شهرنشینی در ایران گرفتار عدم تعادل است

وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:

 گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی گفت: رشد سریع شهرنشینی بیش از ۶ دهه متوالی در ایران وجود داشت که یک وضعیت بسیار سختی را برای نظام ایران و الگوی سکونتی در کشور ایجاد کرد و حاصل این عدم تعادل‌ها ترافیک، نظام حمل و نقلی نابسامان، مشکلات زیست محیطی، نزول کیفیت زندگی و هزاران مشکل دیگر در ایران است.

بر اساس گزارش های منتشر شده در خبرگزاری ها، عباس آخوندی در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اظهار داشت: معتقدم در سه دهه آینده موضوعی که در کانون تفکر و بررسی سیاست گذاران و اندیشمندان در حوزه‌های امنیتی شهرسازی، فنی، اجتماعی قرار خواهد گرفت، بحث شهرنشینی در ایران است.

وی با بیان اینکه شهرنشینی موضوعی بسیار عمیق و پیچیده است، گفت: امیدوارم اهل علم و سیاست گذاران بتوانند پوسته شعاری این موضوع را بشکافند و وارد عمق مساله شوند چرا که امنیت ملی ایران در آینده به این موضوع بستگی دارد.

آخوندی با بیان اینکه در شهرهای جدید با یک فرصت و چندین تهدید مواجه هستیم، گفت: متاسفانه در شهرنشینی ایران با عدم تعادل‌های بسیار گسترده‌ای مواجه هستیم و از هر منظری که به شهر نگاه می‌کنیم این عدم تعادل‌ها را در توزیع جمعیت انباشت جمعیت حاشیه نشینی و گسترده بافت فرسوده، عدم قدرت بازآفرینی شهرها و پوسیدگی شهرها از درون می‌بینیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ۱۰ برنامه توسعه قبل و بعد از انقلاب گفت: ۵ برنامه توسعه پیش از انقلاب و ۵ برنامه توسعه بعد از انقلاب به اجرا رسیده است و از سال ۲۷ در ایران نظام برنامه‌ریزی حاکم بوده است. از آن سال‌ها ۷ دهه می‌گذرد و وضعیت ما در نظام شهرنشینی قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۱ میلیون حاشیه نشین، ۸ میلیون ساکن بافت فرسوده در کشورمان وجود دارند و یک سوم جمعیت ایران در وضعیت نابسامانی زندگی می‌کنند و این نشان دهنده عدم تعادل‌های بسیار گسترده در ایران است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اگر بگوییم کاری انجام نشده است، لیست هزاران کار را نشان می‌دهند، گفت:‌ اما آیا مجموعه این عملکردها منجر به رفاه نشینی شده‌اند؟ چرا وقتی از شهرنشینی و وضعیت شهرها صحبت می‌کنیم زبان ما لکنت پیدا می‌کند و گرفتار می‌شویم.

آخوندی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۷ میلیون واحد مسکونی و ۲۴ میلیون خانوار در کشورمان وجود دارد، گفت: ‌در حال حاضر در حالی که خانه از خانوار بیشتر است، با وضعیت بدمسکنی مواجه هستیم و این توزیع قابل قبول نیست.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آخرین آمارهای به دست آمده از خانه‌های خالی و خانه‌های دوم اظهار داشت:‌ در حالی که دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد خانه خالی و ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خانه دوم در کشور وجود دارد، ۱۹ میلیون نفر در بدمسکنی مطلق هستند و این نشان دهنده یک عدم تعادل بسیار بزرگ در بخش شهرنشینی است.

وی تاکید کرد:‌ در بحث مهندسی، عدم تعادل یعنی ناپایداری و این غیرممکن است که با عدم تعادل بتوانیم به وضعیت پایدار برسیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه عدم تعادل موضوعی نیست که بتوانیم به راحتی از کنار آن عبور کنیم، گفت: این عدم تعادل بروز و ظهورهای مختلفی در بخش‌های حمل و نقل، آموزش و پرورش، شهرنشینی، فساد، فحشا و فقر پیدا می‌کند. از این موضوع نمی‌توان با شعار عبور کرد و تجربه شعار مسکن مهر را داشتیم و فکر نمی‌کنم شعاری بزرگ‌تر از مسکن مهر را در حوزه مسکن و شهرنشینی تجربه کرده باشیم. مسکن مهر در حالی که حجم گسترده‌ای از منابع را درگیر کرد اما نتوانست هیچ کمکی به برقراری تعادل کند و باید دید چقدر به رشد این عدم تعادل کمک کرده است.

*تسریع در نرخ رشد جمعیت شهرهای جدید

مدیرعامل جدید شرکت عمران شهرهای جدید نیز از تسریع در نرخ رشد جمعیت شهرهای جدید تا ۸ برابر نرخ متوسط کشوری و ۷.۵ برابر شهرهای جدید موجود در ۵ سال گذشته خبر داد و گفت: نوآوری و خلاقیت اساس و خمیرمایه شکل‌گیری شهرهای جدید است، ما نباید تجارب تلخ گذشته را تکرار کنیم  بنابراین نوآوری در تمامی بخش‌ها به ویژه در حوزه مالی مدنظر ما خواهد بود.

حبیب‌اله طاهرخانی در تشریح سیاست‌ها و راهبردهای شرکت عمران شهرهای جدید در ۴ سال پیش رو بیان کرد: ۳۰ سال از عمر سیاست ایجاد شهرهای جدید می‌گذرد تا در این مدت پاسخی برای در امان ماندن شهرنشینی شتابان در دهه ۶۰ باشد، اما سیاست شهرسازی شهرهای جدید در کشور ما با دنیا تفاوت دارد، در دنیا دغدغه ساخت شهرهای جدید حاکمیت بوده ولی طبق اسناد و مدارک موجود در ایران دغدغه این اقدام تخفیف مسائل شهرسازی در کشور است.

این مقام مسئول با بیان این مطلب که ما نتوانستیم به اهداف خود در حوزه شهرهای جدید به صورت صحیح برسیم، گفت: در حال حاضر ما دارای ۱۶ شهر جدید مسکونی با جمعیتی بالغ بر ۷۷۰ هزار نفر در کشور هستیم که در دوره اخیر با توفیق رشد ۳۵ درصدی جمعیت در آن‌ها روبه‌رو شدیم مسئله‌ای که نه می‌توان نسبت به ادامه روند آن ناامید بود و نه می‌توان گفت عملکرد بدی داشته‌ایم.

طاهرخانی در ادامه با تأکید براینکه طی این مدت ۷ شهر جدید ما به جمعیت حدود ۱۰۰ هزار نفر رسیده‌اند گفت: این مسئله مفهومی استراتژیک و مهم دارد که اجرای بسیاری از پروژه‌ها و اقدامات را مقرون به صرفه می‌کند.

وی با اشاره به این مطلب که در این مسیر شهرهای مذکور از شهر جدید به شهرهای میانی تبدیل شده‌اند گفتند: قطعا در این صورت شهرهای ما می‌توانند در توسعه کلانشهرها، نوسازی بافت فرسوده و مهار حاشیه‌نشینی در کنار وزارتخانه بوده و به آن کمک کنند.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.