سلام گرم بمبئی به فرهادی

سال درخشان سینمای ایران در حال رسیدن به ایستگاه های پایانی است.

به جرات می توان گفت که سال ۹۵، سالی بی نظیر برای پرده نقره ای بود که معلوم نیست آیا روند امسال در سالهای آینده هم ادامه پیدا می کند یا خیر؟

در سال ۹۵ چند بار رکورد فیلم ها جا به جا شد و مهمترین رکورد ها را فیلم فروشنده اصغر فرهادی رقم زد.

از فیلم های پرفروش امسال، من سالوادور نیستم، فروشنده، ۵۰ کیلو آلبالو، ابد و یک روز و… می توان نام برد.

اما بسیاری تصور می کردند که فروشنده رکورد محمد رسول الله را خواهد زد و اگر این اتفاق بیفتد،  حداقل امسال فروشنده دست یافتنی نخواهد بود تا اینکه خبر اکران سلام بمبئی به گوش رسید. با رسانه ای شدن اکران این فیلم، برخب تصورشان بر این بود که در حدو اندازه هایی نیست که بتواند رکورد سینما را جا به جا کند اما با فروش در اولین روز اکران، بسیاری را شگفت زده کرد.

حال یک ماه از اکران این فیلم گذشته و آخرین خبر از فروش این فیلم حاکی از آن است که مرز فروش ۸ میلیارد تومان را رد کرده است.

این در حالی است که فروش ۱۶ میلیاردی فیلم فروشنده اصغر فرهادی با ۱۱۴ روز اکران به دست آمده است و به همین ترتیب این امکان وجود دارد که با پایان سال ۹۵، پایان رکورد فیلم اصغر فرهادی هم فرا می رسد.

اما فروش سینماها در هفته گذشته علیرغم بالا بودن آمار فروش «سلام بمبئی» به دلیل در اختیار داشتن حجم بالای سالن تحت تأثیر دو اتفاق قرار داشت.

به گزارش سینماروزان یکی از این اتفاقات توقیف و سپس رفع توقیف کمدی «مشکل گیتی» بود که باعث شد این فیلم مجددا در شمار آثار با مخاطب بالا قرار گیرد. اتفاق دوم هم افزایش مخاطبان «وارونگی» از اواسط هفته بود. جالب است که «وارونگی» تعداد سینماهایش فقط ده درصد مجموع سینماهایی است که در اختیار «سلام بمبئی» قرار گرفته و با این وجود در آستانه فروش ۱۵۰ میلیون قرار گرفته است.

فانتزی-موزیکال «آس و پاس» هم علیرغم از دست دادن سینمای سرگروهش اما همچنان جزو آثار پرمخاطب است و به فروش ۴ میلیارد رسیده است که نشان از اقبال مخاطبان به تماشای محصولی در ژانر فانتزی دارد؛ ژانری که در سالهای اخیر و در هیاهوی آلودگی به سینمای آپارتمانی تقریبا از بدنه سینما حذف شده بود با این حال فروش «آس و پاس» نشان داد می توان فانتزی ساخت و البته می توان با فانتزی مخاطب جذب کرد.

رقابت فیلمهای ارگانی «یتیم خانه ایران» و «نفس» همچنان در میانه جدول ادامه دارد و همچنان «یتیم خانه…» بالاتر از «نفس» است. البته «متولد۶۵» که با حمایت مرکز گسترش تولید شده میان این دو و بالاتر از «نفس» قرار گرفته است.

«چهار اصفهونی در بغداد» و «ما همه گناهکاریم» که به تازگی روی پرده رفته اند نیز به ترتیب حدود ۴۰ و ۱۰ میلیون فروخته اند.

به گزراش ایسنا، «لاک قرمز» به کارگردانی سیدجمال سیدحاتمی با بازی پردیس احمدیه، پانته‌آ پناهی‌ها و بهنام تشکر نیز روز پنجشنبه ۹ دی به مجموع فروش ۷۹۰ میلیون تومان رسید.

سعید خانی مدیر دفتر پخش نسیم صبا با اعلام این رقم گفت: این فیلم در حال حاضر پس از چهار هفته اکران در ۱۶ سینمای تهران و ۱۹ سینمای شهرستانها در حال نمایش است.

«مشکل گیتی» به کارگردانی بهرام کاظمی نیز که در میانه‌ی اکران به دلیل پخش تیزرهای فیلم از ماهواره چند روزی از اکران کنار گذاشته شد، تا کنون به مجموع فروش ۶۷۰ میلیون تومان رسیده است.

حبیب اسماعیلی مدیر دفتر پخش رسانه‌ی فیلمسازان با بیان اینکه این فیلم اکنون تنها در ۱۷ سینمای کشور نمایش داده می‌شود گفت: به دلیل اینکه در مدت توقف نمایش این فیلم، فیلم دیگری در سینماها جایگزین آن شده بود در حال حاضر تعداد سینماهای کمی در اختیار دارد اما به مرور به سینماهای نمایش دهنده‌ی فیلم افزوده خواهد شد.

در «مشکل گیتی» حمید فرخ‌ نژاد، یکتا ناصر، امیرحسین رستمی، بهنوش بختیاری، رویا نونهالی، امید روحانی، رامین ناصر نصیر، پانته آ مهدی نیا، فریبا نادری، حسن اسدی و علی عبادت طلب بازی می‌کنند.

اسماعیلی فروش «گیتا» ساخته‌ی مسعود مددی را نیز ۱۶۰ میلیون تومان در طی ۹ روز عنوان کرد و گفت: این فیلم در سراسر کشور تنها ۲۱ سالن سینما در اختیار دارد.

در این فیلم ملودرام، چهره‌هایی چون مریلا زارعی، حمیدرضا آذرنگ، سارا بهرامی، بهناز جعفری، نادر فلاح، یلدا قشقایی و کتایون سالکی ایفای نقش می‌کنند.

«وارونگی» به نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی بهنام بهزادی دیگر فیلم در حال اکران این پخش‌کننده است که پس از ۹ روز نمایش  به فروشی در حدود ۱۴۵ میلیون تومان رسیده است و به گفته‌ی اسماعیلی، تنها ۱۵ سینمای کشور را در اختیار دارد.

سحر دولتشاهی، علی مصفا، ستاره پسیانی، علیرضا آقاخانی و شیرین یزدان‌بخش از جمله بازیگران این فلیمند که در خلاصه داستان آن آمده است: «سهیل پس از چندین سال نشانی نیلوفر را پیدا کرده و به سراغش آمده است. رابطه آنها که در گذشته ناکام مانده، حالا در آستانه شکل‌گیری دوباره است».

با بی‌نتیجه‌ماندن پی‌گیری خبرنگار ایسنا برای تماس با پخش‌کنندگان برخی آثار، آمار فروش این فیلم‌ها براساس اطلاعات سایت رسمی فروش بلیت و اطلاعات فیلمهای ایرانی نقل می‌شود که بر این اساس «سلام بمبئی» به کارگردانی قربان محمدپور و بازی محمدرضا گلزار در کنار ستاره‌های بالیوودی، تا شب گذشته به فروشی بالغ بر هشت میلیارد و ۱۰۵ میلیون تومان رسیده است. البته این موفقیت با داشتن بیشترین تعداد سینما در میان فیلم‌های در حال اکران اتفاق افتاده است.

همچنین فیلم «نفس» ساخته‌ی نرگس آبیار با بازی مهران احمدی، پانته‌آ پناهی‌ها، گلاره عباسی، سیامک صفری، شبنم مقدمی و سیده ساره نورموسوی به فروش یک میلیارد و ۲۰۹ میلیون تومانی رسیده است.

فیلم کمدی-فانتزی «جنجال در عروسی» به کارگردانی سید رضا خطیبی حدود ۶۳۵ میلیون تومان فروش داشته است.

فیلم سیاسی-اجتماعی «یتیم‌خانه‌ی ایران» ساخته‌ی ابوالقاسم طالبی تا کنون یک میلیارد و ۲۸۱ میلیون تومان فروخته و فیلم کمدی «آس‌وپاس» به کارگردانی آرش معیریان سه میلیارد ۴۷۶ میلیون تومان فروش داشته است.

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.