صداوسیما بزرگترین سارق آثار موسیقیایی است

در گفتمان ضرب اصول که دوشنبه شب ششم دی‌ماه در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد؛ عملکرد دولت یازدهم در زمینه موسیقی با حضور علی مرادخانی، بابک چمن‌آرا، فردین خلعتبری و رضا مهدوی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش  ایلنا، هشتمین جلسه از سلسله نشست‌های«گفتمان ضرب اصول» با موضوع «نقد و بررسی عملکرد دولت یازدهم در زمینه موسیقی» با حضور علی مرادخانی (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، فردین خلعتبری (موسیقیدان و آهنگساز)، بابک چمن آرا (ناشر و تهیه‌کننده موسیقی) و رضا مهدوی به عنوان کارشناس مجری در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

عدم سرنوشت سند موسیقی

بابک چمن‌آرا در ابتدای این نشست با اشاره عدم سرانجام سند موسیقی اظهار کرد: متاسفانه سند موسیقی سرنوشتی مشخصی ندارد و اصلا به مرحله اجرا نرسید و حتی منتشر نشد. از موضوعات مهم دیگر مورد بحث نیز انتخاب مدیرکل دفتر موسیقی است که فعالان این حوزه به عنوان کسی که در پیکره دولت با او طرف هستند در انتخابش هیچ سهم رسمی ندارند. این توقع ماست که در آینده نظر و انتخاب ناشران و هنرمندان به  صورت رسمی در این زمینه لحاظ شود. البته آقای طالبی مدیر باهوشی بودند که از نظرها به درستی استفاده کردند.

صداوسیما بزرگترین سارق آثار موسیقیایی است

او همچنین به قانون حقوق مصنفین و مولفین اشاره کرد و گفت: پیگیری اجرای حقوق مصنفین و مولفین از موضوعات مهم دیگر است. تلاش‌های بسیاری شد تا این حقوق به‌روز شود اما هیچ‌وقت اجرایی نشد. ما امیدوار بودیم در زمان مدیریت آقای مرادخانی در  معاونت امور هنری وزارت ارشاد؛ بتوانیم موضوع کپی رایت را به راحتی در دادسراها جلو برویم و قدم‌های اولیه را در مقابل سازمان صداوسیما به عنوان بزرگترین سارق آثار موسیقایی برداریم اما یک سانت هم جلو نرفتیم.

عدم نتیجه حضور اهالی موسیقی در فستیوال‌ها

چمن آرا به حضور اهالی موسیقی در جشنواره‌ها و فستیوال‌ها اشاره کرد و گفت: حضور در جشنواره، بازارها و فستیوال‌های بین‌المللی از موضوعاتی است که باید توسط دولت انجام ‌شود اما حضور نماینده‌های ایران در این رویدادها هیچ بازخوردی را نداشته، قرارداد خاصی میان ناشران ایرانی و هنرمندان خارجی و بالعکس بسته نشده، ‌سرمایه پولی در این راه هدر رفته است. این اتفاق باید در مسیر درستش قرار بگیرد.

خصوصی‌سازی ما را از نقطه عقب‌ماندگی به صفر می‌رساند

او با تاکید براینکه باید تمرکز بیشتری روی خصوصی‌سازی داشته باشیم؛ گفت: معتقدم شما باید در این زمینه پاسخگو باشید چراکه خصوصی‌سازی ممکن است ما را از عقب‌ماندگی به نقطه صفر برساند. در اینجا به بند ۷ و ۸ ماده ۸ و ۲۴ قانون مدیریت خدمات کشوری مجمع صنفی آثار شنیداری اشاره می‌کنم. فعالیت‌های غیرحاکمیتی قابل واگذاری ۲ سال است که در قانون مجمع صنفی آثار شنیداری به وجود آمده است. صدور مجوز، ایجاد آرشیو،‌ برگزاری جشنواره‌ها در تمام اسناد و قوانین این سال‌ها آمده است. خصوصی‌سازی می‌تواند در سریع انجام شدن کارها، پاسخگو بودن و موارد مالی به دولت کمک کند. سوال من از آقای مرادخانی این است که آیا این کار نشدنی است؟ اگر شدنی است ما ۳ سال و نیم از دوره آقای مرادخانی و ۲ سال از تشکیل مجمع را از دست داده‌ایم. آیا پیش‌نویس همچنین کاری ظرف چند روز انجام شدنی است؟ با خصوصی‌سازی، مشکلاتی که به آن اشاره شد از روی دوش دولت برداشته می‌شود.

معافیت مالیاتی انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری در این حوزه است

او ادامه داد: قانون مصنفین و مولفین قانون خوبی است. من تا آنجایی که توانستم به نفع هنر حتی از طریق دادگاه رسانه پیگیری‌هایی را انجام دادم اما این موضوع به یک معاونت و یک مجموعه برنمی‌گردد. معاونت حقوقی وزارت ارشاد نیز در حال پیگیری این موضوع است. ما نیز کم و بیش درگیر هستیم و آن را پیگیری می‌کنیم. بخشی از مالیات‌ها و معافیت‌ها در حوزه آموزش‌های هنری انجام شد اما ما فقط بخش موسیقی را در اختیار نداریم بلکه در حوزه تئاتر و هنرهای تجسمی نیز درگیر این موضوع هستیم. اگر بخواهیم افراد را برای سرمایه‌گذاری وارد حوزه هنر کنیم یکی از انگیزه‌های آن‌ها موضوع معافیت مالیاتی است که اگر حل و فصل شود باعث می‌شود افراد بیشتری در این زمینه جذب شوند. اما در برخی موارد که به پیوست می‌آیند شامل معافیت نمی‌شوند.

موسیقی با اقتصاد آلوده شده است

در ادامه نیز خلعتبری با اشاره به پخش آهنگ‌های بدون مجوز در آلبوم‌ها گفت: یعنی واقعا کارشناسان موسیقی به این آهنگ‌ها گوش و به آن‌ها مجوز می‌دهند؟ واقعا متاسف هستم. بارها گفتم که ته کار این است. بگذارید موسیقی را هر طور که می‌خواهند کار کنند. بیشترین حجم مبادلات اقتصادی از این طریق اتفاق می‌افتد. کسانی هستند که از این موضوع سوءاستفاده می‌کنند و آلوده اقتصاد آن می‌شوند.

مرادخانی نیز در ادامه این مبحث به خلعتبری گفت: چیزی که منتشر شود باید مجوز بگیرد.

مهدوی با اشاره به استفاده از برچسب هولوگرام در آثار موسیقی اظهارکرد: استفاده برچسب هولوگرام و تعدد شوراها از اشتباهات مدیران موسیقی در سال‌های اخیر است. این کار در شان وزارت ارشاد نیست. ما انتظار داشتیم که در این دولت شوراها تجمیع شوند.

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.