سرپرست دادسرای امور جنایی تهران: خلبان مقصر نیست!

سازمان هواپیمایی کشوری: خطای خلبان علت اصلی و زنجیره‌ای از عوامل دیگر هم به وقوع حادثه  کمک کرده است

گروه امورزیربنایی – سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام دلایل سقوط هواپیمای تهران – یاسوج را تشریح کرده است.

به گزارش جهان اقتصاد، متن یادداشت محمد شهریاری به این شرح است:«دلایل و چرایی آن مشخص و هویداست. وقتی که دو ماه قبل از حادثه سقوط دردناک هواپیمای ATRآسمان (به تاریخ مکاتبه دقت شود) واضح و صریح و کتبا به رییس فعلی سازمان نظارتی سازمان هواپیمایی کشوری کتبا اعلام شد که در مجموعه شما چه می گذرد؟ با جان مردم بازی نکنید، اما توجه نمی‌کند؛ چرا؟ چرایی آن نیاز به اندکی تامل دارد. حالا بگویید خلبان مقصر است!

وی دلایل سقوط هواپیمای یاسوج را اینگونه شرح داده است:

۱- علت سقوط یخ زدگی بال هواپیماست. هواپیما مجهز به سیستم  DE-ICEING (جلوگیری از یخ زدگی بال) نبوده است.

۲- مجوز بهره‌برداری از هواپیما یا همان (CERTIFICATE OF AIRWORTHINES) قانونی صادر نشده است.

۳- شرکت بهره‌بردار در بکار گیری گروه کروی پرواز قصور کرده است.

۴-سیستمELT  هواپیما نقص داشته و عمل نکرده است.(دلیل فرعی)

۵-هواپیمای ATR مناسب شرایط اقلیمی ایران نیست و محدودیت های زیادی از جمله دما و ارتفاع (high&hot)  داراست.

۶- قصور شرکت فرودگاه‌ها هم مطرح می باشد.

۷-ربطی هم به تحریم‌ها ندارد.

۸- براساس دستورالعمل اجباری سیستم ANTI ICEING هواپیما می‌بایست مطابق با نیازمندی Moified  (اصلاح ) می‌شده که نشده است.

۹- دستورالعمل اجرایی و اجباری دارای زمان (AD) AIRWORTHINESS DIRECTIVE  یعنی بعد از منقضی شدن زمان انجام، باید هواپیما متوقف شده و فعالیت پروازی نداشته باشد، اجرا نشده است.

۱۰-نتیجتا: عدم اعمال دستور العمل اجباری، صدور مجوز قابلیت پرواز بدون در نظر گرفتن A.D مربوطه، انتخاب هواپیمای نامناسب در مسیر خطرناک، تمدید گواهینامه خلبان بدون در نظر گرفتن محدودیت پزشکی و خرابی DVOR فرودگاه یاسوج.

۱۱- تقصیر خلبان نیست.

۲۹ بهمن ماه سال ۹۶  «هواپیمای مسافربری تهران – یاسوج » با ۶۵ سرنشین در منطقه سمیرم – اصفهان سقوط کرد.

** فرانسه با سازمان هواپیمایی کشوری هم‌نظر است

اما از سوی دیگر مدیرکل دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری زنجیره عوامل را علت سانحه پرواز تهران-یاسوج دانسته که خطای خلبان علت عمده آن است و گفت: گزارش دفتر بررسی سوانح هوایی کشور فرانسه، نظر کمیته بررسی سانحه تهران-یاسوج را تایید می‌کند.

حسن رضایی‌فر، در گفت و گو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با اشاره به جلسه مشترک کارشناسان بررسی سانحه پرواز تهران-یاسوج با اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان هواپیمایی کشوری و کمیسیون اصل ۹۰ در مورد بسیاری از موارد با هم موافقت دارند، اما در مورد لحظه آخر سانحه این کمیسیون معتقد است که بال هواپیما دچار یخزدگی شده، و راندمان خود را از دست داده و به همین علت به کوه برخورد کرده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که سازمان هواپیمایی کشوری معتقد است که درست است هواپیما در مسیر پرواز یخ زدگی را تحمل کرده است، اما پرواز در ارتفاع غیر مجاز باعث شده تا جریانات پر قدرت کوهستان باعث برخورد هواپیما با کوه شده و باعث شده هواپیما نتواند مسیر خود را ادامه دهد.

رضایی‌فر با اشاره به استقلال کمیته بررسی سانحه از سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در گزارش نهایی بخش مقررات و قانون گذاری، و خلاهایی که در سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌ها وجود داشته، دیده شده و پیشنهاد اصلاحی  لازم هم داده شده است.

مدیرکل دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری درباره سهم خطای خلبان از سانحه پرواز تهران-یاسوج گفت: یکی از انتقادات مطرح شده این است که تمام خطاها متوجه خلبان نبوده است. سازمان هواپیمایی هم معتقد است که علت اصلی سانحه خطای خلبان بوده لیکن زنجیره‌ای از عوامل دیگر هم به وقوع حادثه  کمک کرده است.

وی ادامه داد:  با این حال خطای خلبان علت اصلی ، مؤثر نبودن آموزش شرکت هواپیمایی آسمان، نقص نظارت عملیات و نقص سیستم‌های شناسایی مخاطرات داخلی شرکت عوامل دیگر این زنجیره بر شمرده شده‌ است.

**اختلاف بر سر یخ زدگی

مدیرکل دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به اختلاف نظر جزی این سازمان با کمیسیون اصل ۹۰ بر سر علت سانحه گفت: اختلاف سازمان با کمیسیون اصل نود مربوط به لحظه آخر سانحه است. این کمیسیون معتقد است که یخ زدگی روی بال اتفاق افتاده، اما ما آن پدیده را با دلائل کارشناسی رد می‌کنیم.

وی ادامه داد: سازمان هواپیمایی کشوری می‌گوید یخ‌زدگی به تنهایی نمی‌تواند علت سانحه باشد، اما ورود به محیط یخ زدگی و آب و هوای بد یکی از علل سانحه است. در این مورد اطلاعات لازم به خلبان داده شده بوده و خلبان نباید وارد مرحله تقرب می‌شده است.

رضایی فر استناد هر دو مرجع را به کار کارشناسی، مستندات و دلایل و اطلاعات جعبه سیاه دانست و گفت: اطلاعات جعبه سیاه تحلیل شده و اختلاف بر سر نوع تحلیل این اطلاعات است زیرا باید محاسبات جوی را نیز در تحلیل اطلاعات بکار برد.

وی افزود: با این حال کشور فرانسه و نهاد مستقل بررسی سوانح هوایی این کشور گزارش سازمان هواپیمایی کشوری را تایید کرده اند. گزارش این نهادها نیز یخ زدگی را رد می‌کند. البته کارخانه سازنده و شرکت آسمان نیز نظر ما را پذیرفته اند.

مدیرکل دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری  در توضیح اختلاف این کمیته با کمیسیون اصل ۹۰ گفت: ما با این کمیسیون موافقیم که هواپیما در مسیر یخ زدگی بوده است، چراکه خلبان ۲ دقیقه و ۲۰ ثانیه از سیستم یخ زدا استفاده کرده است.

رضایی‌فر ادامه داد: اما خود خلبان بعد از آنکه به زیر ابر رسیده و فضای غیر یخ زدگی را تجربه کرده است، سیستم یخ زدای هواپیما را خاموش کرده است. کمیسیون اصل ۹۰ معتقد است که پس از این اقدام، یخ زدگی کماکان ادامه داشته  به همین دلیل به کوه برخورد کرده است و ما بر سر این موضوع با این کمیسیون اختلاف داریم.

مدیرکل دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری درباره انتشار گزارش نهایی این سانحه گفت: گزارش نهایی به فارسی منتشر شده  و به تمام مراجع رسمی از جمله مجلس و قوه قضاییه ارسال شده است. این گزارش مراحل قضایی را نیز گذرانده و افرادی که باید احضار می‌شدند، فراخوانده شده اند.

نظرات شما

×

Comments are closed.