شهرداری اصفهان آماده هرگونه همکاری در حوزه صنایع دستی و میراث فرهنگی است

زینت هلیلی-شهردار اصفهان در مراسم رونمایی از سایت اتحادیه صنف صنایع دستی استان اظهار داشت: شهرداری اصفهان در حال حاضر رسیدگی به بیش از ۱۱۰۰ پروژه عمرانی در سطح شهر اصفهان را در اختیار دارد که برخی از این پروژه ها بیش از هزار میلیارد تومان هزینه اجرایی دارد. پروژه های عمرانی در تمام مناطق پانزده گانه شهر به صورت کاملا فعال در جریان ساخت و ساز قرار دارند.

مهدی جمالی نژاد افزود: تنها یک پروژه ما یعنی قطار شهری فاز اولش۱۲۰۰ میلیارد تومان هزینه داشت، فاز دوم  با هزینه ای بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان و هزینه فاز سوم هم که قرار است برای اوایل سال آینده انجام شود ۴۴۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

وی تصریح نمود: باوجود این همه پروژه عمرانی بزرگ در سراسر شهر اصفهان، هیچ وقت اصفهان را بخاطر میدان امام علی، سالن اجلاس، تقاطع غیرهم سطح و یا قطار شهری، ثبت جهانی نکرده اند. اصفهان حتی بخاطر این پروژه های عمرانی در فهرست شبکه شهرهای خلاق جهان هم جای نگرفت، اگرچه پروژه های عمرانی مهم است و رویکرد عمرانی ما هم بصورت جدی ادامه دارد.

شهردار اصفهان گفت: اگر اصفهان ثبت جهانی شد بخاطر صنایع دستی اش بود، بخاطر نگاه ظریف اصفهان بود که مقام معظم رهبری هم ظرافت را به عنوان یکی از واژه های اصفهان بیان کردند. اگر اصفهان جزو شبکه شهرهای خلاق شد بخاطر صنایع دستی بود و برای همین هم باید رویکردمان به اصفهان متفاوت باشد و صرفاً به پروژه های عمرانی افتخار نکنیم که البته به صورت جدی پروژه های عمرانی ادامه خواهند یافت.

جمالی نژاد ادامه داد: تمام داشته های اصفهان، هنر و هنرمندانش است و انصافاً صنایع دستی چندین افتخار ، از جمله ثبت جهانی در شبکه شهرهای خلاق را برای اصفهان به ارمغان آورده است.

وی با اشاره به کم لطفی انجام شده نسبت به حوزه مدیریت شهری در سال های اخیر گفت: وقتی که تمام افتخارات اصفهان بواسطه صنایع دستی اش ایجاد شده باید همراه با دوستانمان در سازمان میراث فرهنگی، اتحادیه صنایع دستی، مدیران شهری و شورای اسلامی شهر بنشینیم و در این حوزه آینده پژوهی و آینده نگری کنیم. باید بدانیم که در این حوزه چه باید کرد تا چشم انداز روشنی برای صنایع دستی متصور باشیم تا خدای ناکرده این صنایع از صحنه روزگار محو نشوند.

شهردار اصفهان خاطرنشان ساخت: من به نمایندگی از خانواده شهرداری اصفهان و عزیزانمان در شورای اسلامی شهر همینجا اعلام می کنم که ما درحال تدوین بودجه سال آینده هستیم و آماده ایم تا ضمن همکاری  با دوستانمان در اتحادیه صنایع دستی و میراث فرهنگی، برنامه های قابل توجهی را در توسعه صنایع دستی اصفهان پیشبینی کنیم. ما باید بتوانیم چشم انداز روشنی را برای شهری که تمام افتخار و ثبت جهانی اش به دلیل صنایع دستی است داشته باشیم.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.