«سهمیه‌بندی آب» منتفی شد

با حضور دو وزیر نیرو و کشاورزی در جلسه غیرعلنی مجلس اعلام شد:

گروه امورزیربنایی-سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس از حضور وزرای جهاد کشاورزی و نیرو در این جلسه و توافق بر سر تشکیل کمیته‌ای به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور و با عضویت نمایندگانی از کمیسیون های انرژی و کشاورزی و سایر اعضای دولت سخن گفت.

به گزارش جهان اقتصاد، بهروز نعمتی در حاشیه جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: در این جلسه رئیس مرکز پژوهش ها گزارشی مفصل از وضعیت آبی طی دو دهه گذشته ارائه کرد. براساس توضیحات جلالی، مرکز پژوهشهای مجلس در کنار کمیته‌ای که به ریاست دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور و دبیری وزیر نیرو تشکیل شده، همکاری می کند و این کمیته مسئولیت انجام چند کار را برعهده خواهد داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس تهیه آمایش آب، رفع دغدغه کشاورزان، احداث صنایع آب‌بر درمناطق دارای منابع آبی کافی، ساماندهی منابع و مصارف آبی کشور و بهره‌برداری بهینه از این منابع، فرهنگ سازی برای مصرف بهینه آب، استفاده از فناوری‌های جدید در این حوزه و توجه به دیپلماسی آب از دستور کارهای این کمیته عنوان کرد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه درحال حاضر درمناطق پرآب همان مشکلاتی وجود دارد که در مناطق کم آب کشور وجود دارد، اظهار کرد: براساس مسئولیتی که برعهده کمیته مسئول گذاشته شد، سهم بخش شرب کشاورزی و صنعتی از منابع آبی باید در قالب ساماندهی منابع و مصارف آب کشور مشخص شود و ترتیب اولویت بندی آنها نیز باید با اولویت آب شرب، کشاورزی و صنعتی باشد.

وی با تاکید بر اینکه دولت و مجلس باید در خصوص «آب» به تفاهم برسند، خاطرنشان کرد: مجلس به جد نمی خواهد که کشاورزان برای تامین ‌آب کشاروزی دغدغه داشته باشند. بر همین اساس در جلسه غیرعلنی تاکید شد وزرای جهاد کشاورزی و نیرو، آب مورد نیاز بخش کشاورزی را با اولویت به استفاده از فناوری‌های موجود در این بخش مورد توجه قرار دهند.

نعمتی با رد هرگونه تصمیم گیری درخصوص «سهمیه‌بندی آب» گفت: جیره‌بندی آب در قالب ساماندهی منابع و مصارف آب باید مورد توجه کمیته مذکور قرار گیرد اما موضوع سهمیه بندی به هیچ وجه مطرح نیست.

وی با اشاره به نظرات روسای کمیسیون ها و نمایندگان مجلس، ضعف مدیریتی و چندگانگی در مدیریت را عمده انتقادات نمایندگان مجلس از وزرای نیرو و جهاد کشاورزی اعلام کرد.

به گفته سخنگوی هیئت رئیسه مجلس کمیته مشترک مجلس و دولت باید به مسئله دیپلماسی آب نیز توجه کرده و از نظرات مشورتی کمیته آب کمیسیون امنیت ملی در این زمینه استفاده کنند و به صورت ماهانه به مجلس گزارش دهد.

**چالش کاهش منابع آبی شرب و کشاورزی

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز افزود: در این جلسه، وزیر نیرو گزارشی از وضعیت بارندگی ها در سالهای اخیر و مقایسه آن با متوسط بارندگی در دوره ۳۰، ۴۰ و ۵۰ ساله اخیر ارائه داد و کاهش منابع آبی شرب و کشاورزی را به عنوان یک چالش مهم مطرح کرد.

سید کمال الدین شهریاری به مهر گفت: وزیر نیرو این نکته را مطرح کرد که تنها کاری که در مقابل این پدیده خشکسالی می توان انجام داد، این است که یک اجماع بین مردم و مسئولان برای اصلاح الگوی مصرف هم در بخش شرب و هم در بخش کشاورزی ایجاد شود.

شهریاری با اشاره به گزارش وزیر نیرو اظهارداشت: اردکانیان با ارائه آمار و ارقام، وضعیت بارندگی را در سال آبی جاری را که از اول پائیز سال قبل شروع شده و تا پایان تابستان امسال محاسبه می شود، جزء نادرترین سالهای بارندگی در حدود ۴۰ ساله اخیر اعلام کرد؛ به همین دلیل، تا الان بدترین شرایط بارندگی را در حدود ۴۰ سال اخیر داشته ایم و بسیاری از استان های کشور از جمله کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان تا ۷۰ درصد با کاهش بارندگی مواجه بوده اند.

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به گزارش محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در جلسه غیرعلنی گفت: وزیر جهاد کشاورزی نیز راجع به کمبود منابع آب در بخش کشاورزی صحبت کرد و راهکارهای مقابله با کاهش منابع آب در بخش کشاورزی و تغییر الگوهای کشت و فصل کشت با استفاده از اصلاح نژاد بذرها و نهال ها را مطرح کرد؛ در این رابطه یکی از راهکارهای ارائه شده توسط وی، انتقال فصل کشت برخی از محصولات از بهار به پائیز است که لازمه آن، تغییرات ژنتیکی در بذر این محصولات همزمان با اصلاح الگوی مصرف آب محصولات کشاورزی از آبیاری غرقابی به آبیاری تحت فشار و حتی تغییر فضای کشت از فضای باز به گلخانه است.

**حل مشکل خشکسالی نیازمند تلاش عملی است

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم در ادامه گفت: حل مشکل خشکسالی نیازمند تلاشی جدی و عملی است، همان‌طور که امروز در برخی از کشورها در زمینه تولید آب گام برداشته‌اند ما نیز باید با بهره‌گیری از دانش متخصصین در این زمینه حرکت کنیم.

زهرا سعیدی در تذکری شفاهی بیان کرد: همانطور که در خصوص بحث خشکسالی در استان اصفهان مسائلی مطرح شد، نیازمند تلاشی جدی و عملی برای حل این مشکل است. برخی از کشورها دارند تولید آب انجام می‌دهند، ما نیز باید بتوانیم با بهره‌گیری از دانش اندیشمندان به نتایج اثرمندی برسیم. در خصوص بحث خشکسالی در اصفهان تلاش‌های زیادی نیز از سوی استاندار اصفهان انجام شده است اما باید در سطح کلان در این زمینه اقدام شود تا خسارت خشکسالی برای شرق، غرب، شمال و جنوب اصفهان پرداخته شود تا بتوانند زندگی کنند. بحث باغات استان اصفهان نگران‌کننده است، امیدواریم به هر طریق ممکن تدبیری برای آن اندیشیده شود.

وی در ادامه گفت: با توجه به سیاست‌های اتخاذ شده در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد در پرداخت یارانه‌های مطبوعات و رسانه‌های محلی، تصمیماتی قرار است اجرا شود که نیازمند است تذکری به وزیر ارشاد در این زمینه واقعیت این است که رسانه‌های محلی در شرایط سختی هستند و دچار مشکل شده‌اند و چشم و امید آنها به این است که رسانه‌های نوشتاری نیز حمایت شوند.

** نسبت به تامین آب برای منشاء ریزگردهای خوزستان اقدام شود

نماینده مردم شوشتر و گتوند نیز با اشاره به سفر آینده وزیر نیرو به خوزستان نکاتی را مطرح کرد و از وی خواست که نسبت به تامین آب برای منشا ریزگردهای خوزستان اقدام شود.

سهراب گیلانی گفت: با توجه به کاهش بارندگی که از سوی رئیس محیط‌زیست کشور هم بیان شده و اینکه خوزستان مشکل کمبود آب دارد، انتظار داریم که از انتقال آب از سرچشمه‌های کارون و دز به جز آب شرب جلوگیری کنید.

وی افزود: نسبت به تامین آب برای منشا ریزگردها داخل سرزمین خوزستان اقدام کنید. موضوع برخورد دوگانه قیمت آب های کشاورزان را حل کنید. برای شیوع آب به پشت سد گتوند که ۸٫۵ میلیون تن نمک بر آن وارد شده و همچون بمب ساعتی عمل می‌کند، اقدامی بیندیشید.

گیلانی اظهار کرد: دستور دهید مسیر اصلی تامین آب سازه‌های آبی و آبشارهای شوشتر اصلاح و لایروبی شود.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.