سبدگردان بازار سرمایه تشریح کرد: نقد شوندگی مزیت کلیدی کاهش زمان توقف نمادها

پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) نوشت: از آنجایی سرمایه گذاری به صورت اهرمی و اعتباری در بازار سهام یک مزیت محسوب می شود، زمانی که نمادها با توقف های طوانی مدت مواجه می شوند علاوه بر اینکه فرد نمی تواند دارایی اش را مدیریت می کند، با هزینه های مالی سنگینی نیز مواجه می شود.

کورش شمس، مدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایه، کوتاه شدن زمان توقف و بازگشایی نمادها و تاثیر آن بر بازار سرمایه گفت: یکی از نکات اصلی و مزیت های بازار سرمایه نقد شوندگی است.

وی با اشاره به برخی توقف های طولانی مدت نماد، گفت: در مواردی که سهام یا نمادهای از شرکت های بزرگ و معتبر با تعداد بالای سهامدار ، برای مدت زمان طولانی متوقف می شد به بازار سرمایه آسیب جدی وارد می کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه توقف های طولانی مدت نمادها، فرآیند نقدشوندگی بازار سرمایه را با مشکل مواجه می کرد ، افزود:سرمایه گذارانی که وارد بازار سهام می شوند ریسک های این بازار همانند شناور بودن قیمت ها و اینکه ممکن است فرد در یک بازه زمان با نوسان قیمت متضرر شود، را پذیرفته اند اما کسی که ریسک های مرتبط با بازار سرمایه را می پذیرد و وارد آن می شود به تبع آن انتظار مزیت هایی را نیز دارد.

وی با اشاره به اینکه نقدشوندگی یک اصل بسیار مهم در بازار سرمایه است،گفت: یکی از مهمترین علل اصلی که مردم با وجود ریسک بازار بازهم وارد بازار سهام می شوند نقدشوندگی این بازار است.

شمس ادامه داد: وقتی نقدشوندگی یک اصل مهم و کلیدی است ، در صورتی که به سمتی حرکت کنیم که وضعیت توقف نمادها تغییر کند و بازار دیگر با توقف های طولانی مدت رو به رو نشود گام موثری در زمینه نقدشوندگی بازار سرمایه برداشته شده است.

مدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایه در ادامه افزود: در بازار سرمایه می توان به صورت اهرمی و اعتباری بیش از دارایی سهم خرید و این یک مزیت مهم بازار است اما در کنار این مزیت ، هر توقف طولانی مدت نماد هزینه های مالی زیادی را برای سرمایه گذار ایجاد می کند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه زمانی که نمادی بلند مدت متوقف می شود سرمایه گذار علاوه بر اینکه با ریسک نقدشوندگی مواجه می شود ، قدرت مدیریت دارایی اش را نیز از دست می دهد و درگیر هزینه های مالی می شود.

این سبدگردان بازار سرمایه تغییرات قانونی جدید و کوتاه شدن زمان معاملات را انقلاب بزرگی در بازار سرمایه دانست و اظهار کرد: با اجرایی شدن این رویه قانونی جدید یک ریسک مهم بازار به طور جدی کمرنگ می شود و سرمایه گذار می تواند با تحلیل و دقت بیشتر بدون نگرانی از توقف نماد ، اقدام به سرمایه گذار کند.

نظرات شما

×

Comments are closed.