شیر را ۲۰۰۰ تومان هم به صنایع نمی‌فروشند!

شریعتمداری انگشت اتهام را به سوی دامداران نشانه گرفت

انتقاد از رشد سرسام آور و غیرطبیعی صادرات برخی محصولات غذایی 

گروه تولید-وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دامداران حتی شیر را به صنایع لبنی با قیمت ۲۰۰۰ تومان هم نمی‌فروشد.

محمد شریعتمداری بعد از جلسه مشترک کمیسیون کشاورزی با فعالان در عرصه کشاورزی و صنایع غذایی با رئیس مجلس افزود: زمانی شیر را دامداران ۱۱۰۰ تومان قیمت‌گذاری کردند اکنون قیمت را ۱۵۷۰ تومان گذاشتیم که دامدار حتی شیر را به تولیدکنندگان لبنیات با قیمت ۲۰۰۰ تومان هم نمی‌فروشد که باید تلاش شود مشکل بین آنها حل شود.

وزیر صنعت با اشاره به محتوای جلسه با فعالان عرصه صنایع غذایی و کشاورزان گفت: این جلسه فرصتی بود تا فعلان صنعت مسائل و مشکلات خود را به‌ویژه در برهه اخیر و با ایجاد محدودیت‌های ارزی بیان کنند. ما هم راه حل‌های طراحی شده را با آنان در میان گذاشتیم.

وی با بیان این‌که شاهد روند رو به رشد صادرات غیرنفتی در حوزه صنایع غذایی به رغم همه مشکلات هستیم گفت: در صادرات محصولات صنایع غذایی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱.۱ درصد رشد داشتیم. البته از آن سو در برخی از اقلام محصولات کشاورزی و غذایی رشدهای غیرمتعارف داشتیم که با همکاری وزارت جهاد ناچار به جلوگیری از صادرات برخی از کالاها شدیم.

وی توضیح داد: ما با شرایط خاص امروز نمی‌توانستیم غیر از این تصمیم گیری کنیم. با همکاری وزارت جهاد جلوی صادرات اقلامی همچون قند، شکر، روغن خام تصفیه شده، دام زنده، گوشت، شیرخشک صنعتی و اقلامی که خروج آن لطمه به بازار داخلی می‌زند و مردم را دچار مشکل می‌کند، گرفته شد.

شریعتمداری خطاب به فعالان عرصه صنایع غذایی و کشاورزی گفت: حرف‌های شما در مورد مشکلات و گرفتاری‌ها را قبول داریم اما بدانید شرایط کشور طبیعی نیست. اگر ورود و خروج سرمایه و تکنولوژی در نظام باز و در شرایط طبیعی انجام می‌شد شاهد وجود تعادل بودیم اما اکنون مشکلاتی وجود دارد که دولت برای ساماندهی بازار مجبور به مداخله است.

وی با بیان اینکه در صادرات شیرینی و شکلات ۳۲ درصد در پنج ماهه گذشته رشد داشته‌ایم، گفت: رشد صادرات در محصولات کشاورزی همچون زعفران ۳۳ درصد بوده است این میزان در صادرات آبلیمو و کنسانتره ۱۵ درصد و در خوراک دام و طیور پنج درصد و در انواع ماکارانی و پاستا ۲۰ درصد بوده است. رشد صادرات در این محصولات طبیعی بوده اما در محصولاتی همچون روغن خام ۱۸۵۴ درصد و در قند و شکر ۲۲۹۰ درصد رشد داشته‌ایم که این رشدها غیرقابل قبول است؛ لذا صادرات برخی از اقلام را برای تنظیم بازار ممنوع کرده‌ایم.

**در حال ذخیره‌سازی کالاهای اساسی هستیم

وزیر کشاورزی نیز در این نشست از افزایش واردات گوشت، برنج و حبوبات خبر داد و تاکید کرد که در تامین کالاهای اساسی مشکلی وجود ندارد و کشور دارای ذخایر خوبی است.

محمود ححتی گفت: در حال حاضر در تامین کالاهای اساسی مشکل نداریم ذخایر خوبی داریم و ارز لازم هم تخصیص پیدا کرده است. البته ممکن است نارضایتی هم وجود داشته باشد که قرار است بانک مرکزی تسهیلات لازم را اعطا کند.

وی با اشاره به اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی گفت: ممکن است عده‌ای با این موضوع مخالف باشند ولی تا زمانی که وضعیت فعلی حاکم باشد باید کالا و محصولات با این قیمت تامین شود. البته نابرابری ایجاد شده و مشکلاتی به وجود آمده است که قطعا به زودی برطرف خواهد شد.

**افزایش واردات گوشت، برنج و حبوبات

حجتی با تاکید مجدد بر این که مشکلی در تامین کالاهای اساسی نداریم، گفت: البته محدودیتی در واردات نسبت به سال گذشته اعمال شده و از آن طرف ما در بخش گوشت، برنج و حبوبات افزایش واردات داشتیم؛ به طور نمونه از ابتدای سال تاکنون ۲۷۴ میلیون دلار به چای اختصاص پیدا کرده است. گزارش هفته اخیر نشان می‌دهد که ما برای تامین چای چهار میلیون دلار اختصاص داده‌ایم.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که با رایزنی با وزارت صنعت و معدن و تجارت مشکلات برطرف می‌شود، گفت: درباره‌ شیر سال گذشته ۷۰۰ میلیون دلار صادرات لبنیات داشتیم که امسال تاکنون نزدیک به ۱۴۰ میلیون دلار شده است. این یعنی ما به اندازه کافی شیر در داخل کشور تولید می کنیم و مشکل به وجود آمده در بخش‌های دیگر است.

وی با اشاره به ممنوعیت صادرات شیرخشک گفت: مشکلات به وجود آمده با همکاری دامداران و تولیدکنندگان شیر حل شود. امروز نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار شیر صادر می‌کنیم. دنبال راه حلی هستیم که مشکل بین دامداران و تولیدکنندگان را با در نظر گرفتن منافع ملی و توجه به صنعت و تولید حل کنیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.