سقوط تولید خودرو درآخرین ماه بهار

پرونده خودروسازان در اولین فصل سال بسته شد 

گروه تولید-درحالی که آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت نشان می دهد خودروسازان اولین فصل سال را در مجموع با افزایش تولید همراه بوده اند اما آخرین ماه این فصل روند نزولی تولید در شرکتهای خودرسازی کشور با ثبت عددی حدود ۲۰ درصد افت خودنمایی می کند.

به گزارش جهان اقتصاد، بر اساس آمار تجمعی ارایه شده از سوی دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت گروه خودروسازی سایپا در خردادماه امسال افزایش تولید ۲۱٫۷ درصدی داشت. تا پایان خردادماه ۹۷، ۱۵۰ هزار و ۸۳ خودرو در سایپا تولید شد و آمار تجمعی تا پایان خردادماه سال گذشته ۱۲۳ هزار و ۲۷۴ دستگاه بود.

تولید انواع خودرو در فصل بهار با رشد ۹٫۴ درصدی مواجه شد. این رشد حاکی از تولید ۳۳۶ هزار و ۶۹۹ دستگاه انواع خودرو است. در مدت مشابه سال گذشته، ۳۰۷ هزار و ۶۶۶ دستگاه تولید شده بود.

بر اساس گزارش دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار تجمعی تولید خودروی سواری تا پایان خردادماه امسال ۳۱۷ هزار و ۸۱۰ دستگاه بود که با توجه به آمار تجمعی تا پایان خردادماه ۱۳۹۶ (۲۹۰ هزار و ۸۸۷ دستگاه) با ۹٫۳ درصد افزایش همراه بود.

علاوه بر تولید خودروی سواری، تا پایان خردادماه امسال ۲۴۴ دستگاه ون در کشور تولید شد که با توجه به تولید ۲۱۰ دستگاه ون در مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۶٫۲ درصدی رخ داده است.

همچنین در زمینه تولید وانت نیز تا پایان خردادماه ۹۷، ۱۴ هزار و ۸۰ دستگاه تولیدی داشتیم که با احتساب ۱۳ هزار و ۹ دستگاه تولیدی خردادماه ۹۶، افزایش ۸٫۲ درصدی ایجاد شد.

طبق گزارش دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولید مینی بوس و میدل باس کشور در خردادماه امسال نیز با افزایش ۱۳۱٫۳ درصدی همراه بود. بر این اساس تا پایان خردادماه امسال ۴۸۸ دستگاه خودرو در کشور تولید شد که با احتساب آمار تجمعی مدت مشابه سال گذشته (۲۱۱ دستگاه) به این افزایش تولید رسیدیم.

در زمینه تولید کامیونت، کامیون و کشنده نیز در خردادماه امسال ۳ هزار و ۸۴۸ دستگاه خودرو تولید شد و این رقم در خردادماه گذشته ۳ هزار و ۳۰ دستگاه بود که افزایش ۲۷ درصدی داشت.

**خردادماه سقوط!

اما از سوی دیگر آمارهای منتشر شده مربوط به آخرین ماه بهار نشانگر آغاز سقوط تولید خودرو در ایران بوده است.

گزارش ها حاکی از این است که برخلاف چند ماه اخیر که تیراژ ماهانه تولید خودرو صعودی بود در خرداد ماه امسال تولید انواع خودرو ۱۹.۶ درصد کاهش یافت.

در این مدت تولید انواع خودرو از ۱۳۴ هزار و ۸۰۲ دستگاه در خرداد ماه سال گذشته به ۱۰۸ هزار و ۳۳۴ دستگاه کاهش یافت.

خرداد ماه امسال تولید انواع سواری نیز ۲۰.۴ درصد کاهش یافته و از ۱۲۷ هزار و ۸۵۹ دستگاه در خرداد ماه ۱۳۹۶ به ۱۰۱ هزار و ۷۹۱ دستگاه رسید.

تولید انواع ون نیز نزولی بوده و با افت ۱۹.۳ درصدی از ۱۱۴ دستگاه در خرداد ماه سال گذشته به ۹۲ دستگاه کاهش یافت.

خرداد ماه امسال تولید انواع وانت هم با کاهش ۱۵.۶ درصدی همراه بوده و از ۵۲۹۲ دستگاه در خرداد ماه ۱۳۹۶ به ۴۴۶۷ دستگاه رسید.

در این مدت تولید انواع مینی‌بوس و میدل‌باس اما برخلاف سایر انواع خودرو افزایش یافته و با رشد ۱۵۰.۶ درصدی از ۸۳ دستگاه در خرداد ماه سال گذشته به ۲۰۸ دستگاه افزایش یافت.

با این حال تولید انواع اتوبوس نیز نزولی بوده و با افت ۴۶.۱ درصدی از ۱۴۱ دستگاه در خرداد ماه ۱۳۹۶ به ۷۶ دستگاه رسید.

خرداد ماه امسال تولید انواع کامیونت، کامیون و کشنده اما صعودی بوده و با رشد ۲۹.۵ درصدی از ۱۳۱۳ دستگاه در خرداد ماه سال گذشته به ۱۷۰۰ دستگاه افزایش یافت.

در سه ماهه نخست امسال نیز تولید انواع خودرو با افزایش ۹.۴ درصدی همراه بوده و از ۳۰۷ هزار و ۶۶۶ دستگاه در سه ماهه نخست سال گذشته به ۳۳۶ هزار و ۶۹۹ دستگاه افزایش یافت.

حال با توجه به اتفاقات تابستانی در حوزه خودرو و تشنجات به وجود آمده در بازار باید منتظر ماند و دید که آمار اولین ماه فصل تابستان خودروسازان ادامه روند نزولی را نشان خواهد داد یا چالش های بازار با روند تولید بی ارتباط بوده است؟

**سه اقدام دولت برای ساماندهی بازار خودرو

در همین راستا معاون وزیر صنعت و رئیس هیات عامل ایدرو، اختصاص یک شناسه برای هر خریدار خودرو، الزام خودروسازان برای عرضه همه تولیدات به بازار و پیگیری از واردکنندگان برای ورود همه خودروهایی که مسیر قانونی خود را طی کرده اند را سه اقدام دولت برای آرام کردن بازار خودرو برشمرد.

«منصور معظمی» در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه خودروسازان مکلف شده اند همه تولیدات خود را وارد بازار کنند، اظهار داشت: برخی رویدادها از جمله تغییر نرخ ارز، تعرفه های گمرکی، حجم بالای نقدینگی های سرگردان نزد مردم و برخی فضاسازی های روانی سبب شد تا در هفته ها و ماه های اخیر شاهد هجوم اشخاص برای خرید خودرو باشیم.

رئیس هیات عامل ایدرو همچنین گفت: پارسال بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید شد و برای امسال نیز تولید یک میلیون و ۷۵۰ هزار دستگاه برنامه ریزی شده است.

معظمی با بیان اینکه در پنج سال گذشته تولید خودروهای داخلی با رشد همراه بوده است، افزود: در سه ماه نخست امسال در هم سنجی با پارسال، تولید خودروهای داخلی ۱۰ درصد رشد کرد.

رئیس هیات عامل ایدرو با بیان اینکه شرایط کنونی صنعت همچون وضعیت اقتصاد کشور است، گفت: آنچه به عنوان واقعیت های اقتصادی در سطح کلان مطرح می شود، متفاوت از آن چیزی است که در اذهان عمومی وجود دارد؛ در حقیقت واقعییت اقتصادی بهتر از آن چیزی هست که ‘القای روانی وضعییت اقتصادی ‘ می نامیم.

معظمی بیان داشت: این مطلب البته به معنای نبود مشکلات معیشتی و اجتماعی در جامعه نیست، اما باید گفت بخشی از مسائل موجود ناشی از تبعات فضای روانی حاکم بر جامعه و در نتیجه پمپاژ یاس و نا امیدی و ابهام افکنی در بین مردم است.

این مقام مسئول اظهار داشت: مشکلات اقتصادی در همه جای جهان وجود داشته و یک مساله نسبی است؛ مشکلات کشورمان نیز علیرغم جدی بودن درسطحی از وخامت نیست که با تدبیر و هم افزایی منابع داخلی و سایر شرکای خارجی قابل حل نباشد.

وی خاطرنشان کرد: این روزها بسیاری شاخص های اقتصادی کشور از جمله صادرات نفت، تولید و صادرات محصولات پتروشیمی، تولید خودرو و کشت گندم با رشد و رونق همراه بوده، اما التهاب در اقتصاد جاری و تلقی عمومی از وضع موجود چیز دیگری است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه بخشی از تلقی مردم از شرایط کنونی اقتصادی جامعه ناشی از نابرابری های اجتماعی و اختلاف درآمدی بین طبقات مختلف جامعه است، اظهار داشت: سیاست های دولت به گونه ای هست که تلاش می شود دهک های پایین جامعه کمترین آسیب را ببینند؛ به عبارتی هدف سیاست های حمایتی دولت به دهک های هشتم، نهم و دهم جامعه معطوف می شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.