سیاستگذاران باید زیرساخت‌های فناوری بانکداری الکترونیک را ایجاد کنند

مرتضی ابراهیمی– رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از برگزاری ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در روزهای ۱۳ و ۱۴ دی‌ماه در تهران خبرداد.

به گزارش جهان اقتصاد، علی دیواندری در نشست خبری ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت و همچنین نخستین جشنواره تصویرسازی بانکداری الکترونیک گفت: این همایش  سالانه یکبار برگزار می‌شود و از جنبه‌های مختلف حائز اهمیت است  بر همین اساس نقطه تلاقی بانکداری و الکترونیک (ICT)  به شمار میرود.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی افزود: بانکداری برای ارائه خدمات بجهمعه فعالیت می‌کند و صنعتی را سراغ ندارم که خدماتش تا این اندازه در هم آمیخته باشد.

دبیر ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با بیان اینکه، بانکداری و ICT رفته رفته با یکدیگر آمیخته‌تر می‌شوند؛ افزود: همایش رخدادی است که بازیگران بانکداری و ICT کنار هم جمع شده و نقشه راه آینده را ترسیم می‌کنند.

دیواندری خاطرنشان کرد: وزرای امور اقتصادی و دارایی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس کل بانک مرکزی سخنرانان روز افتتاحیه ششمین همایش بانکداری الکترونیک خواهند بود.

وی با بیان اینکه چهره‌های برجسته داخلی و خارجی در این همایش سخنرانی خواهند داشت، افزود: ۱۲ سخنرانی تخصصی در همایش خواهیم داشت که عمدتا سخنرانان از میان مدیران عامل بانک‌ها و مسئولین بخش‌های پولی در حوزه‌های اجرایی و علمی‌خواهند بود.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی خاطرنشان کرد: ۱۰ میزگرد تخصصی و ۱۴ کارگاه نیز در حاشیه ششمین همایش بانکداری الکترونیک برگزار خواهد شد و از ابعاد مختلف به مسائلی مانند اقتصاد مشارکتی، اتصال به نظام‌های پرداخت بین المللی و… پرداخته خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۲۳۵ مقاله از افراد مختلف به دبیرخانه همایش بانکداری الکترونیک رسیده است، افزود: ۱۵۳ مقاله مورد ارزیابی اولیه قرار گرفت و از میان آنها ۷۳ مقاله اصلی دریافت شد؛ تعدادی از مقالات بعد از ارزیابی نهایی برای ارائه در همایش انتخاب خواهند شد.

دیواندری برگزاری جشنواره مرحوم محسن نوربخش رییس کل اسبق بانک مرکزی را از دیگر محورهای ششمین همایش بانکداری الکترونیک عنوان کرد و افزود: از بین ۱۳ بانک و ۱۹ شرکت فعال در زمینه ICT حداکثر از ۳ بانک و ۳ شرکت با نظر هیات داوران تجلیل و قدردانی خواهد شد.

دبیر ششمین همایش بانکداری الکترونیک توضیح داد که باید دست کم شش ماه از زمان اجرای آثار بانک‌ها در زمینه خدمات نوآورانه و جدید گذشته باشد تا بتوان آنها را در مسابقه جشنواره مرحوم نوربخش شرکت داد.

** بحث و بررسی نقشه راه بانکداری الکترونیک

دیواندری در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره بدبینی به بانکداری الکترونیک در بین بخشی از مسئولین،گفت: بانکداری الکترونیک نیز چالش‌های خاص خود را دارد زیرا در این زمینه تنها بانکها نیستند و سیاستگذار باید زیرساخت‌های فناوری اطلاعات را تأیید کرده و شرکت‌های قدرتمندی برای طراحی نرم افزار اقدام کنند. وی ادامه داد: بهتر است از واژه دشواری برای همه نهادها و دستگاه‌ها بجهی بدبینی استفاده شود.

دبیر ششمین همایش بانکداری الکترونیک در پاسخ به سؤال دیگری درباره استفاده بانک‌ها از بستر شبکه ملی ارتباطات برای ارائه خدمات بانکی اظهارداشت: مسئولین حاکمیتی و سخنرانان کلیدی در بخش ICT درباره این موضوع و مسائل مرتبط با آن صحبت خواهند کرد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی درباره محور ارتباطات بین المللی بانکی در همایش و بعضیاز محدودیت‌های باقی مانده در دوره پسابرجام برای نقل و انتقال دلار، اظهارداشت: در همایش موضوعاتی مانند اتصال به سوئیچ کشورهای همسایه به ویژه کشورهایی که تردد مسافر ایرانی با آنها زیاد است، مطرح خواهد شد؛ البته موضوع تحریم‌های دلاری براساس اوفک موضوع جدیدی نیست.

دیواندری در پایان گفت: نیاز نیست تبدیل ریال به ارزهای دیگر الزاما در ابتدا به دلار انجام شود.

در ادامه این نشست بهرام کلهرنیا دبیر نخستین جشنواره تصویرسازی گفت: برگزاری چنین جشنواره‌ای نشان از هوشمندی و درایت برگزارکنندگان همایش بانکداری الکترونیک است که به نیروی ابزارهای دیگر برای بهبود ارتباط مردم با نظام بانکی کمک می‌کنند.

وی یکی از معیارهای توسعه یافتگی را میزان دسترسی مردم به آثار هنری عنوان کرد و افزود: امروزه آثار هنری وارد زندگی مردم شده است.

کلهرنیا، حذف تولیدات هنری را عاملی برای فلج شدن زندگی اجتماعی دانست و تأکید کرد: اقدامی‌که امروز با برگزاری جشنواره تصویرسازی آغاز شده است، نتایجش در دراز مدت برای نظام بانکی مشخص خواهد شد.

وی زمان دریافت آثار هنری برای این دوره را محدود توصیف کرد و درعین‌حال افزود: بلندپروازی جشنواره تصویرسازی آنجاست که سال آینده همایش بزرگی از آثار هنرهای تجسمی‌در حاشیه همایش بانکداری الکترونیک برگزار خواهد شد.

به گفته دبیر نخستین جشنواره تصویرسازی، نمایشگاهی از آثار رسیده به جشنواره سال جاری در حاشیه همایش بانکداری الکترونیک در برج میلاد برگزار می‌شود.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.