«سازگاری با کم آبی» جایگزین «مقابله با خشکسالی» شود

عقبگرد مسئولان آبی کشور در مواجهه با بحران آب:

گروه امورزیربنایی-وزیر نیرو با اشاره به کاهش بارندگی ها و افزایش تبخیرها در ۵۰ سال اخیر، گفت: در ادبیات برنامه ریزی های کشور باید «سازگاری با کم آبی» را جایگزین «مقابله با خشکسالی» کنیم.

به گزارش خبرگزاری‌ها، «رضا اردکانیان» در گردهمایی مدیران ارشد صنعت برق کشور که در پژوهشگاه نیرو برگزار شد، بر استفاده حداکثری از فرصت محدودیت منابع به ویژه آب تاکید کرد و گفت: جایگزینی سازگاری با کم آبی به جای مقابله با خشکسالی به معنی مناسب بودن شرایط نیست، بخصوص در شرایطی که کاهش بارندگی ها نه تنها در تامین آب، بلکه در تولید برق نیز تاثیرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: با توجه به کاهش بارندگی ها، فضای جامعه برای اصلاح روندهای غلط آماده تر از همیشه است؛ در این شرایط، بخشی از طرح هایی که عملیاتی شدن آنها نیازمند زمینه هایی خاص بود، باید در دستور کار قرار گیرد.

وزیر نیرو گفت: در شرایط کنونی، نمایندگان مجلس، استانداران و به طور کلی جامعه، برای اجرای طرح هایی مانند مدیریت مصرف، معیشت های جایگزین و همچنین برنامه ریزی متکی بر آمایش سرزمین پیشگام هستند.

اردکانیان تصریح کرد: وزارت نیرو باید از این فرصت برای اقداماتی پایدارتر و ماندگارتر در زمینه اصلاح الگوی مصرف استفاده کند.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به دو مفهوم مدیریت مصرف و تقاضا، گفت: این دو مفهوم در عین نزدیکی به هم تفاوت‌های نیز با یکدیگر دارند. مدیریت مصرف ناظر بر انجام برنامه ها در دوره های کوتاه مدت و میان مدت تر است اما مدیریت تقاضا ناظر بر یک هدف بلندمدت است.

وی با اشاره به تعهد شرکت توزیع برق تهران بزرگ مبنی بر کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق در زمان اوج در سال آینده از طریق اجرای طرح های مدیریت مصرف، گفت: این برنامه ها باید به گونه‌ای اجرایی شود که بسترساز توسعه در سایر بخش ها نیز باشد.

وزیر نیرو در ادامه با اشاره به اینکه هدف همه این تلاش ها افزایش سطح رضایت مندی مردم است، گفت: نباید از نظر دور داشت که همه تلاش های ما به خاطر حفظ رضایت مندی مردم و تکمیل و تدوام اعتماد میان مسئولان با مردم است؛ بنابراین توجه به سلامت کار و شفاف سازی می تواند بسیار موثر باشد.

اردکانیان افزود: بروز هرگونه نشانه تبعیض و فساد در سیستم قابل قبول نخواهد بود و با آن برخورد خواهد شد چرا که هیچ مصلحتی بالاتر از حفظ اعتماد عمومی نیست.

وی گفت: توجه به پیوستگی کار از جمله نکات دیگری است که باید به آن توجهی جدی داشت؛ به این معنا که باید کار خود را با کار سایر دستگاه ها و بخش ها ساماندهی کرد و از بخشی نگری در حوزه مدیریت آب و انرژی به شدت پرهیز داشت.

نظرات شما

×

Comments are closed.