شفاف‌سازی درباره ارز مسافرتی خارج شده از کشور

۱۳۹۷/۰۵/۱۴

معاون رییس‌جمهور تشریح کرد؛
شفاف‌سازی درباره ارز مسافرتی خارج شده از کشور
معاون رییس‌جمهور اعلاک کرده است که درآمارها گفته می‌شود سالانه یک‌ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو ارز از کشور توسط مسافران ایرانی خارج می‌شود، درحالی‌که این عدد درست نیست، بر اساس آنچه بانک مرکزی اعلام کرده در سال گذشته ۲۴۲ میلیون یورو از این طریق خارج شده است.
علی‌اصغر مونسان با شفاف‌سازی درباره برخی ابهام‌های مرتبط با ارز مسافرتی، اظهار کرد: بر اساس آمارها سالانه حدود ۹ میلیون نفر گردشگر خروجی داریم که برخی‌ها به‌اشتباه در نظر می‌گیرند هر گردشگر خروجی هزار دلار ارز از کشور خارج می‌کند، درحالی‌که این‌گونه نیست، چراکه اولاً از این ۹ میلیون نفر ۵۰ درصد به انگیزه زیارت از کشور خارج می‌شوند که ارز زیادی خارج نمی‌کنند و ۲ میلیون نفر نیز در ایام اربعین از کشور خارج می‌شوند که این نیز باعث خروج ارز از کشور به شکل قابل ملاحظه‌ای نمی‌شود، بنابراین آمار ارائه‌شده در این خصوص قابل‌قبول نیست.
او سپس با اشاره به بسته جدید ارزی که با تغییراتی در ارز مسافرتی همراه است، یادآور شد: بسته جدید ارزی دوشنبه ابلاغ خواهد شد که در این بسته وضعیت تبدیل ارز گردشگران ورودی و خروجی به کشور نیز تعیین تکلیف می‌شود.
مونسان این مطالب را در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد و ضمن اهمیت سفرهای داخلی و اجتناب از سفرهای خارجی غیرضروری یادآورشد: مقام معظم رهبری و نیز رییس‌جمهور بر اجتناب از سفرهای خارجی غیرضروری تأکید دارند، بنابراین با توجه به داشته‌های فراوان فرهنگی تاریخی، جاذبه‌های بی‌نظیر گردشگری و نیز آداب و رسوم زیبا و طبیعت بکر در سراسر ایران تا جایی که امکان دارد باید از سفرهای خارجی غیرضروری اجتناب شود و با سفر به مناطق مختلف کشور، زیبایی‌های خدادادی و مواهب زیبای طبیعی در کشور خودمان را ببینیم.
معاون رییس‌جمهوری با بیان این‌که زیرساخت‌های گردشگری نسبت به گذشته مناسب‌تر تأمین شده و بستر برای رونق انواع گردشگری ازجمله گردشگری طبیعی فراهم شده است، اظهار کرد: اعتقاد من بر این است که ارزش سفرهای داخلی کم از سفرهای خارجی نیست.
حذف ارز مسافرتی در انتظار رونمایی از بسته پیشنهادی بانک مرکزی
بالاخره تکلیف ارز مسافرتی قرار است با بسته پیشنهادی ریاست جدید بانک مرکزی مشخص شود. عبدالناصر همتی شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری جزئیات بسته ارزی بانک مرکزی را تشریح کرد. در همین زمینه یکی از نمایندگان مجلس از تصمیم همتی درباره بسته جدید ارز مسافرتی گفت: قرار است که در بسته جدید بانک مرکزی قیمت ارز افزایش پیدا کند و به‌این‌صورت صرافی‌ها دیگر ارز مورد نیاز مردم را به فروش می‌رسانند.
سیده‌فاطمه ذوالقدر (نماینده مردم تهران) در خصوص بسته جدید ارز مسافرتی که در نشست غیرعلنی روز گذشته در مجلس شورای اسلامی درباره آن بحث شده بود؛ اعلام کرد که براساس صحبتی که قبل از شروع جلسه علنی داشتیم؛ درخصوص ارز مسافرتی این تصمیم گرفته شد که دیگر به این صورت نباشد.
وی با بیان اینکه هنوز بسته پیشنهادی به مجلس ارائه نشده، ادامه داد: در بسته جدیدی که بانک مرکزی می‌خواهد در تعریف خود ارائه دهد؛ نرخ ارز تغییر خواهد کرد و به نرخ آزاد نزدیک می‌شود و ارز ۴۲۰۰ تومانی صرفا به کالاهای اساسی و ضروریات اختصاص می‌یابد.
این نماینده در پاسخ به‌اینکه مقدار ارز مسافرتی چقدر تعیین شده، بیان کرد: در جلسه‌ای که ما داشتیم؛ درباره مقدار ارز مسافرتی صحبتی نشد و بنده هم فکر نمی‌کنم در این مورد بحث باشد.
ذوالقدر در پاسخ به این پرسش که آیا براساس این توضیحات می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که ارز مسافرتی حذف شده و به این‌صورت هرکسی قصد سفر خارجی داشت با نرخ آزاد اقدام به خرید کند، گفت: بله همین‌طور است. چون دیگر صرافی‌ها ارز مورد نیاز را خواهند داشت و فروش انجام می‌شود. البته هنوز بسته نیامده و قرار است بانک دولتی در بسته جدید خود این موضوع را اعلام کند و شاید برای آن مقدار کم‌تری هم تعیین شود. ولی در صحبتی که ما داشتیم فعلا در خصوص قیمت آن بحث شد و نتیجه این بود که دیگر به این‌صورت یعنی با قیمت ۴۲۰۰ نباشد.
مردم کدام کشورها بیشتر به ایران سفر می‌کنند؟
عراقی‌ها بهار امسال ۷۵ درصد بیشتر به ایران سفر کردند، آن هم به انگیزه‌ تجارت، درمان و زیارت. به نظر می‌رسد بی‌ثباتی بازار ارز در ایران دست‌کم به مذاق همسایه غربی خوش آمده است.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اواخر تیرماه اعلام کرد؛ یک میلیون و ۴۴۰ هزار نفر در بهار امسال به ایران سفر کردند که این آمار نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است. عددی که با توجه به رشد منفی سال ۹۶ و اظهارات تورگردان‌ها درباره‌ی افزایش تعداد تورهای کنسل شده پس از اعتراضات زمستان گذشته و خط و نشان‌های ترامپ علیه ایران، دور از انتظار است.
با این حال محمدمحب خدایی ـ معاون گردشگری کشور ـ این آمار را چندان دور از انتظار و عجیب ندانست و به ایسنا گفت: ما آمار ورود مسافران خارجی را از پلیس مهاجرت و اتباع خارجی می‌گیریم، این آمارها اصلا در اختیار ما نیست که بخواهیم بسازیم.
او ادامه داد: آمارهایی که پلیس مهاجرت و اتباع خارجی در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار داده نشان می‌دهد در سه ماه نخست امسال عراقی‌ها ۷۵ درصد، از جمهوری آذربایجان و افغانستان به ترتیب ۳۰ و ۲۸ درصد و از ترکیه ۲۴ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته بیشتر به ایران سفر کردند.
معاون گردشگری در عین حال گفت: سفر اروپایی‌ها در این مدت به ایران نیز ۲۴ درصد کمتر شده است که مشکلاتی در بیمه این مسافران به خاطر تحریم‌ها وجود دارد که دنبال راه‌حلی برای این مشکل هستیم.
خدایی در واکنش به غیرواقعی دانستن رشد سفر خارجی‌ها در بهار امسال، اظهار کرد: با وجود آن‌که سال ۹۵ سفر گردشگران خارجی به ایران منفی بود، ‌ اما در پایان سال ۹۶ چهار درصد در ورود رشد داشتیم که سه ماه ابتدای امسال به ۳۰ درصد رسید. درمان و تجارت همچنان جذاب‌ترین شاخص برای کشورهای همسایه است.
وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به تردد آزاد و بدون ویزا برای عراقی‌ها در منطقه آزاد اروند که گاه به نیم روز می‌رسد، آیا این گروه نیز جزو آمار گردشگران حساب شده‌اند، اظهار کرد: تعریف سازمان جهانی جهانگردی از گردشگر کاملا مشخص است و آمارهایی که اعلام می‌شود دقیقا بر آن اساس است. بالاخره آن عراقی که برای خرید به منطقه آزاد اروند سفر می‌کند انگیزه تجارت دارد و پولی را به چرخه و زنجیره اقتصادی کشور وارد کرده است، پس می‌توان آن را گردشگر دانست.
او سپس به آمار سال ۹۶ و سفر بیش از ۵ میلیون و ۱۴۰ هزار گردشگر به ایران اشاره کرد و افزود: یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن از این آمار نیروی کار بوده‌اند که مجموعا ۴ درصد رشد را در ورود گردشگر برای سال گذشته به همراه داشته‌اند.
خدایی همچنین درباره نحوه محاسبه ۱۰ میلیارد دلار درآمد گردشگری ایران در سال گذشته با وجود خلاء حساب اقماری و مشخص نبودن هزینه کرد گردشگران خارجی در ایران توضیح داد: متوسط هزینه کرد هر گردشگر خارجی بر اساس تعریف شورای اقتصاد جهانی ۶۸۰ دلار است که این مبلغ به صورت غیرمستقیم ۱۳۴۰ دلار است که با توجه به سفر ۵ میلیون و ۱۴۰ هزار گردشگر خارجی به ایران، میزان درآمد حاصل شده مشخص خواهد شد. به هر حال این یک زنجیره کامل است که متاسفانه برخی فقط قسمت هتل آن را درنظر می‌گیرند و به درآمدی که از این طریق در حمل و نقل و سایر بخش‌ها ایجاد می‌شود، توجهی ندارند.

نظرات شما

×

Comments are closed.