سقوط واردات خودرو در سال ۹۷

۱۳۹۷/۰۳/۱۲

کاهش ۷۳ درصدی ثبت شد

گروه تولید-گمرک جمهوری اسلامی واردات خودرو در ۲ ماهه نخست امسال را سه هزار و ۱۱ دستگاه اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه قبل از آن ۷۳٫۳۵ درصد کاهش داشت.

به گزارش جهان اقتصاد، ارزش خودروی وارداتی در بازه زمانی مورد نظر ۷۸ میلیون و ۹۹۵ هزار دلار بود که نسبت به پارسال ۲۷٫۷۶ درصد کاهش ثبت کرده است.

واردات انواع خودرو سواری طی ۲ ماهه نخست سال ۹۶ به میزان ۱۱ هزار و ۲۹۷ دستگاه به ارزش ۳۳۲ میلیون و ۵۳۴ هزار دلار بود.

براساس گزارش گمرک درباره ثبت سفارش غیر قانونی و شائبه دار خودرو در زمان بسته بودن سامانه ثبت سفارش در سال گذشته، موضوع جدیدی به طور رسمی به این سازمان اعلام نشده و طبق اطلاع رسانی ها تنها ثبت سفارش ۶ هزار و ۴۸۱ دستگاه خودرو از سوی سازمان توسعه تجارت غیر قانونی اعلام شده است.

مجوز ثبت سفارش این خودروها به صورت الکترونیکی در سامانه ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شده است و بخش عمده ای از این خودروها در گمرکات موجود یا اظهار نشده اند که پیگیری های قانونی این موضوع در دستور کار مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک قرار دارد.

گمرک جمهوری اسلامی اعلام کرده که متولی تایید یا رد اصالت مجوزهای ثبت سفارش نیست و اطلاعات اظهار تمام خودروها به همراه مجوز ثبت سفارش معتبر، مجوزهای قانونی و مقرراتی سازمان های ذیربط، روشن و شفاف در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی موجود است.

**قطعات خودرو در صدر لیست واردات قرار گرفت

از سوی دیگر اما بررسی آمارهای تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد، در ۲ ماهه امسال قطعه سازان با واردات بیش از ۴۶۰ میلیون دلار قطعه، با رشد ۳۰ تا ۹۰ درصدی واردات، در صدر لیست واردکنندگان کالا به کشور قرار گرفته اند.

بر اساس آمارهای گمرک ایران، در ماهه  نخست سال جاری واردکنندگان قطعات خودرو در صدر فهرست واردکنندگان کشور قرار گرفته اند. در این مدت ۳۳۲ میلیون دلار قطعات منفصله خودرو با ساخت داخل حداکثر ۳۰ درصد وارد کشور شده که این کالا نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۲ درصد رشد داشته است.

همچنین قطعات خودرو با درصد ساخت داخل ۵۰ درصد به بالا به میزان ۷۲ میلیون دلار وارد کشور شده که این مورد نیز با رشد ۱۰ درصدی مواجه شده است.  در این بین واردات قطعات خودرو با درصد ساخت داخل کمتر از ۵۰ درصد ۶۳ میلیون دلار بوده که نسبت به اردیبهشت سال قبل رشد ۳۱ درصدی داشته است.

گفتنی است، در این مدت مجموعا ۴۶۸ میلیون دلار انواع قطعه خودرو با درصد ساختهای مختلف وارد کشور شده است. با توجه به شکل گیری کامل نظام ارز تک نرخی به نظر میرسد این حجم واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام شده باشد.

نظرات شما

×

Comments are closed.