شغل من کجاست؟/ انتقاد ستادهای اصلاح طلبان از نجفی بیشتر شد

۱۳۹۶/۰۸/۱۳

 

میثم سعادت- محمدعلی نجفی سه ماه بعد از انتصاب با فشار شدید رسانه ای مواجه شده است. هر انتصابی که در شهرداری تهران انجام می شود موجی از انتقاد در فضای مجازی را در پی دارد. عده ای فاطمه راکعی را فتنه گر می خوانند و عده ای دیگر می گویند رباطی برای مسئولیت قائم مقامی بیش از اندازه مسن است و گروهی دیگر معتقدند نباید مجوز فعالیت مدیران قالیبافی در شهرداری تمدید شود چرا که مردم به این سیستم «نه» گفتند.

منتقدین طیف های متنوعی هستند. گروهی از حامیان دو آتشه اصلاح طلبان هستند که مدام وعده ها را به نجفی یادآوری می کنند و گروهی دیگر نیروهایی هستند که در زمان انتخابات شوراها در لیست اصلاح طلبان نبودند و حالا سعی دارند شورای فعلی را به نقد بکشند.

سرانجام اختلاف

بعد از پیروزی سید محمد خاتمی در سال ۷۶، ائتلاف نیروهای دوم خرداد در اولین دوره انتخابات شوراها به پیروزی رسید. با این حال اعضای شورای شهر با انتصاب الویری به عنوان شهردار تهران مخالف بودند. این مخالفت ها بعد از اینکه عبدالله نوری برای حضور در انتخابات مجلس استعفا داد و سعید حجاریان ترور شد، بین باقی مانده اعضای شورای شهر بیشتر و بیشتر شد.

در نهایت این اختلافات، شورای تهران منحل شد. دوره بعدی این اختلافات بیشتر شد. ده ها گروه اصلاح طلب لیست انتخاباتی منتشر کردند. جبهه مشارکت سید مصطفی تاجزاده را سرلیست کرده بود و کارگزاران سازندگی با تصاویر غلامحسین کرباسچی، او را برای شهرداری تهران مناسب می دانستند. احمد حکیمی پور هم با دوستان خود لیست دیگری منتشر کرده بود و در نهایت نهضت آزادی و گروه های ملی مذهبی نیز توانسته بودند تایید صلاحیت دوستان خود را در شورای شهر بگیرند و در آزادترین انتخابات تاریخ ایران شرکت کنند. حتی افرادی با شعارهای سکولار موفق شده بودند لیست انتخاباتی منتشر کنند. در این بلبشو، گروهی گمنام به نام آبادگران از طرف جناح راست آن زمان معرفی شدند و در نهایت محمود احمدی نژاد را به عنوان شهردار و بعد به عنوان ریاست جمهوری به قدرت رساندند.

اختلافات اصلاح طلبان البته در پیروزی های پیاپی اصولگرایان بی تاثیر نبود. اکثریت اصلاح طلبان مجلس ششم برای مجلس هفتم ردصلاحیت شدند و انتخابات را احزاب بزرگی مثل جبهه مشارکت تحریم کردند. اما در مقابل مهدی کروبی و مجمع روحانیون مبارز وارد انتخابات مجلس شدند و اختلاف بین تحریم کنندگان انتخابات و طرفداران حضور حداقلی، باعث شد تا نتیجه انتخابات مورد تایید هیچکدام نباشد و غلامعلی حدادعادل بر صندلی ریاست مجلس قرار بگیرد.

در انتخابات ریاست جمهوری نیز گروهی از کارگزاران سازندگی به حمایت از هاشمی رفسنجانی پرداختند، نیروهای دموکراسی خواه از مصطفی معین حمایت کردند، ائتلاف اصلاح طلبان در مجلس هفتم به حمایت از کروبی پرداخت و محسن مهرعیزاده نیز رای اصلاح طلبان را در مناطق آذری نشین جمع کرد و در نهایت محمود احمدی نژاد برنده رقابت تخریبی این چهار نفر شد.

سردبیر اصولگرا در شهرداری

روز گذشته خبر رسید فردی مدیر یک سایت وابسته به شهرداری شده است که سابقه اهانت به شخصیت های اصلاح طلب از جمله مرحوم هاشمی رفسنجانی و محمدعلی نجفی را داشته است. با این حال بعد از نقد تند گروه های اصلاح طلب به این انتصاب، ظاهرا نظر نجفی تغییر کرده است. با این حال هنوز نقدهایی علیه شهردار تهران شنیده می شود. هنوز سه سال و اندی باقی مانده است. نه آنقدر زیاد که بتوان آزمون و خطار کرد و نه آنقدر کم که فرصت هیچ کاری نباشد. نجفی این روزها تحت فشار است و پیش از هر چیز از تکرار حوادث شورای اول، نگران….

نظرات شما

×

Comments are closed.