صف‌های طولانی برای دلاری که در دسترس نیست

علی‎رغم تأکید دولت و بانک مرکزی بر لزوم ارائه دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومان از سوی صرافی‌ها، اما هیچکدام از این صرافان حاضر به ارائه دلار به مشتریان به هیچ شکلی نیستند.

به گزارش ایکنا، درآمدهای ارزی و وضعیت ارزش پول ملی یک کشور، یکی از پشتوانه‎های اصلی آن اقتصاد است و برهم خوردن نظم بازار ارز، تبعات بسیاری برای اقتصاد کشورها دارد. در روزهای اخیر مشاهده کردیم که وضعیت بازار ارز ایران با نوسانات بسیاری مواجه شد و تلاطم‎هایی در بازار ارز پدید آمد که باعث شد نرخ دلار تا ۶۰۰۰ تومان هم برسد؛ وضعیتی که نشان دهنده دست‎هایی پنهان برای سوداگری و همچنین بر هم‌ زدن نظم اقتصادی کشور است. در روزهای اخیر صف‌های طولانی مردم مقابل صرافی‌های میدان فردوسی و چهارراه استانبول شکل گرفت که بعضا منجر به دخالت نیروهای انتظامی برای ایجاد امنیت و برخورد با اخلالگران بازار ارز شد اما به نظر می‌رسد همچنان نتیجه‌ای در این زمینه و تغییر رفتار غیرقانونی برخی صرافان و دلالان بازار ارز حاصل نشده است.

این وضعیت همچنین باعث ورود بانک مرکزی و جلسه دولت برای اقدام فوری در این رابطه شد؛ در جلسه‎ شب گذشته هیئت دولت، اعلام شد که نرخ دلار به ۴۲۰۰ تومان رسیده است. این سخنان به صورت رسمی توسط اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور اعلام و بیان شد که با خاطیان به مثابه افراد قاچاقچی برخورد می‌شود. همچنین بانک مرکزی، ظهر امروز سه‌شنبه ۲۱ فروردین‌ماه در بیانیه‎ای رسمی بر یکسان‌سازی نرخ ارز و لزوم رعایت نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار تأکید کرد اما مشاهدات خبرنگار ما از وضعیت بازار ارز، مخصوصا قیمت دلار در صرافی‎های میدان فردوسی و چهارراه استانبول، از چیز دیگری حکایت دارد.

براساس مشاهدات خبرنگار ایکنا، تا ساعت ۱۲:۳۰ روز جاری، هیچ صرافی مجازی و حتی صرافی بانک‌ها حاضر به خرید و فروش دلار نیستند و این وضعیت باعث سرگردانی بسیاری از مردم نیازمند به دلار شده و منجر به شکل‌گیری صف‌های طولانی در جلوی صرافی‌های میدان فردوسی و چهارراه استانبول شده است. اگر هم اینک به حوالی میدان فردوسی سر بزنید، تمام صرافی‌ها باز بوده اما نماد خود را بسته‌اند و هیچکدام حاضر به فروش دلار به قیمتی که توسط اسحاق جهانگیری و ولی‌الله سیف بیان شد، نیستند.

اگر هم دلیل این امر را صرافی‌ها جویا شوید، برخی از آنها اعلام می‌کنند که هنوز نرخ جدید از سوی بانک مرکزی به آنان اعلام نشده است. برخی نیز عنوان می‎کنند دلارهای آنان ته کشیده و تاکنون هیچ دلاری از سوی بانک مرکزی به دست آنان نرسیده که بتوانند آن را در اختیار مشتریان قرار دهند.

یکی از صرافان نیز در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر تأکید دولت بر دلار ۴۲۰۰ تومانی، با حالتی عصبانی و حق به جانب گفت: چگونه دلاری که به قیمت ۴۲۵۰ تومان از بانک مرکزی خریده‌ایم را به قیمت ۴۲۰۰ تومان بفروشیم.

یکی از صرافان در مرکز تجارت جهانی میدان فردوسی، ساعت ۱۲ امروز در پاسخ به سؤال خبرنگار ایکنا درباره وضعیت خرید و فروش دلار اظهار کرد: تاکنون هیچ نرخی از سوی بانک مرکزی به ما اعلام نشده و ما هیچ دلاری برای عرضه نداریم و مردم تا اطلاع ثانوی نباید به ما مراجع کنند. سخنانی هم آقای اسحاق جهانگیری و رئیس کل بانک مرکزی درباره نرخ دلار اعلام کرده‎اند هیچ ربطی به ما ندارد و نمی‎توانیم به چنین چیزی تمکین کنیم؛ چراکه هنوز، نه دلار جدیدی به دست ما رسیده و نه نرخ دلار از سوی بانک مرکزی به ما اعلام شده است.

**دلار ۴۲۰۰ تومانی خرید و فروش نمی‌شود

آنچه بیان شد، وضعیتی است که در تمام صرافی‌های خصوصی قابل مشاهده است اما آنچه بیش از همه مایه تعجب است، وضعیت عرضه دلار در صرافی‌های بانک‌هاست که هیچکدام از آنها هم حاضر به عرضه دلار نیستند و دقیقا همان حرف‎‌های صرافان خصوصی را بیان می‌کنند.

از سوی دیگر در کوچه‌ پس کوچه‎های میدان فردوسی، دلالان بسیاری را مشاهده می‎کنید که علی‌رغم تأکید مسئولان بر ضرورت برخورد با بر هم‌ زنندگان بازار ارز، به صورت مخفیانه و دور از چشم مأموران نیروی انتظامی مبادرت به فروش دلار به قیمت بالای ۶ هزار تومان و گاه تا ۶۲۰۰ تومان می‎کنند. به گونه‌ای می‎توان گفت در حال حاضر این دلالان هستند که در حال حکمرانی در بازار ارز در پایتخت هستند. برخی از افرادی هم که نیاز فوری دارند، ناچارند دلار را این قیمت گزاف و غیرقانونی تهیه کنند.

آنچه در پایان این گزارش باید به آن اشاره کرد این است که با وجود صف‌های طولانی که برای خرید دلار در جلوی صرافی‌ها شکل گرفته، اما فضایی امن و آرام با حضور مأموران انتظامی در حوالی میدان فردوسی و چهار راه استانبول حاکم است و تنها موضوع آزاردهنده در این میان، عدم ارائه خدمات به شهروندان از سوی صرافی‎ها و بی‌‎قانونی عده‌ای فرصت طلب برای کسب سودهای بیشتر و گرفت ماهی از آب گل‎آلود است.

امیدواریم مسئولان مربوطه با تدابیر صحیح به وضعیت کنونی خاتمه داده و زمینه بازگشت آرامش به بازار ارز را فراهم کنند.

تهیه گزارش از اکبر ابراهیمی

نظرات شما

×

Comments are closed.