شورای امنیت بر علیه شهرک سازی رژیم صهیونیستی رای داد

۱۳۹۵/۱۰/۰۴

شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه ضد شهرک سازی رژیم صهیونیستی رأی مثبت داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شورای امنیت سازمان ملل در اقدامی بی سابقه به قطعنامه پیشنهادی مصر در محکومیت شهرک سازی رژیم صهیونیستی و درخواست برای توقف آن رأی مثبت داد.

۱۴ عضو شورای امنیت به این پیش نویس رأی مثبت دادند و آمریکا به آن رأی ممتنع داد.

این برای اولین بار از ۳۶ سال گذشته به این سو است که آمریکا قطعنامه ای درباره شهرک سازی رژیم صهیونیستی را وتو نمی کند.

تصویب این قطعنامه در حالی بود که مصر خواستار تعویق زمان رأی گیری در خصوص این قطعنامه برای رایزنی های بیشتر شده بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب امریکا، روز پنجشنبه و ساعاتی پیش از رای‌گیری شورای امنیت سازمان ملل درباره پیش‌نویس پیشنهادی مصر علیه رژیم صهیونیستی، گفته بود: قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره اسرائیل باید وتو شود. تصویب این قطعنامه اسرائیل را در جایگاهی بسیار ضعیف در مذاکرات قرار می‌دهد و بسیار ناعادلانه است.

السیسی ‌و ترامپ نیز پیش از این در خصوص قطعنامه ارائه شده در شورای امنیت در خصوص شهرک سازی صهیونیست ها در اراضی اشغالی نیز گفتگو کرده و بر اهمیت دادن فرصت به دولت جدید آمریکا برای تعامل با تمامی ابعاد مسأله فلسطین در راستای دستیابی به راهکاری جامع و نهایی برای این مسأله تاکید کرده بودند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، نیز در پیامی در صفحه توییتر خود نوشته بود امریکا باید این قطعنامۀ ضد اسرائیلی را وتو کند.

این پیش‌نویس از رژیم صهیونیستی می‌خواهد تا فورا و بطور کامل همه فعالیت‌های شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، ازجمله قدس شرقی را متوقف کند.

امریکا در سال ۲۰۱۱ نیز پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت در محکومیت ادامه شهرک‌سازی رژیم اسرائیل را وتو کرده بود.

*سامانتا پاور : شهرک‌های یهودی نشین وجاهت قانونی ندارند

نماینده آمریکا در سازمان ملل تصویب قطعنامه شورای امنیت برای توقف شهرک سازی در اراضی اشغالی فلسطین را تأکیدی مجدد بر موضع دیرینه این شورا در خصوص عدم وجاهت قانونی شهرکهای یهودی نشین می داند.

«سامانتا پاور» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد تصویب قطعنامه شورای امنیت برای توقف شهرک سازی در اراضی اشغالی فلسطین را تأکیدی دوباره بر موضع دیرینه این شورا  در خصوص «عدم وجاهت قانونی شهرکهای یهودی نشین» می داند.

وی ادعا کرد که موضع آمریکا در قبال این قطعنامه «کاملاً با پیشینه دو حزبی» نحوه برخورد رؤسای جمهور آمریکا با موضوع شهرک سازی اسرائیل طی چندین دهه گذشته «منطبق» است.

پاور همچنین گفت که «آمریکا با هر واژه این قطعنامه موافق نیست و بنابراین به این قطعنامه رأی مثبت نداد».

وی در ادامه می افزاید که مشکل شهرک سازی بسیار بغرنج شده است و بنابراین، «باید میان شهرک سازی ها و راه حل دو دولت یکی را انتخاب کرد».

پاور همچنین متذکر شد که رأی ممتنع آمریکا به قطعنامه شورای امنیت از تعهد بی بدیل این کشور برای تأمین امنیت اسرائیل نخواهد کاست.

وزیر انرژی رژیم صهیونیستی : آمریکا به ما پشت کرد

«یووال اشتاینیتز» وزیر انرژی رژیم صهیونیستی گفت که آمریکا با دادن رأی ممتنع به قطعنامه ضد شهرک سازی اسرائیل در شورای امنیت، تنها دوست خود در خاورمیانه را تنها گذاشت.

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «یووال اشتاینیتز» وزیر انرژی رژیم صهیونیستی روز جمعه در واکنش به تصویب قطعنامه شورای امنیت در خصوص توقف شهرک سازی در اراضی اشغالی گفت که آمریکا با امتناع از وتوی این قطعنامه و دادن رأی ممتنع به آن، اسرائیل را تنها گذاشت.

اشتاینیتز که از نزدیکان «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی بشمار می رود، در گفتگو با شبکه دو خبری اسرائیل مدعی شد: «این قطعنامه شورای امنیت، قطعنامه ای علیه شهرک سازی نیست؛ بلکه قطعنامه ای ضد اسرائیلی، ضد یهودی و ضد دولت یهودی است. آمریکا امشب به راحتی تنها دوست خود در خاورمیانه را تنها گذاشت».

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.