سهم ریل از کالای بندری باید به ۴۵ درصد برسد

 وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی اذعان داشت: خواسته من از هیئت عامل جدید سازمان بنادر و دریانوردی ایجاد معاونت ریلی و افزایش سهم ریل از کالای بندری به ۴۵ درصد است.

بر اساس گزارش های منتشر شده در خبرگزاری ها، عباس آخوندی در همایش گرامیداشت روز جهانی دریانوردی، اظهار داشت: فعالیت در حوزه دریانوردی، فعالیت در عرصه جهانی و بین‌المللی است و ما در یک محیط بین‌المللی حضور داریم.

وی ادامه داد: بنابراین باید قدرت رقابت خود با رقبای بین‌المللی را افزایش دهیم و هر اقدامی که در این حوزه انجام می‌دهیم را با اقدامات رقبای خارجی خود مقایسه کنیم.

آخوندی با تاکید بر اینکه در حوزه دریانوردی بحث درونی و محلی نداریم، اظهار داشت: در محیط بین‌المللی باید شایستگی و برتری خود را اثبات کنیم و اثبات آن منوط به رشد فناوری، بهبود و اصلاح قیمت‌ها، افزایش کیفیت کار و اصلاح مباحث حقوقی است.

وی با تاکید بر اینکه ارتباط بین بندر و سازمان دریانوردی و حمل و نقل دریایی باید با شهروندان برقرار شود، اظهار داشت: نباید ظرفیت‌های دریا را به حوزه بار محدود کنیم و باید از تمام ظرفیت‌های آن استفاده کرد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: سازمان بنادر و دریانوردی در فرهنگ سازمانی، خود را کمتر به توسعه همه‌جانبه دریامحور متعهد دانسته است اما تمدن دریامحور یعنی زندگی و زندگی تنها شامل حمل و نقل بار نیست.

آخوندی با اشاره به هیات عامل جدید سازمان بنادر و دریانوردی گفت: یکی از خواسته‌های من از هیات عامل جدید این است که چگونگی ظرفیت‌های دریایی را مورد شناسایی قرار بدهند و این موضوع را جزو مسئولیت اجتماعی سازمان بنادر و دریانوردی بدانند. در بنادر جنوب و شمال کشورمان نیاز به بازنگری در ماموریت‌ها داریم تا استفاده و بهره وری حداکثری از ظرفیت‌های دریایی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه دریای عمان هزاران ظرفیت بکر دارد گفت: متاسفانه دریا در زندگی مردم ما نمود زیادی ندارد.

آخوندی با بیان اینکه در توسعه بنادر باید به تمام جوانب و نه فقط به بحث حمل و نقل بار توجه کرد، گفت: توسعه بندر شهید رجایی از دهه پنجاه شروع شد و بخش عمده‌ای از این توسعه پس از انقلاب بوده اما باید دید تا چه حد ابعاد اجتماعی و فرهنگی آن را مورد توجه قرار بدهیم.

وزیر راه با اشاره به افزایش جمعیت بندرعباس پس از توسعه بنادر این شهر اظهار داشت: پس از توسعه بنادر در این منطقه، جمعیت بندرعباس به ۵۵۰ هزار نفر رسید اما ۴۰ درصد این جمعیت امروز حاشیه‌نشین هستند یعنی در زمان توسعه این بندر به ابعاد و موضوعات اجتماعی آن توجهی نشده است.

آخوندی ادامه داد: حال باید در توسعه بندر جاسک و چابهار به این موضوعات توجه داشته باشیم در حالی که بندر شهید رجایی در حال توسعه قرار گرفت سایر بنادر این منطقه افول کرد و این نشان می‌دهد در ایران هنوز شبکه بندری شکل نگرفته است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تقویت شبکه حمل و نقل ترکیبی و ترانزیتی اظهار داشت:‌ باید یک شبکه حمل و نقلی وجود داشته باشد که یک سر آن دریا و یک سر دیگر آن سایر کشورهای جهان، آسیاسی میانه، چین، اروپا و … باشد.

آخوندی تاکید کرد: این شبکه حمل و نقل ترکیبی محقق نمی‌شود مگر اینکه ریل وارد سازمان بنادر و دریانوردی شود.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه زمانی مفهوم ترانزیت محقق می‌شود که در سازمان بنادر و دریانوردی یک دپارتمان ریلی داشته باشیم، ادامه داد:‌ باید امکان تخلیه و بارگیری به صورت مستقیم از ریل به کشتی و بالعکس وجود داشته باشد.

وی همچنین درباره بحث آمایش سرزمین اظهار داشت: قطعا به جای اینکه هزاران میلیارد تومان برای شیرین کردن آب و انتقال آن هزینه کنیم می‌توانیم جمعیت را به کنار دریاها انتقال دهیم و این یک موضوع بسیار مهم و استراتژیک است.

*اپراتور بندر شهید رجایی به‌زودی انتخاب می‌شود

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی هم در این مراسم از امضای تفاهمنامه همکاری این سازمان با نیروی دریایی ارتش و سپاه و سازمان هواپیمایی کشوری برای امدادرسانی به دریانوردان خبر داد.

محمد راستاد گفت: این تفاهمنامه با موضوع همکاری دو ارگان در زمینه جستجو و نجات دریایی بود و بر اساس کنوانسیون‌های جهانی، سازمان‌های بندری و دریایی ملزم به ارائه خدمات جستجو و نجات به دریانوردان بقیه کشورها هستند.

راستاد ادامه داد: با توجه به وسعت آب‌ها و دریاهای کشور، یک ارگان به تنهایی نمی‌تواند امدادرسانی دریایی را انجام دهد و برای این کار، نیازمند همکاری همه ارگان‌های دریایی است.

وی با اشاره به حدود ۲۱ فروند شناور ناجی، ۶ فروند هلی‌کوپتر، ۱ فروند هواپیما و ۲ فروند هاور کرافت در مالکیت سازمان بنادر و دریانوردی افزود: پیشتر نیز با نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای همکاری در زمینه امداد و نجات دریایی تفاهمنامه امضا کرده بودیم؛ ضمن اینکه قرار است به زودی در همین راستا با سازمان هواپیمایی کشوری تفاهمنامه همکاری امضا کنیم.

راستاد درباره اتصال ریل به بندر که از تأکیدات وزیر راه و شهرسازی است، اظهار داشت: در حال حاضر بنادر خرمشهر، امام خمینی (ره) و شهید رجایی در جنوب و امیرآباد در شمال به شبکه ریلی متصل بوده و همچنین بندر انزلی که به زودی به این شبکه متصل شده است. همچنین برای افزایش ارتباط حمل و نقل ریلی و دریایی همه تلاش خود را به کار بسته تا خلأیی از این نظر نداشته باشیم. بنابراین برای دستیابی به این هدف، طرح جامعی را طراحی خواهیم کرد؛ ضمن اینکه با شرکت راه‌آهن نیز هماهنگ می‌شویم تا به این هدف رسیده و حجم سنگین حمل و نقل جاده‌ای را کاهش داده و به ریل منتقل کنیم.

وی از دیگر برنامه‌های سازمان بنادر را ارتقای رقابت‌پذیری بنادر کشور برای دستیابی به سهم بیشتری از حمل و نقل بین‌المللی دریایی عنوان کرد و گفت: همچنین در تلاش هستیم تا بین بنادر اصلی و فرعی کشور، شبکه حمل و نقل و جابجایی کالا ایجاد کنیم؛ ضمن اینکه برنامه‌های دیگری از قبیل توسعه حمل و نقل ترکیبی به خصوص دریا و ریل، توسعه زیرساخت‌های بندری و گردشگری دریایی در بندر شمالی و جنوبی را در دستور کار داریم.

*تمام موانع تجارت دریایی ایران برطرف شد

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم با بیان این‌که بنادر کشور همپای بنادر جهان توسعه نیافته‌اند، گفت: انطباق با مقررات جدید همواره یکی از دغدغه‌های مالکان کشتی‌ بوده است.

محمد سعیدی با اشاره به این‌که دریانوردان ایرانی عملکرد قابل قبولی در جهان داشته‌اند که این نشان می‌دهد فرصت‌های بالقوه‌ نیروی انسانی در حوزه دریانوردی داریم، اظهار کرد:‌ یکی از شاخص‌های توسعه کشورها، حمل‌ونقل و تجارت دریایی است.

وی با بیان این‌که دو سوم جمعیت دنیا در مناطق ساحلی مستقر شده‌اند که این مسئله حاکی از اهمیت اقتصاد متکی بر دریاست، تاکید کرد: نتوانسته‌ایم بنادر شمالی و جنوبی را همپای بنادر جهان توسعه دهیم و شهرهای ساحلی ایران نیاز اساسی به رشد مبتنی بر توسعه دریا محور دارند.

سعیدی با اشاره به این‌که توسعه اقتصاد دریا در جنوب در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته است، افزود: تجارت دریایی و صنایع وابسته عامل اصلی اشتغال در بنادر به شمار می‌آیند. در این راستا انطباق با مقررات جدید همواره یکی از دغدغه‌های مالکان کشتی‌ است و همین انطباق با حجم تغییرات قوانین و مقررات یکی از مشکلات کشتیرانی‌ها است که باید قبل از اجرایی شدن، آگاهی‌ها و اطلاعات لازم در راستای انطباق با قوانین جدید ارائه شوند.

نظرات شما

×

Comments are closed.