سرمایه‌گذاری ۲٫۷میلیارد یورویی در طرح‌های بازیافت آب و برق

وزیر نیرو خبر داد:

گروه امورزیربنایی-وزیر نیرو یکی از جهت‌گیری‌های اصلی ایران در حوزه‌ انرژی را ترسیم نقشه‌ راه توسعه صنعت انرژی در جامعه‌ جهانی خواند و گفت: ایران دارای برنامه راهبرد ملی تغییر اقلیم بوده و این برنامه‌ با مشارکت بخش‌های مختلف در این راستا انجام شده است.

به گزارش جهان اقتصاد، رضا اردکانیان در دوازدهمین همایش بین المللی انرژی با اشاره به اینکه بیش از یک سده‌ اخیر، انرژی همواره مهم‌ترین انگیزه و پیش‌ران رقابت‌ها، همکاری‌ها، پژوهش‌ها و نوآوری‌ها و نیز جنگ‌ها و سازش‌های بشری بوده است، اظهار داشت: هیچ موضوعی به اندازه‌ی دستیابی به منابع انرژی و بهره‌برداری از آن‌ها در تنظیم سیاست‌ها، تدوین راهبردها و اجرای برنامه‌های کشورها، مهم و اثربخش نبوده است.

اردکانیان افزود: آلودگی‌های محیط زیستی اعم از آب، هوا، خاک و آثار ناشی از آنها مانند تغییرات اقلیم، حوادث طبیعی و کاهش منابع ارزشمند زیستی مانند آب‌های سطحی، ذخایر  زیر زمینی و اقیانوسی، همه و همه از پیامدهای مصرف گشاده دستانه و بی پروای انرژی و به ویژه سوخت‌های فسیلی می باشند.

رئیس کمیته ملی انرژی جمهوری اسلامی ایران با عنوان اینکه امروز جهان بیش از هر زمان دیگری نیازمند همکاری دولت‌ها، ملت‌ها، سازمان و نهادهای ‌های اجرایی و پژوهشی برای طرح و چاره‌جویی چالش‌های بزرگ است، تصریح کرد: برای همه‌ی ما روشن است که  دیگر مرز و فاصله‌ی سیاسی و اختلافات فرهنگی و اجتماعی در تغییرات اقلیمی، حوادث ویران‌گر آب و هوایی، ریزگردها و رویدادهایی از این دست مهم نیست و زندگی همه مردمان پهنه‌های گوناگون را مستقیم یا غیرمستقیم به یکسان تهدید می‌کنند و مشکلات زیست محیطی به اقتصادی، اقتصادی به اجتماعی، اجتماعی به سیاسی و سیاسی به امنیتی تبدیل می‌شوند.

اردکانیان ایران را یک کشور در حال توسعه خواند و بیان داشت:  به منظور تامین نیازهای رو به رشد خود، ایران نیازمند توسعه سریع منابع تولید انرژی است و از سال ۲۰۱۳ دولت در رویکردهای توسعه‌ای خود، اقتصاد کم کربن را در اولویت قرار داده و اهداف ملی از قبیل کاهش یارانه‌های انرژی، محدود کردن انتشار آلاینده های اصلی جو، ارتقاء بهره‌وری انرژی، بهبود کیفیت سوخت و افزایش سهم تجدیدپذیرها و منابع پاک در برنامه اقتصاد کم کربن لحاظ شده‌اند.

وی گفت: توسعه ملی متکی بر منابع سوخت فسیلی و صنایع انرژی بر بوده است و این امر سبب گردیده تا اقتصاد، رفاه جامعه، منابع و فناوری های کشور نسبت به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای  آسیب پذیر باشد و انتظار می رود با اتکا به توان و ظرفیت‌های ملی و مشارکت‌های بین المللی، این روند تغییر یابد.

رئیس کمیته ملی انرژی ایران ادامه داد: ایران با بهره‌گیری از منابع مالی بانک‌های توسعه‌ای مانند «بانک توسعه‌ی اسلامی»، «بانک توسعه و تجارت اکو» و «بانک توسعه‌ی زیرساخت آسیایی» تاکنون پروژه‌هایی به ارزش بیش از دو میلیارد یورو را آغاز نموده و برخی از آن‌ها را نیز به پایان برده است و انتظار می‌رود بتوان بیش از چهار میلیارد یورو سرمایه دیگر برای طرح‌های آتی از این بانک‌ها جذب کرد.

وی بیان داشت: همچنین می‌توان به بیش از ۲٫۷ میلیارد یورو فاینانس خارجی در طرح‌های ارزشمند بازیافت آب و افزایش راندمان نیروگا‌ه‌های برق و بسیاری طرح‌های زیرساختی دیگر که برای دستیابی به تعهدات زیست محیطی کشور مهم هستند اشاره داشت.

اردکانیان افزود: من و همکارانم در وزارت نیرو بر آن بوده‌ایم که در طراحی راهبردها و تنظیم برنامه‌های صنعت آب و برق، با توجه به نگرانی‌ها و تعهدات زیست محیطی در این عرصه، رویکردی جامع‌نگرانه را در پیش بگیریم و به گونه‌ای که طرح‌ها و چالش‌ها را در یک بستر به هم پیوسته ارزیابی کرده و از حل مسائل به صورت نقطه‌ای و بدون توجه به آثار جانبی آن‌ها در دیگر زمینه‌ها بپرهیزیم.

وزیر نیرو از تلاش های وزارت خانه متبوعش در تبیین و استقرار مبانی حکمرانی خوب در ستادها و شرکت‌های وابسته گفت و بیان کرد: برای استفاده از ظرفیت نهادهای مدنی و سازمان‌های مردم‌نهاد و ایجاد شفافیت در پاسخگویی بازیگران حوزه‌ی انرژی، آب و محیط زیست نگاهی نوین در راستای توسعه‌ی پایدار برقرار نماییم..

وی با تاکید مجدد بر اینکه ما آماده‌ایم هر گونه پیشنهاد همکاری و هم‌افزایی در این حوزه‌ها را به گرمی پاسخ دهیم، عنوان داشت: کماکان پذیرای نقش و مسئولیت خود به‌عنوان یکی از کشورهای نقش‌آفرین جهان در زمینه‌ی تولید و صادرات انرژی و یکی از کشورهای مهم و اثرگذار در سیاست و امنیت منطقه خواهیم بود.

نظرات شما

×

Comments are closed.