سیاست برخی بانک ها درکشور ما ضدتولید است

در گفت و گو با نمایندگان مجلس و تولیدکنندگان مطرح شد:

برخی مدیران بانکی بدون توجه به اقتصاد مقاومتی خودمختار عمل می کنند

گروه تولید-رئیس کمیته اقتصاد مقاومتی کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از عدم حمایت بانک ها از کارآفرینان، گفت: بی توجهی بانک ها به تامین مالی کارآفرینان یکی از نقاط ضعفی است که رشد اقتصادی ما را مختل کرده است.

رحیم زارع با تاکید بر ضرورت حمایت از کارآفرینان با هدف رشد اقتصادی کشور، گفت: متاسفانه برخی از بانک ها در کشور ما ضد تولید عمل کرده و حمایتی از کارآفرینان نمی کنند.

وی با بیان اینکه نرخ بالای سود بانکی یکی از سیاست های مضر برای رشد تولید و در نهایت بهبود وضعیت اقتصادی کشور است، افزود: در صورتی که کارآفرینان نتوانند از تسهیلات کارآمد بانکی برای ارایه ایده های خلاقانه خود استفاده کننده به طور حتم کارآفرینی در کشور متوقف خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: منابع بانک ها باید در خدمت تولید و رشد اقتصادی باشد در حالی که اکنون کارآفرینان برای دریافت حتی وام با مبلغ پایین نیز باید با مشقت های بسیار دست به گریبان شوند.

عضو اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان مبلمان نیز با انتقاد از عدم حمایت بانک‌ها از کارآفرین‌ها و تولیدکنندگان عدم مدیریت صحیح را دلیل راندمان پایین تولید در ایران دانست.

فریبرز شکوهی با اشاره به عدم اجرای ابلاغیه رئیس‌جمهور در سال ۹۲مبنی بر حمایت از تولیدکننده و بخشش جرایم یا قسط‌بندی آن‌، گفت: دولت چین به تولیدکنندگان خود وام ۳ ساله با سود ۵ درصد می‌دهد اما در ایران مقوله‌ای به‌عنوان وام برای تولیدکننده و کارآفرین به معنای واقعی وجود ندارد.

مدیرعامل مبل مرکزی سی اف تصریح کرد: متاسفانه در ایران به جای حمایت، به تولیدکننده پیشنهاد فروش کارخانه و گذاشتن پول خود در بانک و دریافت سود را می‌دهند.

وی با بیان اینکه متاسفانه برخی بانک ها به جای حمایت از تولید و ارائه تسهیلات مناسب به کارآفرینان چوب لای چرخ تولیدکننده می گذارند تصریح کرد: بسی جای تعجب است در یکی از بانک ها مدیر ارشد برای ارائه تسهیلات به تولید کننده ای مصوبه دریافت وام ارائه می کند اما مدیر بانک به جای تسهیل و رفع موانع کاملا خودمختار رفتار و از پرداخت وام سرباز می زند، گویی به هیچ قانونی پایبند نیست.

وی با بیان اینکه این همه بی‌مهری به کارآفرینان قابل توجیه نیست افزود: درواقع به طرز شگفت‌آوری اغلب مدیران در ایران اعتقادی به کارآفرینی و تولید ندارد.

این کارآفرین و تولید کننده مبلمان در ادامه با بیان اینکه فاصله ایران تا اروپا یک چهارم فاصله چین تا اروپا است اما میزان صادرات آن‌ها بسیار بیشتر از ایران است، گفت: با وجود کمتر بودن مالیات، قیمت حامل انرژی و همچنین کمتر بودن فاصله ایران تا اروپا اما به دلیل عدم حمایت دولت از تولیدکننده کمتر کسی در ایران مایل به انجام دادن تولید است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، با تاکید بر ضرورت حمایت دولت و شبکه بانکی از تولید و کارآفرینی در کشور، گفت: عدم تحقق رشد اقتصادی در سال های اخیر نتیجه نادیده گرفتن تلاش های کارآفرینان است.

سیدکاظم دلخوش اباتری با تاکید بر ضرورت حمایت دولت و شبکه بانکی از تولید و کارآفرینی در کشور، گفت: متاسفانه سخت گیری بانک ها در خصوص پرداخت تسهیلات به کارآفرینان و تولیدکنندگان از عواملی است که اقتصاد ما را درگیر مشکلات عدیده کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بانک ها سدی مقابل شکوفایی کارآفرینی در کشور هستند گفت: بانک ها با دخالت در بازار اجازه فعالیت را از تولید کننده واقعی سلب کرده اند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه توجه به کارآفرینان و تولیدکنندگان از اصول مهم فرمایشات رهبری در قالب اقتصاد مقاومتی بوده که باید نصب العین مسئولان قرار بگیرد گفت: در حال حاضر سیاست تسهیلات دهی بانک ها به بخش تولید به مثابه ضد اقتصاد مقاومتی است از این رو باید تجدیدنظر اساسی در بحث نرخ سود تسهیلات بانکی به ویژه برای تولیدکنندگان و کارآفرینان صورت بگیرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.