سیاست‌ دولت تبدیل مسکن از کالای سرمایه‌ای به مصرفی است

معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی:

گروه امورزیربنایی-معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: سیاست‌ دولت تبدیل مسکن از کالای سرمایه‌ای به مصرفی است تا اهداف دولت در تامین نیاز خانه اولی ها و افراد نیازمند مرتفع و سرمایه گذاران از این بازار خارج شوند.

حامد مظاهریان در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین افزود: با تبدیل مسکن از کالای سرمایه‌ای به مصرفی، سوداگران بازار مسکن خارج شده و اکنون سعی داریم این عرصه را برای تولیدکنندگان و خریداران واقعی آماده نمائیم.

وی با اشاره به رشد ۵ درصدی صدور پروانه ساخت وساز در کشور افزود: طبق آمار رسمی در ۶ ماهه نخست سال جاری، رشد ۵ درصدی در تعداد صدور پروانه ساختمان سازی در کل کشور را شاهد بودیم و این نتیجه تلاش برای خروج از رکود است.

معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: خوشبختانه نرخ تسهیلات برای ساخت هر واحد مسکونی به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال رسیده که می‌تواند بخش گسترده‌ای از ساختمان سازی را پوشش دهد.

مظاهریان با اشاره به پرونده مسکن مهر افزود: پروژه مسکن مهر به سرعت در حال اتمام است و پرونده آن هر روز در یک شهر از کشور در حال بسته شدن بوده و ساخت واحدها به پایان می‌رسد.

وی ادامه داد: در این میان فقط واحدهای مشکل‌دار و دارای معارض باقی مانده است و در صورت فیصله یافتن مشکلات، به کار آن‌ها هم رسیدگی خواهیم کرد.

مظاهریان اضافه کرد: امروزه خانه‌های خالی یکی از معضلات بخش مسکن در کشور است و با وجود متقاضیان مسکن، هنوز واگذاری آنها با مشکل روبرو است و براساس آمار سال ۱۳۹۰ در حوزه مسکن شهری، بیش از یک میلیون واحد خالی در کشور وجود داشته است.

وی افزود: طبق این آمار، استان تهران و البرز حدود ۴۵۰ هزار و شهر قزوین حدود ۵ هزار خانه خالی وجود دارد اما باید منتظر آمار دقیق سازمان آمار تا پایان سال جاری باشیم.

مظاهریان ادامه داد: سیاست‌های غلط اقتصادی در سال‌های ۸۹ تا ۹۱ موجب شده تا سرمایه‌ها به سمت بازار مسکن و مسکن لوکس که خریدار ندارد، سوق یابند و باید منتظر بود تا این سرمایه ها به تدریج وارد بازار شوند.

وی با بیان اینکه ۵ هزار خانوار متقاضی مسکن در کشور وجود دارد، افزود: هر سال حدود ۷۸۰ هزار خانوار جدید احداث می‌شود و درحال حاضر حدود ۵ هزار خانوار متقاضی مسکن در کشور وجود داشته و سال گذشته ۴۰۰ هزار خانه ساخته شده است.

مظاهریان در پایان افزود: اگر تلاطم‌های شدید اقتصادی وجود نداشته باشد به راحتی می‌توان براساس طرح جامع مسکن به یک توسعه پایدار در ۱۰ سال آینده دست یافت.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.