سخنگوی دولت خبر داد: ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار شغل در سال آینده

گروه توسعه

سخنگوی دولت با بیان اینکه حقوق مقامات برای سال آینده اضافه نخواهد شد، گفت: با تجهیز ۳۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان منابع، یک میلیون و ۳۳ هزار شغل در سال ۹۷ ایجاد می‌شود.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری به موضوع اشتغال در برنامه ششم و برنامه‌های اعلامی رئیس‌جمهور و دولت هنگام انتخابات و رأی اعتماد مجلس اشاره کرد و گفت: این مسئله بدون سرمایه‌گذاری میسرنمی شود.

نوبخت خاطرنشان کرد: سال گذشته سیاست دولت این بود که ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به ۲۴ هزار واحدهای تولیدی کوچک و متوسط اعطا کند و اقدام دوم این بود که از منابع خزانه به عنوان طرح های عمرانی مبلغ ۴۲ هزار میلیارد تومان به طرحهای عمرانی اختصاص داده شد و این اقدامات باعث شد در مجموع در سال گذشته  سرمایه گذاری ۷.۱ درصد رشد داشت و برای نخستین بار رشد اقتصادی ما ۲ رقمی شد.

وی ادامه داد: ۳۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان منابع برای سرمایه‌گذاری در بودجه ۹۷ تجهیز شده که شامل دو بخش سرمایه‌گذاری طرح‌های عمرانی و منابع طرح‌های اشتغال و تولید است.

سخنگوی دولت با اشاره به آنکه ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای تولید و اشتغال پیش‌بینی شده که ۳۵ هزار میلیارد از طریق تسهیلات بانکی، ‌۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات صندوق توسعه ملی، ‌۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان حامل‌های انرژی و بودجه عمومی و همچنین ۶ هزار میلیارد تومان مانده اعتبارات اشتغال روستایی پیش‌بینی شده است.

نوبخت در مورد سرمایه‌گذاری طرح‌های منابع عمرانی گفت:‌ ۲۵۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از این محل پیش‌بینی شده که ۶۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع عمومی، ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان منابع خصوصی، ۵۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد مشارکت خصوصی، تسهیلات صندوق توسعه ملی و بانک‌ها، ۳ هزار میلیارد تومان آب‌های مرزی و ۱۲۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان شرکت‌های دولتی خواهد بود.

وی ادامه داد: از محل این سرمایه‌گذاری‌ها رشد ۶ درصدی برای اقتصاد و حدود یک میلیون و ۳۲ هزار شغل پیش‌بینی می‌شود.

نوبخت در پاسخ به این سؤال که گفته بودید دولت مجوز افزایش حامل‌های انرژی را طبق تبصره قانون بودجه ۹۶ در سال جاری دارد و با توجه به اینکه هم‌اکنون موضوع افزایش این حامل‌ها در لایحه سال ۹۷ منتفی شده آیا برنامه‌ای برای گران کردن سوخت در سال جاری دارید، گفت: نه امسال بلکه سال‌های پیش نیز این امکان را داشتیم و وجود یک رقم در ردیف‌ها تنها ملاک نیست هر کاری بخواهیم بکنیم با مجلس هماهنگ بوده و به آن عمل می‌کنیم.

وی در مورد افزایش حقوق‌های مدیران گفت: حقوق مقامات برای سال آینده اضافه نخواهد شد چون سقف گذاشته شده و امکان افزایش آن وجود ندارد. دولت اگر بتواند یک ریال از محل هزینه‌های جاری صرفه‌جویی کند این کار را انجام خواهد داد.

در جریان توضیح رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره برنامه دولت برای تحول در حمل و نقل درون و برون شهری به منظور ایجاد شغل و کاهش آلودگی هوا، این موضوع مطرح شد که چرا دولت تعرفه واردات خودروهای هیبریدی را هم از پنج به ۴۵ درصد افزایش داده در حالی که می تواند موجب کاهش آلودگی هوا شود؟ نوبخت در این باره گفت که آنچه در عمل می تواند وارد کاهش آلودگی هوا شود، خودروهای برقی هستند که تعرفه آنها صفر است. اما خودروهای هیبریدی سوخت بنزین هم دارند و از یک سرعتی به بالا از برق استفاده می‌کنند که این سرعت عموما برای خارج از شهر است، بنابرین کمک چندانی به کاهش آلودگی هوا در شهر نمی‌کنند. در این حالت پایین ماندن تعرفه آنها نسبت به سایر خودروها می‌تواند موجب ایجاد رانت شود از این رو تصمیم به افزایش تعرفه واردات آنها مانند بقیه خودروها گرفتیم.

اما در جریان بررسی تبصره(١٨) لایحه بودجه سال آینده که در آن درآمد ١٧ هزارو ۴٠٠ میلیاردی از محل افزایش قیمت حامل های انرژی پیش بینی شده بود، با توجه به انجام مخالفت هایی در مجلس برای افزایش قیمت بنزین که نرخ ١۵٠٠ تومانی آن مطرح بود، اخیرا نرخ ١١۵٠ تومانی در مجلس مطرح شد. نوبخت درباره تایید و یا رد این پیشنهاد گفت که مجلس مبلغ ١٧.۴ هزار میلیارد تومانی را به ١٠ هزار میلیارد تومان کاهش داده و محل تامین آن را به فروش املاک تملیکی تغییر داده است. از این رو برای هر تغییر در قیمت حامل‌ها منتظر نظر و مصوبه مجلس هستیم.

وی در این باره که عملکرد نشان داده که فروش املاک قاچاق و سایر املاک تملیکی در سال به ١٠٠٠ میلیارد تومان هم نمی‌رسد، بنابراین چرا این پیشنهاد تصویب شده است، گفت که این پیشنهاد دولت نبوده و باید استدلال مجلس را درباره این اقدام پرسید.

نظرات شما

×

Comments are closed.