شرایط مالی همسایگان دلیل توقف صادرات برق

وزیر نیرو اعلام کرد

گروه امورزیربنایی-وزیر نیرو ضمن تشریح برنامه های وزارت نیرو در راستای نهادینه کردن اقتصاد مقاومتی در مجموعه صنعت آب و برق، اظهار داشت: از زمان ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری و تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، وزارت نیرو برحسب وظایف خود عضو چهار کارگروه تخصصی برای پیاده سازی مفاد آن شد که خوشبختانه در طول دو سه سال گذشته به خوبی از پس آن ها برآمده است.

به گزارش جهان اقتصاد،«حمید چیت چیان» افزود: باید توجه داشت که یکی از مفاد اقتصاد مقاومتی بحث «مردمی کردن اقتصاد» است و ما این امر را در وزارت نیرو از طریق پای کار آوردن بخش خصوصی در طرح های آب و برق بویژه در بخش آب و فاضلاب به خوبی انجام داده ایم.

وی تصریح کرد: وزارت نیرو از طریق فراهم کردن شرایط خرید تضمینی ۲۰ ساله برق از واحدهای تجدیدپذیر و خُرد کردن زمینه های تولید انرژی توانسته شرکت های کوچک تولیدکننده برق را پای کار آورد.

وزیر نیرو تأکید کرد: در حال حاضر حدود ۵۰ شرکت کوچک برای تولید ۷۰۰ مگاوات برق تجدیدپذیر در کشور فعال هستند.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که تا سال ۹۲، تنها ۳ شرکت در تولید انرژی های بادی فعال بود اما امروز تعداد این شرکت ها به ۲۵ عدد رسیده است.

چیت چیان خاطرنشان کرد: همچنین تا سال ۹۲، تنها ۳۲ شرکت مالک نیروگاه های بزرگ در کشور بودند اما در حال حاضر تعداد این شرکت ها به ۴۶ عدد رسیده است.

وزیر نیرو با اشاره به اقدامات وزارت نیرو در راستای کاهش تلفات برق، اظهار داشت: کاهش تلفات برق از جمله برنامه های بسیار مهم و مورد تأکید اقتصاد مقاومتی بود که خوشبختانه توانستیم با اقدامات مناسب میزان تلفات شبکه برق را از ۱۵ درصد در سال ۹۲ به کمتر از ۱۱ درصد در سال ۹۵ برسانیم.

وی در مورد سیاست های اتخاذ شده وزارت نیرو برای کاهش برداشت های غیرمجاز از آب های زیرزمینی، گفت: برای کنترل میزان حجم برداشت از آب های زیرزمینی سعی شده با نصب کنتورهای هوشمند و حجمی مانع از برداشت های غیرمجاز شد.

وی ادامه داد: در مورد پیشرفت برنامه های ما در مورد نصب کنتورهای حجمی باید گفت که تاکنون نصب این کنتورها نسبتاً خوب بوده و از پیشرفت ۴۹ درصدی برخورد دار بوده است. به عبارت دیگر از ۷ هزار چاه برنامه ریزی شده بیش از ۳ هزار چاه به این کنتورها مجهز شده اند.

وی تصریح کرد: اما در بخش کنتورهای هوشمند کمی عقب ماندگی وجود دارد، با این حال برنامه این است که این عقب ماندگی نیز هر چه زودتر جبران شود.

چیت چیان در مورد صادرات برق به کشورهای همسایه گفت: ما معمولاً سالانه حدود ۱۲ میلیارد کیلووات ساعت به کشورهای همسایه صادرات داریم اما در یک سال گذشته بدلیل شرایط سخت مالی همسایگان و عدم پرداخت بدهی از سوی آنان، صادرات برق متوقف شد، که این مساله در نهایت کاهش میزان صادرات برق را در پی داشته است.

وی با اشاره به توانمندی های ایران در صنعت آب و برق و توجه به اصل «درونزایی» اقتصاد در این صنعت، تأکید کرد: در حال حاضر، ایران بیش از ۹۰ درصد از تجهیزات حوزه صنعت برق و بیش از ۹۵ درصد از تجهیزات حوزه صنعت آب را در داخل و با تکیه بر توانمندی های داخلی تولید می کند.

وزیر نیرو در ادامه با اشاره به وضعیت میدانی استان خوزستان بدنبال گرد و غبارهایی که اخیراً منجر به قطعی برق در این استان شد، گفت:  استان خوزستان دارای بیش از ۸۷۰۰ کیلیومتر خط انتقال و فوق توزیع است که بیش از ۴۰۰۰ کیلومتر آن متأثر از گردوغبارهای شدید بوده است.

وی افزود: همچنین از از مجموع ۲۰۷ پست استان، حدود ۱۰۵ پست در معرض آسیب ناشی از گردوغبارها قرار گرفتند.

نظرات شما

×

Comments are closed.