سفر دوساعته ریلی از تهران به اصفهان تا ۳ سال آینده

گروه امورزیربنایی-مدیرعامل شرکت راه‌آهن با بیان اینکه ترانزیت جاده‌ای منافع ملی را تأمین نمی‌کند، گفت: مردم تا سه سال آینده ظرف دو ساعت از مرکز تهران به مرکزاصفهان منتقل خواهند شد.

محسن پورسید آقایی با تشریح اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در راه‌آهن کشور، اقتصاد مقاومتی را الگوی جدیدی خواند که مفهوم اقتصاد ایرانی-اسلامی را برای نجات اقتصاد کشور بیان می‌کند.

وی با بیان اینکه مجموعا از ۲۴ بند اقتصاد مقاومتی ۷ بند وجود دارد که راه‌آهن در آن‌ها نقش مهمی دارد، به بیان این هفت بند پرداخت و گفت: در بند ۳ این سیاست‌ها محور قرار دادن رشد بهره‌وری در اقتصاد اشاره شده که بالاترین بهره‌وری در حمل بار در راه‌آهن وجود دارد به طوری‌که یک واگن باری معادل حداقل سه تریلی می‌تواند بار جابه‌جا کند.

پورسیدآقایی ادامه داد: به جز ریل که شرکت‌های فولادی(ذوب آهن اصفهان) در حال برنامه‌ریزی برای تولید آن هستند در ساخت و توسعه راه‌آهن هیچ احتیاجی به خارج از کشور نخواهیم داشت و تنها چیزی که تولید نشده فقط ریل است که با پشتیبانی‌های وزارت راه و شهرسازی امیدواریم تا ۳ الی۴ ماه آینده بتوانیم از ریل ملی نیز استفاده کنیم.

وی با تأکید بر اینکه راه‌آهن کشور باید مداومت و استمرار داشته باشد تا بتواند پوست‌اندازی کند و مدرن شود، گفت: طی دو سال گذشته سیاست‌های بسیاری خوبی در راه‌آهن دنبال شد که با حمایت‌های مناسب دولت و مجلس نیز همراه بود و نتیجه آن شد که با وجود افت ۷ درصدی بار در کشور، راه‌آهن رشد ۲.۲ درصدی حمل بار را نسبت به عملکرد مدت مشابه سال گذشته خود داشته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: همچنین سهم راه‌آهن از حمل بار در کشور از ۱۰.۵ درصد در سال ۹۲ به ۱۱.۸ درصد در پایان سال ۹۴ رسید و این یعنی نزدیک به ۱.۳ درصد سهم راه‌آهن در کل حمل و نقل بار در کشور اضافه شده است.

وی اظهار کرد: ترانزیت ریلی از ۵۰۰ هزار تن در سال ۹۲ به ۱.۵ میلیون تن در سال ۹۴ رسید که همه این‌ها نتیجه سیاست‌های حمایتی دولت است که در بخش ریلی از آن استفاده شد. یکی از دلایل مهم این رشد آن بود که قیمت‌های دسترسی را کاهش دهیم و مجموعا اقداماتی انجام شد که قیمت حمل بار با جاده رقابتی شد و به همین دلیل بار بیشتری نسبت به گذشته جذب راه‌آهن شد.

پورسیدآقایی با اشاره به بررسی لایحه قانون برنامه ششم توسعه کشور در مجلس گفت: دولت در سه بند امتیازات خوبی به راه‌آهن داد از جمله اینکه سرمایه‌گذاری در راه‌آهن دارای معافیت‌هایی باشد یا مالیات بر ارزش افزوده صفر شود. البته انتظارات ما نیز طبیعتا بالا است و برخی نمایندگان نیز پیشنهاداتی آماده طرح کرده‌اند که این حمایت‌ها از راه‌‌آهن بیشتر شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره فرسوده بودن ریل‌های مسیر راه‌آهن اراک-اهواز گفت: کل مسیر ریلی در این خط از اراک تا درود به صورت ۱۰۰ درصدی به پایان رسیده و مسیر درود تا اندیمشک نیز بیش از ۵۰ درصد ریل آن بازسازی و نوسازی شده است.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه سال گذشته پس از ۵۵ سال مجموعا ۱۷۵ کیلومتر جمع‌آوری شد و خطوط جدید با ریل استاندارد روز دنیا جایگزین شده است، گفت: تا پایان سال ۹۵ خطوط این مسیر به جز یک بلاک پایانی نوسازی و بهسازی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن درباره افزایش سرعت قطارها و عملیاتی شدن طرح‌ها در این زمینه برای سال ۹۵ توضیح داد: در این زمینه دو کار مهم در حال انجام است که با این مثال این دو کار را توضیح خواهم داد. برای مسیر تهران-مشهد شاید زمان سیر تغییر محسوسی نکرده باشد ولی گام‌های بسیار خوبی در جهت به حداقل رساندن تأخیر قطارها و حرکت آن‌ها پشت سر یکدیگر انجام شد.

وی اضافه کرد: در ایام نوروز میانگین تأخیر از مبدأ قطارها بسیار کاهش پیدا کرد و به ۴۰ ثانیه رسید و تأخیر در طول سیر نیز در این مسیر میانگین در ۱۱ساعت طول حرکت فقط ۲۳ دقیقه بود.

پورسیدآقایی تأکید کرد: برای سال ۹۵ به هیچ عنوان به هیچ قطاری با سرعت زیر۱۳۰ کیلومتر اجازه تردد در این مسیر داده نمی‌شود و سرعت سیر تمام قطارهای تهران-مشهد بین۱۳۰ تا۱۶۰ خواهد بود بنابراین زمان سیر یک ساعت و نیم در طول این مسیر کاهش می‌یابد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این یک کار زیربنایی نیز در دست اجرا است که مسیر تهران-مشهد ۶ ساعته طی شود که ظرف سه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین پروژه سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان نیز در دستور کار است که با بهره‌برداری از این پروژه مردم ظرف دو ساعت از مرکز تهران به مرکز اصفهان منتقل می‌شوند که این پروژه هم ظرف سه سال آینده آماده بهره‌برداری خواهد شد.

نظرات شما

×

Comments are closed.