سیل و مدیریت تبعات اقتصادی آن

احمد انارکی محمدی، ناظر مجلس در شورای عالی اقتصاد

خاصیت بلایای طبیعی ناگهانی وغیرقابل کنترل بودن آن است اما پیش بینی و پیشگیری می تواند بسیاری از مشکلات را کنترل نماید .احداث سد یک راه حل اساسی است اما کنترل ورودی و خروجی آن مهمتراست .در کل دنیا سیل با این حجم که دهها استان را درگیر کرد معمولا خسارت های انسانی و مادی فراوانی بجا می گذارد اما در بخش هایی می توانستیم خسارت ها را کمتر کنیم و جان و مال افراد را نجات دهیم . در شیراز خیابان شدن مسیل سیلاب تجربه تلخی را برجای گذاشت لذا بررسی کلیه مسیل های سیلابی در معرض خطربایستی در دستور کار قرار گیرد .

در سیل گلستان عدم لایروبی مناسب بخشی از مشکل بود اما عدم حضوربه موقع مدیران استانی نیز بر حجم مشکلات افزود .بنابراین یک بازبینی مجدد در خصوص سدها ، سیل بندها،اسکان ضروری و اقدامات لازم برای مدیریت مناسب بحران بایستی در دستور کار قرار گیرد .

حدود ۵ هزار میلیارد تومان خسارت به کشاورزان که افزایش هم خواهد یافت حاصل خسارت به ۷۰۰ هزار هکتار زمین زراعی و ۹۰ هزار هکتارباغی است .تلف شدن بیش از ۱۵ هزار دام نیز بسیار دردناک است و لزوم جبران خسارت های وارده را نشان می دهد . البته با خسارتهای وارده به دهها هزار واحد مسکونی و تجاری و .. فعلا حجم خسارتها به بیش از ۱۲ هزار میلیارد رسیده است .

برای جبران خسارت های وارده به کشاورزان عزیز می توان ضمن کمک گرفتن از صندوق های بیمه ای از منابع صندوق توسعه ملی که برای تولید و فعالیتهای اقتصادی بخش خصوصی است استفاده کرد. برای جبران خسارت های منازل مسکونی ،ابنیه و … نیز مازاد درامدهای نفتی می تواند کمک حال باشد . البته درخواست کمک های خارجی نیز یک عرف بین المللی است . اگر کمک های خارجی توانست از تحریم های امریکا عبور کند مورد استفاده قرار می گیرد و اگر تحریم ها مانعی برای کمک های بشر دوستانه بود فشار بر دولت امریکا رو به تزاید خواهد گذاشت .بنابراین کمک های بین المللی می تواند در هر حالت به نفع کشور باشد .

شاید مهمترین نکته ای که فعلا مغفول مانده ، جبران کمبودهای ناشی ازنابود شدن محصولات کشاورزی ست و بایستی قبل از اینکه این کمبودها موجبات افزایش قیمت ها را فراهم آورد  ، از طریق محدودیت صادرات یا انجام واردات به اندازه کافی محصولات مورد نیاز، از افزایش قیمت ها جلوگیری کرد .

هرچند ارزش بارندگی های اخیر بیش از ۲میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است ودر مجموع در بلندمدت فواید این بارندگی ها بیش از خسارت ها می باشد. اما از دست رفتن جان هموطنان و تالمات وارده ناشی از بی خانمان شدن تعداد زیادی از ایرانیان قابل جبران نیست و همیشه داغ سیل بر سینه هامان خواهد ماند .

با وجود ناهماهنگی های اولیه ،یکی از برجسته ترین مسائلی که در سیل اخیرباعث دلگرمی بود ، حضور همه ادارات، سازمان ها ، نهادها ،ارگانها بهمراه نیروهای مردمی در کمک رسانی بود که با توصیه مقام معظم رهبری این تلاشها دوچندان شد . لازم است با مدیریت مناسب ،ضمن عبور از شرایط بحرانی اخیر ، در جبران خسارت ها و کمبودها ، اهتمام ورزید .

مدیریت مناسب در توزیع اقلام مورد نیاز هموطنان به مشکلی اساسی تبدیل شده است و این مشکل متاسفانه از خیلی وقت پیش وجود دارد و نظام توزیع در کشور دچار مشکل اساسی است . عدم مدیریت مناسب بحران و عدم توزیع مناسب کمک ها باعث نارضایتی هموطنان شده است و در این بین دشمنان به دنبال سواستفاده هست بطوری که وزیر امورخارجه آمریکا به انتقاد از مدیریت در کشورمان برخواسته است این در حالی است که در ۳ سال اخیر ۳ هزار امریکا در اثر سیل و توفان کشته شده اند و هزاران نفر پس از ماهها بدون سرپناه هستند .

[

 

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما