سرنوشت شریعتمداری؛ استیضاح، استعفا یا کوچ به وزارت کار

غیبت وزیر صنعت درکمیسیون صنایع تکرار شد

مهدی زاهدی-تغییرات کابینه دولت این روزها به یکی از مهمترین مباحث رسانه ها تبدیل شده است؛ پس از آنکه سریال استیضاح های مجلس آغاز شد و علی ربیعی و مسعود کرباسیان با حکم مجلس مجبور به ترک دولت شدند، بسیاری از نماینده ها، در اظهارنظرهای مختلف، از ادامه استفاده جدی از این امکان قانونی خود در صورت تداوم آنچه بی توجهی دولت به خواسته هایشان نامیدند، سخن گفتند.

پس از آن چندین طرح استیضاح با امضاهای مختلف آماده و به کمیسیون ها ارایه شد، در این میان وزارت صنعت،معدن و تجارت و وزیر کهنه کار این وزارتخانه از همان ابتدا یکی از مهمترین گزینه هایی بود که نمایندگان از آن یاد می کردند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، محمد شریعتمداری که سابقه صدارت بر  وزارت بازرگانی در دولت سیدمحمد خاتمی و پیش از آن قائم مقامی این وزارتخانه در دولت اول اکبرهاشمی رفسنجانی را در کارنامه خود دارد، با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، پُستهایی چون، معاون اجرایی رئیس جمهور، جانشین رئیس جمهور در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و ریاست سازمان فضایی ایران را نیز تجربه کرد.

پس از پایان کار دولت اول روحانی، محمدرضا نعمت زاده که به رغم انتقادات فراوان، ۴ سال تمام در مسند وزارت صنعت باقی مانده بود، از فهرست کابینه دولت دوم تدبیر و امید کنار گذاشته شد و شریعتمداری به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی و با رای بالا بر صندلی وزارت نشست.

از ۲۶ مردادماه ۱۳۹۶ تا مهرماه ۹۷ ، که زمزمه های تغییر او در این وزارتخانه جدی شد را می توان ۱۴ ماهی نامید که نیمی از آن با انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا همزمان شد و نیم دیگر آن به دوره خروج ایالات متحده از توافق برجام گذشت؛ اتفاقی که وزارت تحت مدیریت شریعتمداری را به شکلی ویژه تحت تاثیر خود قرارداد، بسیاری از صاحبان صنایع و تکنولوژی دنیا که همزمان با توافق برجام به ایران آمده بودند،رخت سفر بسته و ایران را ترک کردند، سرمایه گذاران باقی مانده نیز یا فعالیتهای خود را تعلیق کردند و یا با شیوه همیشگی «کجدار مریز»، نه ماندند و نه رفتند.

نکته غیرقابل انکار اینکه، کار وزیر صنعت روز به روز سخت تر شد و توقع از این وزارتخانه هر لحظه بالاتر رفت؛ گرانی های پی در پی و خارج شدن کنترل بازارِ آشفته شده بسیاری از کالاهای اساسی و غیراساسی کشور نیز اتفاقی بود که بحرانی دیگر را به بدنه بحران زده وزارت صنعت تزریق کرد و کار برای وزیر به جاهای باریک کشیده شد.

از آن سو هم نمایندگان مجلس فشار را بر وزارت صنعت بیشتر کردند؛ البته با توجه به اتفاقات رخ داده در دو استیضاح قبلی، نمی توان با قاطعیت گفت همه انتقادات به شریعتمداری تنها با مسئولیت های او مرتبط باشد.

این سلسله اتفاقات سبب شد که موج خبر و خبرسازی درباره استیضاح شریعتمداری به جریان خود با سرعت باد ادامه دهد، در این میان اما در آستانه سفر رییس جمهوری به نیویورک، خبری عجیب درباره استعفای شریعتمداری از زبان یکی از نماینده ها منتشر و پس از چند ساعت توسط همان نماینده تکذیب شد! اما همان خبر جنجالی که چند روز بعد توسط شریعتمداری با یک جمله: «استعفا ندادم» قرار بود به فراموشی سپرده شود، موضوع استعفای وزیرِ در آستانه استیضاح را به یک «گزینه جدی» تبدیل کرد.

آگاهان معتقدند، محمد شریعتمداری در ماجرای خبر استعفا آنچنان هم «از همه جا بی خبر» نبوده و به نوعی با اعلام این خبر از سوی «دیگران» قصد داشت نظر روحانی را نسبت به خود سنجیده و حرکت بعدی خود را برنامه ریزی کند؛ حسن روحانی اما پس از بازگشت از سازمان ملل هیچ واکنش روشنی به این خبر نشان نداد اما انتشار اخباری درباره سرنوشت کاری این یارِ همیشگی روحانی از سوی رسانه های نزدیک به دولت به نوعی نشان داد رییس دولت دوازدهم همچنان می خواهد شریعتمداری در کابیه باقی بماند.

این ابقا البته رنگ و بوی دیگری دارد، بسیاری از منابع آگاه نزدیک به دولت و حتی برخی نماینده های مجلس از کوچ محمد شریعتمداری به وزارت کار و نشستن بر صندلی خالی مانده علی ربیعی در وزارت کار خبر دادند، اتفاقی که اگر به وقوع بپیوندد، هم بسیار کم سابقه و شاید بی سابقه خواهد بود و هم خیال کابینه را از یک استیضاح بسیار مهم آسوده خواهد کرد.

با این اوصاف می توان گفت، شریعتمداری این روزها بر سر سه راهی، استعفا، استیضاح و یا کوچ به وزارتخانه ای دیگر قرار گرفته و باید منتظر ماند و دید که سکان وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم پس از وداع او به دست چه کسی سپرده خواهد شد؟

البته عدم حضور چندباره شریعتمداری در کمیسیونِ پیش از اعلام استیضاح و تکذیب تک جمله ای و قاطعانه استعفا از سوی وی، نظرها را به سمت گزینه سوم هدایت کرده است؛ به گفته مقامات نزدیک به دولت، ظرف چند روز آینده و با اعلام تغییرات از سوی رییس جمهوری، این گره عجیب سرانجام باز خواهد شد.

دلایل روابط عمومی برای عدم حضور شریعتمداری در مجلس

از سوی دیگر اما در آخرین ساعات روز سه شنبه روابط عمومی وزارت صنعت در خصوص عدم حضور شریعتمداری در جلسه کمیسیون صنایع توضیحات قابل تأملی داد.

در این توضیحات روابط عمومی وزارت صنعت اعلام کرد که : «دلیل عدم حضور محمد شریعتمداری در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به دلیل دریافت دیرهنگام دعوت‌نامه کمیسیون صنایع از وزیر صمت بوده است».

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صمت با انتشار مطلب مطرح کرده که «این دعوتنامه به صورت دستی و در ساعت هفت صبح امروز(سه شنبه) در حالی به دفتر وزارتی رسیده است که وزیر صمت در یک برنامه از پیش تعیین شده برای سرکشی از مناطق سیل زده در استان مازندران به سر می‌برد».

در ادامه این توضیحات گفته شده «شریعتمداری به محض اطلاع از این دعوت در تماس با هیات رئیسه مجلس و کسب مجوز برای ادامه سفر,در حین سرکشی به مناطق سیل زده, تلاش کرد با برخی نمایندگان حاضر در کمسیون صنایع صحبت و اعلام کند که خود را در پاسخگویی به نمایندگان موظف می‌داند و در اولین فرصت برای پاسخگویی به اعضای محترم کمیسیون صنایع در مجلس شورای اسلامی حاضر خواهد شد».

نظرات شما

×

Comments are closed.