سوریه عاقل‌تر از آن است که کشورهای عربی را جایگزین ایران کند

۱۳۹۷/۱۰/۰۹

خبرگزاری ایکنا نوشت: حسین شیخ‌الاسلام، مشاور وزیر امور خارجه، درباره برخی تحلیل‌ها مبنی بر اینکه احیای روابط کشورهای عربی با سوریه به معنی بازگشت سوریه به جهان عرب و دور شدن از ایران است، گفت: این نقشه آمریکایی‌هاست تا بگویند در سوریه از ایران شکست نخورند و می‌خواهند با زمینه‌سازی برای شروع مجدد روابط برخی کشورهای عربی با سوریه، این کشور را به جهان عرب نزدیک و به خیال خود از ایران دور کنند.

وی ادامه داد: واقعیت این است که آنها در سوریه شکست خوردند و همه کشورهایی که از سوریه جدا شده بودند، در حال برگشت هستند و همین اقدام اعتراف به شکست است.

شیخ‌الاسلام اظهار کرد: آنها در این مدت مداوم می‌گفتند که بشار اسد جایی در آینده سوریه ندارد ولی بازگشایی سفارتخانه‌های امارات، بحرین و … به معنی پذیرش مشروعیت حکومت قانونی سوریه است. هر چند باز هم نباید از شیطنت‌ها و توطئه‌های احتمالی این کشورها برای آینده سوریه به سادگی عبور کرد.

مشاور وزیر امور خارجه درباره چرایی خروج نظامیان آمریکایی‌ از سوریه، گفت: آمریکایی‌ها مشاهده می‌کنند که با وجود هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های فراوان در سوریه و حمایت از گروه‌های تروریستی به نتیجه‌ای نرسیدند و در آینده سیاسی سوریه هیچ نقشی ندارند. پس ماندن در سوریه هیچ نفعی برای آن‌ها ندارد و تغییر وزیر دفاع و مسئولان منطقه‌ای همه به معنای پذیرش این شکست است.

وی ابراز کرد: اتحادیه عرب آینده هم یک اتحادیه عرب ضد ایرانی است و سوریه هم عاقل‌تر از آن است که جنایات و خیانت‌های برخی دولت‌های مرتجع عربی را به خود فراموش کند. در این شرایط سوریه هیچ‌گاه نمی‌تواند به این کشورها اعتماد کند و آن‌ها را جایگزین ایران سازد.

شیخ‌الاسلام در پایان بیان کرد: امروز ایران، روسیه و ترکیه هستند که در روند حل بحران سوریه نقش اساسی ایفا می‌کنند و عدم ایفای نقش آمریکا و برخی کشورهای عربی در آینده سوریه باعث شده برخی تحلیل‌ها و حرف‌های بی‌مبنا در فضای رسانه‌ای مطرح شود تا با فضاسازی بتوانند برای خود جای پایی در این کشور باز کنند.

نظرات شما

×

Comments are closed.