سرانجام، «نقش جهان»

۱۳۹۵/۰۸/۱۲

زینب هلیلی-روز چهارشنبه سرانجام بعد از ۲۲ سال ورزشگاه نقش جهان افتتاح شد.

طرح این ورزشگاه در سال ۱۳۶۷ برای ورزشگاه بزرگ یا دهکده المپیک کلنگ زنی شد  اما بنا به دلایلی فعالیت های آن به تعویق افتاد و با خاکبرداری در سال ۱۳۷۲ ادامه پیدا کرد و در ۲۹ مرداد ۱۳۷۵ عملیات اجرایی این ورزشگاه آغاز شد.

سرانجام در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ و یک روز پس از انتخاب مسعود سلطانی فر به عنوان وزیر ورزش و جوانان این ورزشگاه افتتاح شد.

در این مراسم که معاون اول ریس جمهور، آقای اسحاق جهانگیری و مسعود سلطانی فر حاضر بودند در جمع خبرنگاران صحبت کردند.

جهانگیری : یک طرح منحصر به فرد در ورزش کشور افتتاح شده

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری با حضور در مراسم افتتاح ورزشگاه نقش جهان اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: افتتاح ‌این ورزشگاه به خاطر پاقدم وزیر ورزش و جوانان بود.

او در باره تاخیر در افتتاح این ورزشگاه گفت: تاخیر در افتتاح ورزشگاه به مسائل مدیریتی و بودجه‌ای بازمی‌گردد. خدا را شکر که بالاخره این ورزشگاه افتتاح شد. ما این ورزشگاه را تحویل شرکت فولاد مبارکه دادیم و فکر نمی‌کردیم که آن‌ها بتوانند در ظرف ۱۸ ماه آن را آماده کنند. این یک موفقیت بزرگ برای ورزش اصفهان است.

معاون رییس جمهور افزود: ظرفیت ورزش اصفهان بیش از این‌هاست و باید روی آن کار کنیم.

جهانگیری با تعریف و تمجید از ورزشگاه نقش جهان گفت: یک طرح منحصر به فرد در ورزش کشور افتتاح شده که می‌تواند سال‌های سال ماندگار باشد و به استان اصفهان کمک کند.

در ادامه  وزیر ورزش و جوانان گفت: باید شرایطی را در ایران فراهم کنیم که بنگاه‌های اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در ورزش اشتیاق داشته باشند.

جهانگیری با تعریف و تمجید از ورزشگاه نقش جهان گفت: یک طرح منحصر به فرد در ورزش کشور افتتاح شده که می‌تواند سال‌های سال ماندگار باشد و به استان اصفهان کمک کند.

جهانگیری همچنین در سخنرانی‌اش در مراسم افتتاحیه نقش جهان گفت: خوشحالم که امروز در خدمت مردم بزرگوار استان اصفهان و در مراسم افتتاحیه ورزشگاه بزرگ نقش جهان شرکت می‌کنم. این ورزشگاه با خدماتی که در بخش‌های مختلف در سطح استان در حال انجام است مبارک مردم استان اصفهان باشد و حق‌شان بود که از امکانات مناسب بهره‌مند باشند.

وی افزود: متاسفانه افتتاح این ورزشگاه با تاخیر زیادی مواجه بود و زمان ۷۳-۷۲ که من استاندار اصفهان بودم و در آن زمان جوان‌تر بودم، نسبت به الان تقریبا بیش از ۲۰ سال است که زمان سپری می‌شود و بعد که وزیر شدم و سپس ۸ سال بیکار و سرانجام الان در اصفهان در مراسم افتتاحیه نقش جهان شرکت می‌کنم. البته در افتتاحیه این پروژه محدودیت‌های زیادی بود که از جمله می‌توان به محدودیت منابع طرح‌های دولتی اشاره کرد. مسئله مدیریت و استفاده مناسب از منابع محدود که فقط با مدیریت مطلوب انجام می‌شد.

او گفت: من فکر می‌کنم باید منابع نفتی و درآمد دولت زیاد بود تا این کار به سرعت انجام می‌شد. در گذشته اگر قیمت نفت ۲۰ یا ۳۰ دلار بود الان به ۴۰ دلار رسیده است. گاهی اوقات دوستان گلایه‌ای در این زمینه می‌کردند و اظهار می‌کردند چرا که این گونه طرح‌ها با تاخیر انجام می‌شود.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: اگر به سلامت جامعه توجه داشته باشید هیچ موضوعی همانند ورزش در پیشگیری از بیماری‌ها و آسیب‌های اجتماعی اهمیت ندارد. اگر بخواهیم به مبارزه با آسیب‌های اجتماعی همانند اعتیاد و سایر موارد بپردازیم ورزش نقش تعیین کننده‌ای دارد. هیچ عاملی در مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی همانند ورزش نقش پیشگیری و کنترل کننده در برابر این گونه آسیب‌ها ندارد. قطعا یکی از عوامل محدود کننده، عدم ورود با رغبت بخش خصوصی در این زمینه است. ما باید شرایطی را به وجود آوریم که سایر شرکت‌های غیر دولتی به عنوان یک کار مهم اجتماعی در ورزش ورود پیدا کنند.

جهانگیری ادامه داد: باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که شرکت‌های دیگر برایشان جاذبه ایجاد شود و بیایند و چنین ورزشگاه هایی را بسازند.

وی افزود: جوانان اصفهانی جایگاه مهمی در افتخارآفرینی برای ورزش ایران دارند. هم در فوتبال، هم در فوتسال، هم در المپیک و هم در پارالمپیک بخشی از افتخارات ایران متعلق به جوانان اصفهانی است.

جهانگیری ادامه داد: ما این ورزشگاه که از مدرن‌ترین ورزشگاه‌های ایران محسوب می شود را تقدیم جوانان اصفهانی می‌کنیم. امیدوارم بتوانند به طرز مطلوبی از این ورزشگاه استفاده کنند. من به خاطر افتتاح این ورزشگاه از همه دوستان از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره‌های مختلف آقای دکتر گودرزی، آقای مدبر و همین‌طور مسئولان شرکت فولاد مبارکه سپاهان تشکر می‌کنم. امروز هم روز اول کار آقای سلطانی‌فر بود. ایشان باید این موضوع را به فال نیک بگیرند که در روز اول کاری‌شان چنین ورزشگاهی افتتاح می شود.

سلطانی فر : در دنیا ورزش محل درآمد است

به گزارش ایلنا، مسعود سلطانی فر در مراسم افتتاح ورزشگاه نقش جهان اصفهان گفت: از این فرصت می‌خواهم استفاده کنم و بگویم که در همه جای دنیا وقتی بنگاه‌های اقتصادی به عنوان اسپانسر ورزش وارد می‌شوند، این کار را یک فرصت می‌دانند اما چون در ایران سازوکار این امر فراهم نیست، برای اهالی اقتصاد این یک معضل است.

او افزود: در ایران وقتی یک مجموعه اسپانسر ورزش می‌شود، فکر می‌کند که ورزش محل هزینه است در حالی که در دنیا ورزش محل درآمد است. در یک هفته اخیر با نمایندگان مجلس در کمیسیون‌های مختلف روی همین بحث می‌کردم که این فاصله را جبران کنیم. باید اتکا به اعتبارات دولتی در ورزش کم شود و به سمتی برویم که بنگاه‌های اقتصادی بتوانند در ورزش حضور پیدا کنند و ورزش برای آن‌ها درآمدزا باشد.

سلطانی‌فر در ادامه خطاب به جهانگیری و افراد حاضر در مراسم گفت:‌ حالا که مدیران اجرایی دولت و نمایندگان مجلس هم در این مراسم حضور دارند می‌خواهم که با هم کمک کنیم تا سازوکاری که در دنیا شناخته شده در ایران هم فراهم شود تا باشگاه‌ها به محل درآمد تبدیل شوند و بنگاه‌های اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در ورزش اشتیاق پیدا کنند.

وزیر ورزش و جوانان در پایان گفت: از مسئولان باشگاه فولاد مبارکه سپاهان، شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی، مدیران استان و شهر اصفهان، اصحاب رسانه و تمام کسانی که در این راه کمک کردند، تقدیر و تشکر می‌کنم.

به گزارش آنا، مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال با حضور در این مراسم در صحبت‌های خود،‌اظهار داشت: برای تکمیل شدن ورزشگاه هنوز این استادیوم کار دارد و ما می‌خواهیم همین روند را ادامه دهیم تا قسمت بالای ورزشگاه نقش جهان هم کامل شود. از نظر ما این استادیوم در حال حاضر تمام استانداردهای لازم برای برگزاری مسابقه‌ها را دارد.

وی در ادامه افزود: برای ساختن ورزشگاه نقش جهان مخصوصاً نصب صندلی‌های این استادیوم تلاش‌های زیادی شده و من امیدوارم که این وضعیت به همین شکل ادامه داشته باشد و صندلی‌های استادیوم همیشه پر از تماشاچی و سالم باقی بماند.

رئیس فدراسیون فوتبال در پایان صحبت‌های خود در مورد کیفیت چمن ورزشگاه، گفت: کیفیت چمن ورزشگاه نقش جهان خیلی خوب است و ما در تلاشیم برنامه‌ریزی کنیم که بازی‌های زیادی در این ورزشگاه انجام شود.

اما بعد از افتتاح ورزشگاه نقش جهان، معاون اول رییس جمهور با ۷ عضو کابینه، فاز دوم خط ۱ قطار شهری و ۴ ایستگاه متروی اصفهان افتتاح شد.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.