ساداتیان مطرح کرد: تلاش رژیم صهیونیستی برای فعال ساختن آمریکا در سوریه

۱۳۹۶/۱۲/۰۹

خبرگزاری ایکنا نوشت: سیدجلال ساداتیان، کارشناس مسائل بین‌المللی و کاردار اسبق جمهوری اسلامی ایران در لندن، درباره ارزیابی خود از تحولات اخیر سوریه به ویژه در منطقه غوطه شرقی و فعال شدن برخی گروه‌های تروریستی در این منطقه با حمایت آمریکا گفت: به دنبال کمرنگ شدن حضور داعش در منطقه و ضعیف‌تر شدن نقش آمریکا در عراق و سوریه و حضور کمرنگ آنها که از زمان اوباما شروع شد اسرائیل به شدت دچار نگرانی امنیتی شده و لذا در حال فشار آوردن بر روی آمریکا، برای مجاب کردن آمریکایی‌ها به حضور در سوریه و عراق است.

نگرانی اسرائیل از نزدیک شدن ائتلاف ایران، سوریه و حزب‌الله به مرزهایش

وی با بیان اینکه امروز تروریست‌ها در عراق به کلی حذف شده‌اند، گفت: اما در سوریه با وجود اینکه بخش قابل توجهی از این سرزمین در حدود ۷۰ درصد، آزاد شده اما در بقیه مناطق سوریه، همچنان گروه‌های تروریستی، مانند جبهه النصره، داعش و معارضان میانه‌رو (ارتش آزاد) حضور دارند. در واقع ملغمه‌ای از گروه‌های مختلف و بالطبع حامیان مختلف اکنون در صحنه میدانی سوریه حضور دارند و در این میان عربستان، ترکیه، آمریکا هر یک از بخشی از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند.

ساداتیان اظهار کرد: در چنین شرایطی اسرائیل هم وارد صحنه شده و تلاش می‌کند پایگاه‌هایی را در سوریه برای خود نگه دارد زیرا احساس می‌کند ائتلاف ایران و سوریه و حزب‌الله در حال نزدیک شدن به مرزهای اسرائیل هستند و اخیرا هم شاهد بودیم که اسرائیل حملات خود را به مواضع مؤتلفین ایران افزایش داد و در این میان یکی از جنگنده‌های اسرائیلی توسط سوریه ساقط شد و سروصدای زیادی هم پیرامون این اتفاق راه انداخته شد. همه این اقدامات اسرائیل برای این بود که آمریکا را در منطقه فعال کند و حمایت آمریکا را به عنوان پشتوانه خودش داشته باشد تا به امنیت خاطری که مد نظر دارد برسد.

آمریکا به دنبال جایگزین کردن ارتش آزاد به جای جبهه النصره و داعش است

این کارشناس مسائل بین‌الملل یادآور شد: اسرائیل برای این کار یکی از جریاناتی که الان دقیقا از آن به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند جبهه النصره است که بخش شرقی دمشق را با عنوان «غوطه شرقی» در اختیار دارد. هواپیماهای روسی در این منطقه برای جلوگیری از خروج تروریست‌ها، در حال بمباران مواضع آنها هستند و لذا سر و صداهایی علیه حکومت سوریه تحت عناوین حقوق بشری راه انداخته‌اند و لذا با فشار امریکا و اسرائیل، شورای امنیت تصویب کرده که در این منطقه از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر آتش‌بس برقرار شود تا بتوانند در این مدت بخشی از افراد را خارج کنند.

ساداتیان عنوان کرد: البته اینکه بعضا گفته می‌شود هدف آمریکا از آتش‌بس این است که جبهه النصره و برخی دیگر از گروه‌های تروریستی حفظ شوند در واقعیت اینگونه نیست. آمریکایی‌ها هم این گروه‌ها را تروریست می‌دانند اما تمام تلاش‌شان این است که بتوانند از این پایگاه‌ها گروه‌هایی را که میانه‌رو می‌دانند، مانند ارتش آزاد سوریه، تقویت کنند. به عبارتی آمریکایی‌ها می‌خواهند با از بین رفتن تروریست‌ها، معارضان میانه‌رو را جایگزین کرده و آنها را حمایت و تقویت کنند. در واقع آمریکا به دنبال تقویت موقعیت النصره و داعش نیست.

گفت‌وگو از مهدی مخبری

نظرات شما

×

Comments are closed.