سیدرضا صدرالحسینی عنوان کرد: داعش در رؤیای «خلافت»، طالبان قائل به «دولت»

۱۳۹۶/۱۱/۲۳

خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) نوشت: عملیات‌های تروریستی در منطقه پس از شکست داعش در عراق و سوریه، این‌بار در افغانستان اوج گرفته است و این باور را کاملاً تصدیق کرده که آمریکا برای ناامنی منطقه از تروریست‌ها، استفاده ابزاری می‌کند و حاضر است امنیت کشورها را فدای منافع ملی خود کند.
این حوادث منجر شد تا رهبر معظم انقلاب صبح روز سه‌شنبه ۱۰ بهمن‌ماه در ابتدای درس خارج فقه، در واکنش به حوادث تروریستی اخیر افغانستان بیان کنند: «همان دست‌هایی که داعش را به وجود آوردند، چه در عراق، چه در سوریه و آن جنایات را به وسیله‌ داعش مرتکب شدند و داعش را ابزاری قرار دادند برای آن همه ظلم بزرگ به مردم، همان‌ها باز دارند داعش را منتقل می‌کنند به افغانستان؛ آن‌جا شکست خوردند، می‌خواهند اینجا (افغانستان) دوباره شروع کنند» .

سیدرضا صدرالحسینی کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با ایکنا درباره تأثیرات امنیتی توسعه داعش در افغانستان بر این کشور و سایر کشورهای منطقه گفت: با توجه به ضربات سنگینی که گروه تروریستی تکفیری داعش در عراق و سوریه متحمل شد، قطعاً و یقیناً این مسئله از نگاه ناظران سیاسی و امنیتی به دور نبود که احتمال دارد بازماندگان داعش توسط هلی‌برد از مناطقی که تحت محاصره بودند به یک منطقه نامعلومی جابجا شوند. یعنی ایالات متحده تصمیم دارد تا در صورت نیازز برای تأمین منافع خودش دوباره از آن‌ها استفاده کند.
وی مشکلات داخلی افغانستان را در حضور داعش در این کشور مؤثر دانست و در این باره تصریح کرد: یکی از نقاطی که از گذشته جهت فعالیت‌های تروریستی مورد نظر داعش قرار داشت، کشور افغانستان بود و به‌دلیل ضعف دولت مرکزی، عدم فعالیت‌های قابل توجه طالبان و فقر موجود، داعش به صورت جد قصد دارد که بر این کشور تسلط یابد.
صدرالحسینی ناامن کردن محیط پیرامونی جمهوری اسلامی ایران را یکی از اهداف حامیان داعش دانست و افزود: علیرغم این‌که داعش نمی‌تواند در افغانستان پرچم خلافت را بالا ببرد، به دنبال این است که بتواند از نزدیک‌ترین نقطه به جمهوری اسلامی ایران نزدیک شود و مرزهای قابل توجه کشورمان با افغانستان را مورد تهدید قرار دهد. همچنین آمریکا می‌خواهد با توسعه داعش در صحنه جغرافیای این کشور، ریشه‌ این گروه تروریستی را به آسیای مرکزی و روسیه توسعه دهد تا بتواند از آن‌ برای مقاصدش علیه کشورهای رقیب در این مناطق بهره ببرد.
وی با بیان این مطلب که باید میان درجه تهدید داعش و طالبان تفکیک قائل شد، گفت: نکته اساسی در اینجا وجود دارد که ما باید بدانیم یک اختلافات ماهوی میان تفکر طالبان با تفکر داعش وجود دارد؛ یعنی داعش به «خلافت» اعتقاد دارد اما در مقابل طالبان قائل به «دولت» است. به همین دلیل شاهد هستیم که طالبان در جریان تشکیل داعش، هیچ کمکی به آن نکرد. هرچند ممکن است برخی از ریزش‌های گروه طالبان به داعش بپیوندند، اما به هیچ‌وجه این موضوع طالبان را مجبود نمی‌کند که از داعش حمایت کند.
صدرالحسینی با تأکید بر این موضوع که کارنامه طالبان درخشان نیست و اقدامات این گروه هم مورد مقبول واقع نشده، تصریح کرد: ما اگر به مطالعه طالبان بپردازیم، به دو چهره از طالبان پی خواهیم برد که یک چهره طالبان پاکستان و چهره دیگر طالبان افغانستان است و آن طالبانی که شیعیان هزاره را قتل عام کرد، همان طالبان پاکستان تحت حمایت آمریکا بوده است.
وی در پایان به شکل‌گیری صف‌بندی جدید برای مقابله با داعش در افغانستان اشاره کرد و افزود: همچنین با انتقال داعش به افغانستان این امکان وجود دارد که هند و چین با تشدید تهدیدات امنیت ملی، با ایران و روسیه روابط امنیتی‌‌‌شان را توسعه بخشند و در این مسیر قطعاً از تجربیات جمهوری اسلامی در جهت مبارزه با تروریسم داعش استفاده خواهند کرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.