سایه تحولات سیاسی آمریکا بر بازارهای ارزی

تحلیل پیش‌نگر بازار ارز بین‌الملل از تاریخ ۲۹ آذر تا ۱ دی ماه ۱۳۹۵

علی حیدری

تحلیل‌گر بازارهای بین‌المللی

بازار‌‌‌‌های ارز بین‌الملل از روز دوشنبه تا جمعه هر هفته ۲۴ ساعت شروع به‌‌کار‌‌‌‌ می‌کنند. از این‌رو هر یکشنبه تحلیل هفتگی با همکاری روزنامه جهان اقتصاد و سایت بورس سبز، در این صفحه ارائه‌‌‌‌ می‌گردد . این تحلیل بیشتر جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد .

تحلیل هفته گذشته:

بازار کالا: همان‌گونه که در تحلیل هفته گذشته ذکر شد نرخ بهره بانکی ایالات متحده آمریکا از ۰٫۵ به ۰٫۷۵ تغییر یافت و سبب افزایش شاخص‌‌‌‌های سهام، رشد شاخص دلار و قرار گرفتن بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله در بالاترین نرخ دو سال اخیر گردید. انس جهانی طلا به کمتر از ۱۱۳۴ ( طبق تحلیل ۷ آذر در همین صفحه ) رسید. ذخایر صندوق اس پی دی آر گلد تراست ( بزرگ‌ترین صندوق سرمایه گذاری طلا در جهان ) دوباره کاهش یافت و به تبع آن ذخایر صندوق‌‌‌‌های سرمایه‌گذاری در پالادیوم به پایین‌ترین سطوح از اوایل سال ۲۰۱۴ رسیده است .

داوجونز: پس از پیروزی ترامپ شاخص‌‌‌‌های عمده بازار سهام امریکا به بالاترین سطح تاریخی جدید دست یافتند. شاخص داو جونز رویای رسیدن به قله ۲۰ هزار واحدی را در سر دارد. عمده این رشد بخاطر افزایش مخارج و بدهی آمریکا توسط ترامپ و به تبع آن افزایش رشد اقتصادی و تورم این کشور، روی داده است .

تحلیل هفته پیشِ‌رو :

بورس اوراق بهادار تهران: مهم‌ترین تحول سیاسی که بر بازار بورس ایران در این ماه سایه‌‌‌‌ می‌اندازد گزارش یک سال از “اجرای توافق نامه برجام” است . ۲۷ دی ماه سال‌گرد این توافق‌نامه تاریخی‌‌‌‌ می‌باشد. از این‌رو تحلیل‌‌‌‌ها و نظرات کارشناسان در ایران و بیرون کشور باعث نوسانات غیر اقتصادی در بازار سهام خواهد شد. تا این لحظه امریکا در عمل نشان داده‌است که تحریم‌های دهه اول انقلاب را تمدید کرده و تنها تحریم‌های اخیر را مسکوت نگه داشته است. دولت اوباما در حیطه اقتصادی با اجرای قراردادهای اقتصادی جدید و برداشتن محدودیت‌های نفتی، سیاست هویج و چماق را به‌خوبی پیش برده است.  این رویکرد سبب نگرانی و عدم رضایت بیشتر مسئولان داخلی شده است و احتمال فشار بر ایران بسیار زیاد است. اجرای برجام ۲ یا حتی برجام اقتصادی در ایران توسط دولت روحانی در گروی درستی اجرای برجام یک‌‌‌‌ می‌باشد. حسن روحانی و تیمش بیش‌ترین انرژی خود را بر گسترش مناسبات و کاهش ایران ستیزی گذاشتند و کاهش آثار تحریم‌ها بر اقتصاد داخلی، که انصافاً تا این لحظه هر چند کُند اما از نظر اقتصادی مناسب بود. طبق اظهارات کارشناسان اقتصادی برداشتن گام تک نرخی کردن ارز و بهبود اقتصادی نیازمند کاهش تورم است. با در نظر گرفتن تک محصولی بودن ایران در حیطه نفتی تحقق چنین خواسته‌ای زمان‌بر و تعاملات بیشتری با کشورهای خارجی‌‌‌‌ می‌خواهد تا هم‌زمان با برداشتن گام‌های مهم سیاسی در حیطه بین‌المللی حرکت‌های اقتصادی پر رونقی با حضور سرمایه‌گذار خارجی در ایران برداشته شود، از این‌رو توافق اولیه اوپک‌‌‌‌ می‌تواند سیگنال ارزشمندی برای جذب سرمایه‌گذاران به داخل باشد. رونق اقتصادی با توجه به پتانسیل‌‌‌‌های داخلی و گسترش مناسبات خارجی غیر ممکن نیست !

طلا و دلار در ایران: فعالان بازار طلا در ایران نیم‌نگاهی به انس و نگاهی بزرگ‌تری این هفته به دلار دارند. انس این هفته در بیشتر مواقع اصلاح قیمتی دارد و تا حدی آرام صعودی است البته روند میان مدت تا تشکیل دولت جدید ایالات متحده امریکا نزولی است. همان‌گونه که در سلسله مقالات گذشته نیز ذکر شد، قیمت دلار در ایران به‌خاطر مسایل اقتصادی روند صعودی آرامی را در پیش گرفته است که خرید وفروش تا ۴۰۵۰ تومان در هفته گذشته در بازار، نشان از تثبیت قیمت چهار هزار تومان را دارد. با در نظر گرفتن نرخ تورم فعلی انتظار‌‌‌‌ می‌رود دولت‌مردان اقتصادی در تعیین قیمت دلار از نظر اقتصادی مداخله نداشته‌باشند هر چند که دولت‌های گذشته در این مرحله همواره رویکردی سیاسی داشتند تا اقتصادی .

یورو به دلار( EURUSD) : با افزایش میزان روند نزولی در هفته گذشته، این هفته انتظار‌‌‌‌ می‌رود فعالان این جفت ارز درصدد تثبیت سود خود برآیند. این هفته، یورو روند اصلاح قیمتی صعودی خواهد داشت. در نظر داشته باشید روند میان مدت این جفت ارز، نزولی است. پس از آن‌که فدرال رزو نرخ بهره را افزایش داد رئیس بانک مرکزی امریکا عنوان داشت که افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ سه مرحله خواهد بود؛ اگر سیاست‌های مالی ترامپ بر اقتصاد امریکا تاثیر مثبت بگذارد. در صورتی که سیاست‌های مالی ترامپ نتواند منجر به رشد سریع اقتصادی و تورمی شود انتظارات سرمایه‌گذاران بر باد‌‌‌‌ می‌رود و در نتیجه به اقتصاد ایالات متحده شوک وارد خواهد شد با روند هیجانی فعلی مسیر جفت ارز برای رسیدن به نرخ ۱٫۰۰۰۰ هموار است .

پوند به دلار( GBPUSD) :  گزارش‌‌‌‌های اقتصادی پوند تا این لحظه پس از Brexit  در مجموع مثبت بوده و سرمایه‌گذاران به افزایش رشد قیمتی این جفت ارز امیدوارند، هر چند بانک مرکزی انگلستان روی خوشی به رشد تورم نشان نداده است و انتظار رشد بیشتر تورم را دارد تا وارد اعمال سیاست‌های انقباضی بیشتر گردد. هفته پیش‌رو پوند با اصلاح قیمتی صعودی همراه است .

دلار به ین( USDJPY ):  با در نظر گرفتن انتظارات بازار از میزان تورم و رشد اقتصادی امریکا با حضور ترامپ‌‌‌‌ می‌توان کماکان در این جفت ارز شاهد رشد قیمتی بیشتری نیز بود اگر رویه فعلی ادامه یابد دستیابی به قیمت ۱۲۰٫۰۰ دور از انتظار نیست .

نظرات شما

×

Comments are closed.