شاخص در مرز ۸۸ هزار واحدی

مرتضی ابراهیمی – نماگر بورس تهران در پایان معاملات روز گذشته به روند کم‌نوسان روزهای اخیر خود ادامه داد و با رشد ۱۱۷ واحدی برای سینزدهمین روز متوالی در کانال ۸۷ هزار واحدی باقی ماند. اما امیدواریم امروز شاخص از مرز ۸۸ هزار واحدی عبور نماید.

به گزارش جهان اقتصاد، در داد و ستدهای روز گذشته شاخص کل بورس با رشدی ۱۱۷ واحدی توانست در مرز ورود به کانال ۸۸ هزار واحدی بایستد. بدین ترتیب در داد و ستدهای روز گذشته شاخص کل ۱۱۷ واحد رشد کرد و به رقم ۸۷ هزار و ۹۴۹ واحد رسید.

دیروز بورس تهران شاهد رشد دسته جمعی همه هفت شاخص خود برای دومین روز متوالی بود. شاخص کل ۱۱۷ واحد بالا رفت. شاخص های بازار اول و دوم نیز به ترتیب ۹۳ و ۱۹۶ واحد صعودی شدند.

در بازار روز سه شنبه سهامداران بورس تهران بیش از ۷۸۴ میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی های مالی را دست به دست کردند. ارزش معاملات بیش از یک هزار و ۷۹۱ میلیارد ریال بود و در ۴۶ هزار نوبت معاملاتی انجام شد

نمادهای فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، پارس خودرو، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ارتباطات سیار و پالایش نفت بندرعباس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ثبت کردند. این در حالی بود که پتروشیمی جم بیشترین تاثیر منفی را بر این متغیر داشت.

در بازار روز سه شنبه گروه های خودرو، فلزات اساسی و فرآورده های نفتی با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند.

گروهی از معامله‌گران سهام دیروز روی نمادهای زیرمجموعه گروه فلزات اساسی متمرکز شدند.در این روز، قیمت فلزات در بازارها روند کم‌نوسانی را تجربه کردند. در این میان درگیری مجدد بین شورشیان و دولت اندونزی در ناحیه معدن گراسبرگ (دومین معدن مس دنیا)، شرایطی نگران‌کننده‌ای در بازار مس ایجاد کرد. موضوعی که سبب شد قیمت این فلز اساسی با رشد مناسبی روبه رو شوند. همچنین بررسی متغییر های اثر گذار مختلف بر روی قیمت های جهانی نشان می دهد  گروه سرب و روی به دلیل کاهش ذخایر بورس LME لندن با رشد قیمت های جهانی ماه های اخیر روبرو بوده است.

کارشناسان معتقدند تا پایان سال میلادی جاری قیمت فعلی کالاهای فلزی از جمله سرب و روی و آلومینیوم در محدوه فعلی حفظ خواهد شد. به عبارتی انتظار می رود قیمت روی بین۳۰۰۰تا ۳۳۰۰ دلار،آلومینیوم محدوده بالاتر از ۲۰۰۰ دلار و سرب محدوده بالاتر از ۲۳۰۰ دلار به ازای هر تن حفظ شود.

دیروز همچنین بلوک ۶۶٫۵ درصدی سهام کنترلی خدمات هوایی سامان به طور یکجا و شرایطی به قیمت پایه هر سهم ۱۲۵۰ تومان روانه میز فروش فرابورس ایران شد که از سوی یک خریدار با یک کد حقیقی و حقوقی از سوی یک متقاضی خریداری شد.

در بازاردوم بورس تهران که با معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، ۱۹۹٫۵ میلیون سهم گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان به ارزش کمتر از ۳۰ میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم با معاملات انتقالی روبه‌رو بود.

رشد یک واحدی فرابورس

روز گذشته بیش از ۲۶۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش افزون بر دو هزار و ۳۸ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران دست به دست شد که این حجم از معاملات در ۳۱ هزار و ۴۴۲ نوبت دادوستدی انجام شد.

شاخص کل فرابورس ایران نیز که روز دوشنبه ۶ واحد رشد کرد روز سه شنبه نیز همچنان سبزپوش ماند و با بیش از یک واحد افزایش در ارتفاع ۹۸۹ واحدی قرار گرفت.

در جریان مبادلات دیروز نمادهای مبادلاتی شرکت‌های‌ بازرگانی و تولیدی مرجان کار و سرمایه‌گذاری وثوق امین و همچنین نماد اوراق اجاره شرکت واسط مالی اردیبهشت یکم بازگشایی شدند.

این در حالی است که نماد معاملاتی اوراق مشارکت شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه به منظور پرداخت سود علی‌الحساب ماهانه اوراق در تاریخ ۲۵ آبان، دیروز متوقف شد.

بیشترین افزایش قیمت در میان نمادهای فرابورسی به نام نمادهای «شپاس»، «کپرور» و «مفاخر» ثبت شد و در سمت مقابل نمادهای «کشرق» و «ودی» تا سقف ۴٫۷ واحدی بیشترین افت قیمتی را تجربه کردند.

نمادهای «حریل» و «کپرور» نیز به ترتیب بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را در میان بازارهای اول و دوم به خود اختصاص دادند.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.