سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد دلاری برای احیای آب و خاک کشور

وزیر جهاد کشاورزی خبر داد

 ظرفیت‌های مغفول بسیاری در حوزه‌های مختلف کشاورزی وجود دارد

مهدی زاهدی-وزیر جهاد کشاورزی با تقدیر از حمایت‌های مقام معظم رهبری از بخش کشاورزی کشور، گفت: در تاریخ ایران سابقه نداشته است که این چنین به بخش کشاورزی توجه شود و ۱۰ میلیارد دلار برای احیای آب و خاک کشور با توجهات ایشان سرمایه‌گذاری شده‌ است.

به گزارش خبرنگارجهان اقتصاد، محمود حجتی روزدوشنبه درمراسم تودیع و معارفه نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی، با تقدیر از عملکرد آیت‌الله عالمی در سال‌های خدمت، گفت: عنایت ویژه مقام معظم رهبری به بخش کشاورزی، کشاورزان و تولیدکنندگان از هر حیث به ویژه پشتیبانی اعتباری می‌تواند به خودکفایی در بخش‌های مختلف بسیار کمک کند.

وی با اشاره به اینکه در هیچ دوره‌ای از تاریخ کشور میزان سرمایه‌گذاری در بخش آب و خاک کشور به اندازه امروز نبوده، تصریح کرد: این مسئله به دلیل توجه ویژه رهبری به بخش کشاورزی است.

حجتی به اختصاص ۱۰ میلیارد دلار به آب و خاک کشور اشاره کرد و گفت:‌ اجرای ۳۰۰ هزار طرح هکتار آب‌رسانی در دشت سیستان و طرح انتقال آب تا مزرعه در سطح ۴۶ هزار هکتار در این استان از جمله طرح‌هایی است که برای جلوگیری از فرسایش خاک انجام شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ظرفیت‌های مغفول بسیاری در حوزه‌های مختلف کشاورزی وجود دارد، افزود: این مسئله در کنار محدودیت و تنگناهای پیش روی کشاورزی است، اما در این دوره ظرفیت‌های زیادی شناسایی شده تا بتوانیم از فرصت‌ها استفاده‌های لازم را ببریم که از جمله آنها پرورش ماهی در قفس، حمایت و توسعه در کشت گیاهان دارویی برای تولید اشتغال و درآمدزایی بیشتر است.

وی همچنین به فعالیت‌های مختلفی که در مناطق صعب‌العبور و شیب‌دار کشور برای درآمدزایی انجام شده، گفت: مناطقی وجود دارد که حتی در آنجا به صورت دیم، گندم نمی‌توان کاشت، اما برخی از کشاورزان با کشت پیاز گل نرگس در ۳۰۰ هزار هکتار توانسته‌اند ۲۵ میلیون تومان از هر هکتار درآمد کسب کنند و یا در اراضی شیب‌دار، بوته دیم گل محمدی و گیاهان دارویی کشت می‌شود.

وی در پایان به این نکته اشاره کرد که به دنبال آن هستیم تا میزان پرورش ماهی در قفس را به عنوان یکی از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی به سالانه ۲۰۰ هزار تن تا پایان برنامه ششم توسعه برسانیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.