سیره اقتصادی امام علی(ع)

خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) نوشت: آیت‌الله سید احمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد، در رابطه با سیره اقتصادی امام علی(ع)، گفت: حضرت امام علی(ع) در آغاز حکومت سیاست‌ها و برنامه‌های انتصابی و اقتصادی خود را در قالب خطبه‌ها بیان فرموده است به‌طوری‌که رشد اقتصادی و افزایش درآمد مردم را همواره اولویت دانسته است.
وی تصریح کرد: زمانی‌که حضرت امام علی(ع) به حکومت رسید در خطبه‌ای مهم‌ترین وظایف حکومت و دولت اسلامی را پنج چیز معرفی کرده است.
آیت‌الله میرعمادی حفاظت و پاسداری از دین و مبارزه با بدعت‌ها را اولین وظیفه حکومت و دولت اسلامی از دیدگاه امام علی(ع) ذکر کرد و گفت: حکومت در برابر دین مردم مسئول است و باید دین مردم را حفظ و از آن پاسداری کند این در حالی‌است که طبق روایات ائمه‌اطهار(ع) پاسداری از دین برترین عبادت است لذا اولین وظیفه حکومت اسلامی مسئله پاسداری از دین و ارزش‌هاست.
نماینده ولی‌فقیه در لرستان تعلیم و تربیت را دومین وظیفه حکومت و دولت اسلامی دانست و عنوان کرد: آموزش مردم و ایجاد زمینه برای پرورش کرامت انسان‌ها از مهم‌ترین وظایف حکومت و دولت اسلامی است کمااینکه بر امام و رهبر و رئیس دولت اسلامی واجب است که در تعلیم و تربیت مردم بکوشد، حق مردم بر حکومت این است که مردم را آموزش دهد تا جاهل نمانند.
امام جمعه خرم‌آباد ایجاد امنیت را سومین وظیفه حکومت و دولت اسلامی از دیدگاه حضرت امام علی(ع) دانست و اضافه کرد: امنیت بالاترین وظیفه حکومت برای مردم است، اولین و بدیهی‌ترین وظیفه حکومت‌ها برقراری عدالت است این درحالی‎است که همه انسان‌هایی که در زیر سایه حکومت اسلامی به سر می‌برند باید احساس امنیت کنند جاده‌ها امن و امان باشد و حق مظلومان از ظالمان گرفته شود.
وی ادامه داد: چهارمین وظیفه حکومت از دیدگاه امام علی(ع) برقراری عدالت است عدالت اساس حکومت است کمااینکه امتیاز حکومت اسلامی در عدالت آن است و اساس ملت و قوام ملت به عدالت است.
آیت‌الله میرعمادی وظیفه پنجم حکومت اسلامی از دیدگاه امام علی(ع) را تلاش برای بهبود وضعیت و اقتصاد مردم دانست و تصریح کرد: حکومت باید معیشت مردم را روبه‌راه کنند حکومت باید در برابر مشکلات اقتصادی مردم مسئول باشد.
نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به این‌که عمران و آبادانی و افزایش درآمد مردم از اهداف حکومت اسلامی است، عنوان کرد: خداوند متعال در قرآن‌کریم آباد کردن زمین را برای افزایش درآمد و بهبود وضعیت مردم یک وظیفه می‌داند و در سوره هود می‌فرماید: «خدای شما خدایی است که شما را از خاک آفرید و آباد کردن زمین را برای عمران و آسایش شما قرارداد».
این مفسر قرآن گفت: خداوند متعال مردم را به عمران و آبادانی و حکومت را به آباد کردن زمین‌ها دستور داده است کمااینکه امام علی(ع) وقتی به حکومت رسیدند افزایش درآمد مردم را حق مردم بر حکومت دانسته است و فرمود: «حق شما این است که دولت خیرخواه شما باشد و به‌دنبال خیر و منفعت شما باشد».
امام جمعه خرم‌آباد گفت: دولت باید بیت‌المال و منابع مالی و منابع اقتصادی را به این مردم عادلانه تقسیم کند و تسهیلات را به عده‌ای خاص ندهد این در حالی‌است که امام علی(ع) به مالک اشتر فرمود: «وقتی به مصر می‌روی سرزمین مصر را آباد کن، موانع تولید را برطرف کن و خراج را طوری تنظیم کن که مانع تولید نشود».

نظرات شما

×

Comments are closed.