ستون اتفاق ۸ خرداد ۹۷

توافق برای پایان اعتصاب کامیون‌داران

معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه طبق توافق‌های انجام شده اعتصاب رانندگان و کامیون داران شکسته می‌شود، گفت: از امروز(دوشنبه) رانندگان و کامیون داران سراسر کشور شروع به کار می‌کنند.

عبدالهاشم حسن نیا در گفت‌وگو با ایلنا از اتمام اعتصاب رانندگان و کامیون داران خبر داد و گفت: کانون انجمن‌های صنفی رانندگان ناوگان حمل کالای سراسر کشور روزدوشنبه اطلاعیه‌ای صادر کردند که در آن از رانندگان برای ادامه به کار دعوت کرده‌اند.

وی ادامه داد: روزدوشنبه با حضور وزیر راه وشهرسازی و نمایندگان صنف رانندگان در کمیسیون عمران مجلس جلسه‌ای برگزار شد که در این جلسه به پیگیری مطالبات رانندگان تاکید شد و نمایندگان این قشر هم پیگیری مطالبات در چارچوب تشکیل کارگروه و کمیته تخصص را پذیرفتند.

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه نمایندگان انجمن‌های صنفی رانندگان هم ادامه به کار و اتمام اعتصاب را در این جلسه پذیرفتند، گفت: قرار بر این است که بخشی از مطالبات رانندگان و کامیون داران در کمیته تخصصی، بخشی در ستاد ترابری و بخش‌های دیگر در قالب لایحه دولت به مجلس مورد پیگیری قرار بگیرد.

از سوی دیگر نیز نمایندگان صنفی کامیون‌داران و رانندگان در پی دیدار و گفت‌وگو با علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیانیه ای صادر کردند.

در این بیانیه که با امضای، کانون انجمنهای صنفی رانندگان کشور، هیات مدیره کانون رانندگان کشور، هیات مدیره کانون رانندگان کالای فارس، خزانه دار کانون انجمن‌های صنفی رانندگان حمل کالای کشور، بازرس هیات مدیره کانون رانندگان کشور، رییس کانون انجمن‌های صنفی رانندگان کالای استان لرستان ، رییس کانون سراسری رانندگان بخش مسافر کشور و  انجمن رانندگان کامیونهای یخچالدار استان تهران منتشر شده است آمده است: انتظار می‌رود کامیونداران و رانندگان غیور و پر تلاش با اطمینان به نمایندگان قانونی خود به فعالیت روزمره خود ادامه داده و منتظر اخبار به نتیجه رسیدن مطالبات در روزها و هفته های آتی باشند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:در پی بروز تجمعات اعتراضی کامیونداران و رانندگان عزیز و طرح مطالبات و خواسته‌های قانونی و بحق شما عزیزان در طی چند روز اخیر این‌جانبان بعنوان نمایندگان قانونی و صنفی شما با برگزاری جلسات و نشستهای متعدد با نمایندگان محترم مجلس در کمیسیونهای تخصصی ، وزارت راه و شهر سازی ، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر مراجع مرتبط ، مسایل ، مشکلات و مطالبات مطرح گردید و تصمیمات موثری اتخاذ گردید که در روزهای آتی عملا” شاهد انجام و اجرایی شدن آنها خواهیم بود.

بنابراین ضمن تجدید میثاق با مقام معظم رهبری و آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی و اعلام برائت از هرگونه مورد ساختارشکنانه  تاکید می‌نماییم با نظام و دولت خدمتگزار همراه و همگام جهت حل و فصل مطالبات خواهیم بود.

 

 

 

اینترنت موبایل و ثابت رشد کرد

آخرین شاخص‌های مهم بخش ارتباطات کشور تا پایان سال ۹۶ منتشر شد. برمبنای این آمار، بیش از ۵۳ میلیون ایرانی از اینترنت موبایل استفاده می کنند و ضریب نفوذ موبایل به ۱۱۰ درصد رسیده است.

به گزارش مهر، دفتر بررسی های اقتصادی وزارت ارتباطات، آخرین آمار شاخص های مهم بخش ICT را تا پایان سال ۹۶ منتشر کرد که برمبنای آن، ضریب نفوذ موبایل در کشور ۱۱۰ درصد است و ۵۳ میلیون نفر با موبایل به اینترنت وصل می شوند. این درحالی است که تا پایان سال ۹۵ ضریب نفوذ موبایل در کشور ۱۰۴ درصد بود و ۳۳ میلیون نفر کاربر اینترنت موبایل بودند.

براساس شاخص‌های مهم بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات تا پایان سال ۹۶، تعداد تلفن ثابت دایر شده در کشور به ۳۰ میلیون و ۹۴۴ هزار و ۱۶۹ خط رسید و ضریب نفوذ تلفن ثابت ۳۸.۷۱ درصد شد. این درحالی است که تا پایان سال ۹۵ تعداد ۳۰ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۶۳۳ شماره تلفن ثابت در کشور دایر و ضریب نفوذ تلفن ثابت نیز ۳۸.۵۴ درصد بود. این آمار نشان می دهد که توسعه ارتباطات در شاخص تلفن ثابت در کشور متوقف شده است.

از حیث شاخص تلفن همراه نیز تا پایان سال ۹۶ تعداد ۱۶۹ میلیون و ۵۴۳ هزار و ۳۶۸ سیم کارت در کشور واگذار شده که از این تعداد ۸۸ میلیون و ۳۴۱ هزار و ۷۲۳ خط موبایل فعال است. این درحالی است که تا پایان سال ۹۵ ، تعداد ۱۵۴ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۷۸۸ سیم کارت توسط اپراتورهای موبایل واگذار شده بود که از میان این تعداد خط موبایل واگذار شده، ۸۲ میلیون و ۹۸۶ هزار و ۳۰۴ خط موبایل فعال بود. برآوردها نشان می دهد که همچنان بیش از ۸۰ میلیون سیم کارت واگذار شده، در شبکه ارتباطی کشور فعال نبوده و بلااستفاده است.

براین اساس ضریب نفوذ مشترکان فعال تلفن همراه کشور تا پایان سال گذشته به ۱۱۰.۵۳ درصد رسید و این آمار تا پایان سال ۹۵ حدود ۱۰۴.۱۴ درصد اعلام شده بود که نشان از افزایش ضریب نفوذ موبایل در کشور برخلاف تلفن ثابت دارد.

در بخش شاخص روستاهای دارای ارتباط نیز هم اکنون بیش از ۵۵ هزار روستا دارای ارتباط هستند و تلفن خانگی در ۴۹ هزار و ۲۴۰ روستا تا پایان سال ۹۶ نصب شده است. این آمار در سال ۹۵ حدود ۴۹ هزار و ۲۹ روستا بود و برآورد می شود که طی یکسال تنها ۲۰۰ روستا به تلفن ثابت متصل شده اند.

از سوی دیگر تا پایان سال ۹۶ حدود ۱۰۷ هزار و ۴۱۷ دستگاه تلفن همگانی در کشور نصب شد که در مقایسه با سال پیش از آن که ۱۱۵ هزار و ۷۶۴ دستگاه تلفن همگانی بود، رشد نزولی را نشان می دهد.

از نظر شاخص باندپهن نیز تا پایان سال ۹۶ شمار مشترکان پهن باند سیار به ۵۳ میلیون و ۲۴۴ هزار و ۴۵۴ مشترک و شمار مشترک پهن باند ثابت نیز به ۱۱ میلیون و ۷۲۲ هزار و ۷۰۲ مشترک رسید. به این معنی که بیش از ۵۳ میلیون ایرانی از اینترنت موبایل و بیش از ۱۱ میلیون کاربر از اینترنت ثابت تحت یکی از فناوریهای ADSL ، فیبرنوری و TD LTE هستند.

مقایسه مشترکان باندپهن در کشور نسبت به مدت مشابه حاکی از آن است که در سال ۹۵ شمار مشترکان اینترنت موبایل باند پهن ۳۳ میلیون و ۲۴۶ هزار و ۶۹ نفر بوده و تعداد مشترکان اینترنت باندپهن ثابت حدود ۹ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۲۳ مشترک گزارش شده که به معنای افزایش شمار مشترکان این فناوری است.

در این گزارش همچنین وضعیت شاخص های ارتباطی از سال ۸۶ تا پایان سال ۹۶ مورد بررسی قرار گرفته است.

بررسی ها نشان می دهد که ضریب نفوذ تلفن ثابت در کشور طی ۱۰ سال گذشته از ۳۳.۴۹ درصد به ۳۸.۷۱ درصد رسیده است.

مقایسه ضریب نفوذ مشترکان فعال تلفن همراه نیز حاکی از آن است که در سال ۸۶ ضریب نفوذ موبایل در ایران ۳۹.۵ درصد بود و طی ۱۰ سال اخیر به ۱۱۰/۵۳ درصد رسیده است.

برآوردها نشان می دهد که ضریب نفوذ سیم کارت واگذار شده در کشور نیز از سال ۸۶ که ۴۶.۸ درصد بوده به ۲۱۲.۱۲ درصد رسیده و رشد بیش از ۵ برابری را نشان می دهد.

مقایسه ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل نیز طی ۱۰ سال گذشته نشان می دهد که در سال ۸۶ ظرفیت پهنای باند بین الملل ۶.۰۵ گیگابیت برثانیه بوده که هم اکنون با رشد قابل توجهی به ۱۵۰۰ گیگابیت برثانیه رسیده است..

ظرفیت پهنای باند شبکه IP داخلی کشور نیز طی ۱۰ سال اخیر از ۳۱.۸ گیگابیت در سال ۸۶ به ۶۹۶۸ گیگابیت برثانیه در پایان سال ۹۶ رسیده است.

برمبنای آمار منتشر شده، در سال ۹۱ حدود ۵۲ هزار و ۹۰۰ روستا دارای ارتباط بود که در پایان سال ۹۶ این رقم به ۵۵ هزار و ۳۲۵ روستا رسیده است.

نظرات شما

×

Comments are closed.