سقوط حقابه سالانه استان سیستان و بلوچستان از سیلاب های هیرمند

کاهش ۲۷ برابری ثبت شد

گروه امورزیربنایی-معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، گفت: کارگروه سازگاری با کم آبی به دولت پیشنهاد داده است که تعرفه پرمصرف ها ١.۴ برابر افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، «عباس سروش» با تاکید بر اینکه الگوی مصرف به فراخور استان ها متفاوت است، گفت: مشترکانی پرمصرف تلقی می شوند که مصرف آب آنها، مازاد بر الگوی مصرف باشد.

وی افزود: به نظر می رسد میزان پیشنهادی برای افزایش تعرفه پرمصرف ها مورد استقبال دولت قرار گیرد.

معاون وزیر نیرو درباره آخرین وضعیت آب شهرهای کشور نیز گفت: امسال ٣٣۴ شهر تحت تنش آبی اند که این رقم پارسال ٢٨۴ شهر بود؛ امسال به دلیل کاهش بارش ها، ۵٠ شهر نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

سروش اضافه کرد: توسعه در بخش آب نیازمند منابع مالی است که در شرایط فعلی کشور وضعیت به گونه ای نیست که بتوانیم تمرکز بیشتر خود را به تامین و توسعه منعطف کنیم؛ بنابراین بایستی در پی مدیریت مصرف باشیم.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی توفیق چندانی نداشته ایم، ادامه داد: اکنون چاه های موجود در کشور به ۸۰۰ هزار حلقه رسیده که از این بین ۳۲۰ هزار چاه فاقد پروانه هستند؛ از این تعداد، حدود ۲۱۶ هزار حلقه چاه پس از سال ۸۵ حفر شده و غیرمجاز هستند و بقیه چاه ها نیز قبل از سال ۸۵ حفر شده و در حال دریافت پروانه هستند.

معاون وزیر نیرو اظهار داشت: بهبود وضعیت منابع زیرزمینی با اعمال فشار و پلیس آب امکانپذیر نیست و باید با کمک تشکل های کشاورزی و مشارکت تمامی ذینفعان، شرایط ذخایر آبی خود را بهبود ببخشیم.

وی تامین آب شرب برای تمامی نقاط کشور را اولویت نخست وزارت نیرو عنوان کرد و افزود: برنامه کوتاه مدت ما برای کاهش تنش آبی در نقاط مختلف کشور به طور عمده حفر چاه در شهرها و آبرسانی سیار در مناطق روستایی است و برای برنامه میان مدت تامین آب شرب شهرهای فلات مرکزی طرح آبرسانی از دریای عمان و خلیج فارس پیش بینی شده است.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو ادامه داد: اجرای همه این طرح ها در حالی است که اگر فقط ۱۰ درصد در مصرف بخش آب کشاورزی صرفه جویی کنیم، حدود سه برابر آب حاصله از طرح های انتقال منابع آبی با همین صرفه جویی تامین خواهد شد.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو به موضوع توسعه آب شیرین کن ها در مناطق ساحلی کشور اشاره کرد و گفت: براساس قانون برنامه ششم توسعه باید ۳۰ درصد آب مورد نیاز این مناطق از طریق شیرین سازی آب دریا تامین شود که اکنون در مناطقی همچون بندرعباس حدود ۱۰۰ هزار مترمکعب طرح های شیرین سازی آب دریا پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: قیمت تمام شده هرمترمکعب منابع حاصل از شیرین سازی آب دریا بسته به فاصله هر منطقه به دریا بین پنج تا ۱۰ هزار تومان است که به طور میانگین حدود ۵۰۰ تومان به مردم فروخته می‌شود و از محل اعتبارات خرید تضمینی تفاوت این رقم تامین‌ می‌شود.

وی اضافه کرد: اجرای این طرح در شهرهای دور از دریا برای دولت به صرفه نیست چرا که برای شهری همچون مشهد قیمت تمام شده اجرای آب شیرین کن‌ها ممکن است تا ۲۰ هزار تومان نیز افزایش پیدا کند.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو به وضعیت حقابه های دریافتی ایران از کشور افغانستان اشاره کرد و گرفت: حقابه سالانه استان سیستان و بلوچستان از سیلاب های هیرمند ۸۳۰ میلیون مترمکعب است که این رقم امسال به ۳۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

وی افزود: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از آب سیستان از طریق حقابه هیرمند تامین می شود، کاهش آب ورودی از بالادست مشکلات متعددی را برای اهالی این مناطق ایجاد کرده است.

سروش همچنین با تاکید بر اینکه حقابه های زیست محیطی حذف نشده است، اظهار کرد: اولویت فعلی کشور تامین آب شرب و پس از آن، تامین نیازهای زیست محیطی است.

معاون وزیر نیرو گفت: امسال در مناطق مختلفی همچون قسمت مرکزی و جنوبی زاگرس با کاهش محسوس بارندگی ها رو به رو بودیم که همین امر ممکن است موجب کاهش آب بخش کشاورزی شده باشد؛ بنابراین ممکن است حقابه زیست محیطی مانند سایر بخش‌ها کاهش یافته باشد ولی به هیچ عنوان حذف نشده است.

نظرات شما

×

Comments are closed.