیاد امید ایرانیان را پایه گذاری کرد و این روزها نیز یکی از اعضای شورای شهر تهران است.

محمدجواد محمدی‌زاده یکی دیگر از استانداران خراسان رضوی بود که توانست به معاونت رئیس جمهور ارتقا یابد. محمدی زاده در دولت دوم احمدی نژاد به عنوان رئیس سازمان محیط زیست منصوب شد.

محمود صلاحی احمد آبادی استاندار بعدی احمدی نژاد در خراسان رضوی بود. او بعد از روی کار آمدن دولت روحانی به شهرداری تهران رفت و رئیس هیأت مدیره و رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شد. در آن زمان مطرح شد به خاطر نزدیکی فکری صلاحی به قالیباف، احمدی نژاد تصمیم به عزل او گرفته است.

محمدحسین فروزانمهر هم آخرین استاندار احمدی نژاد در خراسان رضوی بود که در دولت روحانی تا مدتها به عنوان معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای فعالیت می کرد.

دولت روحانی هم تا اینجای کار به رشیدیان برای استانداری خراسان رضوی اعتماد کرده است. وی که سابقه فعالیت در نهادهای اطلاعاتی و امنیتی را دارد، تا اینجا نتوانسته مثل استانداران سابق بدرخشد تا به کابینه راه پیدا کند.

این روزها شنیده می شود گزینه های دیگری نیز برای استانداری خراسان رضوی مطرح هستند. گزینه هایی که خوب می دانند استانداری خراسان رضوی می تواند سکوی رسیدن به مسئولیت های بزرگتر و حساس تر باشد.

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.