سالیانه ۵۰ هزارنفر از جمعیت کشاورزان کم می شود

رییس سازمان تحقیقات کشاورزی:

گروه تولید-رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) می گوید، سالیانه به دلیل کمبود امکانات و جذابیت های بخش کشاورزی به ‌طور میانگین ۵۰ هزار نفر از تعداد کشاورزان کم می شود که باید تلاش کنیم تمایل به فعالیت در بخش کشاورزی در بین افراد جامعه افزایش یابد.

اسکندر زند روز شنبه درنشستی خبری به مناسبت برپایی نخستین جشنواره ملی کشاورزان ایران و سی یکمین دوره انتخاب و معرفی کشاورزان برتر در ۱۳ دی ماه امسال، گفت: کشاورزی ایران سهم بالایی در اشتغال دارد، به طوری که ۲۰ درصد اشتغال کشور مربوط به این بخش است که در اقتصاد کلان و امنیت غذایی نقش موثری دارد. سهم بخش کشاورزی از اشتغال در کشورهای پیشرفته بین دو تا پنج درصد است.

به گفته وی، در کشورهای پیشرفته با وجود تعداد اندک شاغلان در بخش کشاورزی اما وجود سیستم‌های یکپارچه کشت و صنعت منجر به تولید در حد بالا می شود.

۷۸ درصد کشاورزان برتر دارای مدرک تحصیلات دانشگاهی

زند با بیان این که اکنون ۷۸ درصد کشاورزان برتر و نمونه کشور دارای مدارک تحصیلی دانشگاهی فوق دیپلم (کاردانی) و لیسانس هستند، افزود: حدود ۲۲ درصد از کشاورزان دارای تحصیلات ابتدایی و راهنمایی هستند و معتقدیم تحصیلات بالا در افزایش عملکرد تولیدات کشاورزی تاثیرگذار است.

معاون وزیر جهادکشاورزی اظهارداشت: براساس اقدام های صورت گرفته ۹ رشته جدید به زیرمجموعه های بخش کشاورزی در زراعت و باغبانی اضافه شده است.

۵۰ درصد جامعه کشاورزی روستایی هستند

وی با اشاره به این که اکنون ۵۰ درصد جامعه روستایی کشور در بخش کشاورزی فعالیت دارند، اضافه کرد: در جمعیت شهری کشور ما تنها ۵ درصد افراد در این بخش اشتغال دارند.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به تولید سالیانه ۱۱۷ میلیون تن مواد غذایی در بخش کشاورزی و تاکید بر این که باید در حفظ و معرفی چهره‌های کشاورزی برای جاذبه این بخش کوشا باشیم، گفت: در برگزاری نخستین جشنواره ملی کشاورزان ایران و سی‌ و یکمین دوره انتخاب کشاورزان برتر که از اولویت های بخش کشاورزی است، امسال در مجموع ۱۱۸ کشاورز برتر تجلیل می شوند که از این میزان ۱۰۲ نفر کشاورز نمونه و ۱۶ نفر پژوهشگر برتر هستند.

به گفته زند، از تعداد ۱۰۲ کشاورز نمونه کشوری ۹۴ مرد و ۸ کشاورز زن با میانگین سن بالای ۵۴ سال هستند که ۴۲ درصد دارای تحصیلات لیسانس و بالاتر، ۳۶ درصد دیپلم و کاردانی و ۲۲ درصد ابتدایی و راهنمایی بوده اند.

وی براین باور است که انتخاب برترین‌ها تنها شامل تولید و کمیت تولید نیست، بلکه در تعیین یک کشاورز نمونه علاوه برکمیت، ارتقای کیفیت و سلامت محصول نیز مورد توجه بوده است.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، استفاده از روش‌های نوین به‌ویژه در آبیاری، به‌کارگیری تکنولوژی‌های مناسب و نقش کشاورز در افزایش دانش کشاورزان اطراف خود و استفاده از روش‌های برتر مدیریتی را از جمله عوامل انتخاب کشاورزان نمونه در سال جاری عنوان کرد.

زند افزود: همچنین امسال برای جلوگیری از افزایش هزینه‌ها، جشنواره همزمان با انتخاب کشاورزان نمونه برگزار می‌شود که شرکت‌های دانش‌بنیان، تاجران موفق و بخش‌هایی مرتبط با بخش کشاورزی معرفی و تجلیل می‌شوند.

وی ارج نهادن تلاش تولیدکنندگان و روستاییان، ایجاد انگیزه و رقابت سالم بین تولید کنندگان کشاورزی و تشویق آنان، معرفی الگوی عملی و قابل اعتماد جامعه کشاورزی و روستاییان و عشایر، تقویت و تعامل بین تولیدکنندگان و پژوهشگران و فناوران عرصه کشاورزی، تبیین چهره واقعی و جایگاه بخش کشاورزی و ارتقای آن، شناسایی تولیدکنندگان علوم کشاورزی و مصرف کنندگان آنها و حلقه‌های واسط و تکمیل کننده فرایند، آشنایی و تعامل بیشتر بین ذینفعان زنجیره تامین از جمله مراکز پژوهشی و مروجین و بررسی تحلیل وضعیت علمی فنی و آموزشی و پژوهشی و ارایه پیشنهاد در زمینه بهبود تولید را از اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.

رییس سازمان تحقیقات کشاورزی با بیان این که امسال بحث تفاوت اقلیم در تولید کشاورزان نمونه نیز دخیل بوده است، افزود: اقلیم‌ها با بارش بیش از ۴۰۰ میلیمتر و کمتر از ۴۰۰ میلیمتر در مناطق سرد و گرم مورد بررسی مقایسه ای قرار گرفته اند. بنابراین به طور متوسط تولید گندم آبی در مناطق گرم و سرد ۱۲ هزارو ۴۳۵ کیلوگرم در هر هکتار بوده است.

زند افزود: عملکرد گندم دیم برای کشاورز نمونه پنج‌هزار و ۶۲۱ کیلوگرم در هر هکتار، برای برنج بیش از ۱۳ هزار تن شلتوک، ذرت دانه‌ای حدود ۱۸ هزار تن در هر هکتار و چغندرقند ۱۵۴ تن در هر هکتار، سیب درختی ۱۲۳ تن در هکتار، پسته ۱۲٫۵ تن در هکتار و مرکبات ۹۴ تن در هر هکتار بوده است.

وی گفت: براساس آمار، در بخش های زراعت ۲۱ نفر، باغبانی ۲۱ نفر، امور تولیدات دامی و عشایری ۱۲ نفر، شیلات و آبزیان پنج نفر، ترویج و آموزش کشاورزی ۱۰ نفر، آب، خاک و صنایع کشاورزی ۱۰ نفر، تشکل‌های بخش کشاورزی ۱۰ نفر، منابع طبیعی و آبخیزداری ۱۱ نفر و امور اراضی دو نفر، موسسات پژوهشی برتر دو نفر، پژوهشگران و فناوران برتر ۱۱ نفر و شرکت دانش بنیان برتر ۳ مورد انتخاب شدند.

به گفته این مقام مسوول، استان‌های خراسان رضوی با ۱۳ نمونه، مازندران با ۷ نمونه و آذربایجان غربی با ۷ نمونه به ترتیب رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص داده اند.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.