شروع رکود در بازار سرمایه

مرتضی ابراهیمی

هفته گذشته شاهد ریزش ۵ درصدی شاخص کل بورس بودیم یعنی به طور متوسط روزانه یک درصد شاخص کل ریزش کرد. این مسئله نیز در هفته جاری ادامه یافت به طوری که در اولین روز معاملاتی هفته جاری شاخص کل با کاهش حدود یک درصدی مواجه شد و در نیمه های کانال ۱۵۴ هزار واحدی توقف کرد. با توجه به اهمیت این مسئله با یک کارشناس بازار سرمایه گفتگو کرده ایم.

حسن قاسمی مدیر عامل کارگزاری آینده نگر خوارزمی در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به ریزش مداوم شاخص کل بورس گفت: افت قیمت کالاهای اساسی مثل فلزات اساسی، کالاهای پتروشیمی، سنگ آهنی و … در شاخص جهانی موجب تاثیر گذاری بر اقتصاد و بازار سرمایه ایران شده است به طوری که این موضوع موجب قرمز شدن بازار سهام به خصوص در دوه ماه گذشته شده است.

مدیر عامل کارگزاری آینده نگر خوارزمی گفت: در کنار کاهش قیمت کالاهای جهانی شاهد ریزش قیمت نفت نیز بودیم به طوری که دو ماه گذشته قیمت نفت ۸۵ دلار بود و اما امروز قیمت نفت به زیر ۵۰ دلار رسیده است. این موضوع موجب شد تا قیمت کالاهای صادراتی به همین نسبت کاهش یابد.

قاسمی افزود: در کنار موضوعات یاد شده شواهد نشان می دهد که اقتصاد جهانی به سمت رکود در حال حرکت است به همین دلیل دیگر کالاهای جهانی مانند گذشته عامل افزایش شدید شاخص نمی شوند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه بیان داشت: عامل دیگر در کاهش شاخص بورس را باید در ترحیم ها جست زیرا شاهد هستیم که شرکت های بورسی فروش صادراتی کالا ها و همچنین تامین مواد اولیه کارخانه ها که از واردات صورت می گیرد با مشکل جدی روبه روبه شده است و مبادلات پولی هر روز سخت تر می شود. بدین ترتیب شرکت های صادراتی بورسی کاملا تحت فشار هستند. در بررسی این مورد اگر به گزارش های ماهیانه شرکت ها در کدال مراجعه کنیم از این موارد زیاد خواهیم دید. و البته ماه به ماه این فشار ها افزایش می یابد و اوضاع شرکت ها تنگ تر و تنگ تر می شود.

مدیر عامل کارگزاری آینده نگر خوارزمی بیان داشت: در کنار عوامل بالا، باید اشاره کنیم به تورم بالای اقتصاد کشورمان، زیرا تورم افسار گسیخته عاملی شده است برای ورود ایران به فاز رکود.

قاسمی گفت: بحث رکود کاملا جدی است، برای این که عمق رکود را بیشتر متوجه شویم باید به شرکت های PSP مراجعه کنیم، با بررسی این شرکت ها در خواهیم یافت که تراکنش های بانکی کاهش چشم گیری داشته است و همچنان حجم این تراکنش ها کاهشی هستند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه بیان داشت: از ابتدای سال جاری شاهد رشد شدید بازار سرمایه بودیم به طوری شاخص کل رشد صد درصدی را تجربه کرد، بنابراین بازار نیاز به اصلاح داشت، اما این اصلاح هم زمان شد با کاهش قیمت نفت و کاهش قیمت کالاهای جهانی، بنابراین این اصلاح تشدید شد.

مدیر عامل کارگزاری آینده نگر خوارزمی در پایان افزود: چشم انداز آینده اقتصاد و بازار سرمایه ایران تاریک است به خصوص انکه تاثیر تحریم ها بر اقتصاد ایران و شرکت های بورسی نا مشخص است. و این که صادرات نفت ایران به چه میزانی خواهد بود و آیا می توانیم یک میلیون بشکه صادر کنیم یا این که کمتر از این مقدار صادر خواهیم کرد، و سوال هایی از این گونه موارد عاملی شده است برای تشدید آینده تاریک اقتصاد ایران.

به گزارش جهان اقتصاد، روز گذشته در تالار شیشه ای بورس تهران شاخص کل هم وزن با ۲۳ واحد کاهش در تراز ۲۶ هزار و ۶۱۲ واحدی نشست. همچنین شاخص آزاد شناور با ۱۱۶۷ واحد کاهش به رقم ۱۶۶ هزار و ۳۸۱ واحدی کاهش یافت و شاخص بازار اول و دوم به ترتیب ۱۱۹۲ و ۳۱۹۸ واحد تاثیر کاهنده بر بازار سرمایه داشتند.

در اولین روز کاری هفته صنایع پتروشیمی خلیج فارس، گسترش و نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت اصفهان هر یک به ترتیب با ۳۴۲، ۲۱۷، ۱۸۲ و ۱۶۳ واحد تاثیر کاهنده بر بازار سرمایه داشتند.

اما در طرف مقابل روز گذشته گروه بانکی‌ها برخلاف جریان کلی بازار با رشد قیمت مواجه شدند به طوری که شاهد صف‌های خرید در چند نماد بانکی به خصوص بانک ملت را شاهد بودیم. بانک ملت در آخرین قیمت معامله نزدیک پنج درصد رشد کرد. بیش از ۹۱ درصد از خریدهای این نماد توسط حقیقی‌ها صورت گرفت.

همچنین روز گذشته قیمت سهام نمادهای «پدرخش، پکویر، چکاران، قشهد، شکلر، دکیمی و سبجنو»  بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «کسعدی، غسالم، جسی، شکربن، شبندر، پارسان و لابسا» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند.

لازم به ذکر است شاخص‌های بورسی وال‌استریت، معاملات هفتگی را با سقوط به پایین ترین سطح ۱۷ ماه اخیر خود به پایان رساندند.

 

 

 

 

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.