ساخت و سازهای جدید فقط در خارج از مسیر سیلاب

مسئولان بنیاد مسکن اعلام کردند:

اعطای زمین رایگان و تسهیلات به خانه‌های آسیب‌دیده در سیل

گروه امورزیربنایی-رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: به صاحبان خانه‌هایی که از سیل اخیر آسیب دیده‌اند، برای جابه‌جایی به محل دیگر، زمین رایگان داده می‌شود.

به گزارش جهان اقتصاد، علیرضا تابش اظهار داشت: خانه‌های تخریب شده در سیل اخیر مقاوم بود، اما به دلیل اینکه در مسیر سیل قرار داشت تخریب شد.

وی افزود: برای بازسازی و نوسازی خانه‌ها از شهرداری استعلام می‌گیریم و بعد مجوز ساخت می‌دهیم؛ این خانه‌های تخریب شده از ما مجوز ساخت نداشت، با این حال این خانه‌ها مورد ارزیابی قرار می گیرد و به آن‌ها خسارت پرداخت می‌شود.

تابش گفت: بر اساس فرمان رهبری در هر منطقه‌ای که در مسیر سیل است باید تجدید نظر شود و به محل دیگر نقل مکان شود به همین دلیل دستور تجدید نظر در طرح‌های هادی دادیم.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: در طرح هادی روستایی، به اماکنی که در مسیر سیلاب نباشد مجوز ساخت داده خواهد شد و خانه‌هایی که در مسیر سیل باشد در صورت امکان به آن‌ها زمین داده می‌شود و در صورت اینکه زمین نداشته باشیم روستائیانی که منازل آن‌ها در مسیر سیل قرار دارد زمینی انتخاب می‌کنند و در آن محل اقدام به ساخت می‌کنند.

وی گفت: در سیل اخیر تخریب خانه‌های نوساز بسیار کم بود و خانه‌هایی که در معرض سیلاب بود، تخریب شدند.

معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز گفت: حجم خسارت ناشی از سیلاب در سطح کشور بسیار وسیع است. برآورد اولیه ما این است که حدود ۱۵۱ هزار واحد مسکونی دچار خسارت شد‌ه‌اند که از این میزان، تعداد ۵۴ هزار واحد، واحدهای مسکونی تخریب شده هستند و باید بازسازی و نوسازی شوند، مابقی واحدهای خسارت‌دیده هم قابل تعمیر هستند.

عزیزالله مهدیان با اشاره به اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از ابتدای حادثه تمامی امکانات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به ویژه ماشین‌آلات سنگین را در تمامی استان‌های درگیر سیل برای امداد و نجات به کار گرفته است، افزود: در ابتدا برای استان لرستان، پنج استان را به عنوان معین تعریف کردیم که آن پنج استان با ماشین‌آلات در محل مستقر هستند. در شهر پلدختر بنیاد مسکن اصفهان با ماشین آلات مستقر است و پاکسازی معابر و گل و لای در حال انجام است.

وی ادامه داد: خوشبختانه از روز شنبه نیروهای ارتش و سپاه مستقر شده‌اند. منطقه پلدختر به هفت منطقه تقسیم شده است که پاکسازی سه منطقه با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است و نیروهای مستقر نیز چهار منطقه دیگر را پاکسازی خواهند کرد.

معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام اینکه روند کار پاکسازی سرعت لازم را دارد، خاطرنشان کرد: تلاش‌مان این است که هرچه سریعتر پاکسازی‌ها تمام و بازسازی‌ها آغاز شوند. همراه با پاکسازی و امداد و نجات برآورد خسارت نیز انجام می شود. بدین معنا گروه‌های کارشناسی ما در تمامی منطقه و استان‌ها مستقر هستند و کارشناسی‌ها در حال انجام است.

مهدیان اعلام کرد: کار ارزیابی میزان خسارت‌ها به جز مناطقی که امکان دسترسی به آنها مقدور نبوده است، همچون استان خوزستان که هنوز آب هست و امکان ارزیابی وجود ندارد، انجام شده است.

**بازسازی در گلستان و مازندران آغاز شده است

مهدیان ادامه داد: در استان گلستان و مازندران بازسازی‌ها شروع شده است و پرداخت خسارت نیز از منابع بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تنخواه به تمامی استان ها داده ایم تا کار را شروع کنند.

معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: در مازندران جمع واحدهای خسارت دیده که باید دوباره ساخته شوند حدود ۶۵۰ واحد است. بیش از پنج هزار و ۷۰۰ واحد نیز دچار آبگرفتگی شده‌اند و باید مرمت شوند. تمامی خانه‌هایی که دچار آب گرفتگی شدند و سیل خسارت زده لوازم زندگی شان از دست رفته که در این زمینه نیز بنیاد مسکن هم کمک بلاعوض و هم تسهیلات خواهد داد.

وی پرداخت تسهیلات خرید لوازم را زمانبر دانست.

مهدیان در بیان جزییات تخصیص وام، گفت: در مناطق شهری برای واحدهای شهری ۵۰ میلیون وام بازسازی با کارمزد پنج درصد و بازپرداخت ۱۵ ساله، به‌علاوه کمک بلاعوض ۱۲ میلیون تومانی تخصیص خواهد یافت. همچنین، کمک بلاعوض برای لوازم، پنج میلیون تومان در مراکز شهری است و ۱۵ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت پرداخت می‌شود.

معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تصریح کرد: در شهرها پروانه، نقشه و نظارت و آواربرداری و تامین مصالح را رایگان به مردم اختصاص می دهیم.

وی بازسازی مناطق شهری را کمی زمانبر خواند و گفت: در بازسازی مناطق شهری کمی زمانبر خواهد بود اما با توجه به اینکه اول فصل کاری است تلاش می‌کنیم تا در حداقل زمان ممکن مراحل اداری آن به اتمام برسد و کار بازسازی آغاز شود.

مهدیان اعلام کرد: در مناطق روستایی، برای بازسازی ۴۰ میلیون تومان و بلاعوض ۱۰ میلیون تومان است. برای واحدهای تعمیری روستایی نیز میزان تسهیلات ۵ میلیون بلاعوض و ۱۵ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت است. تمامی این تسهیلات نیز به صورت سفته زنجیره ای که ساده ترین روش است انجام می‌شود.

**هیچ خانه جدیدی در مسیر سیل احداث نمی‌شود

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن هم با اعلام این خبر که بانک مرکزی قول داده پرداخت تسهیلات به مناطق سیل‌زده را از روز یکشنبه آغاز کند، به ایسنا گفت: تا کنون به ۱۱۰ هزار خانه خسارت وارد شده است؛ جودی هم‌چنین اعلام کرد: طبق بررسی پژوهشگران سوانح طبیعی، خانه‌های در بستر رودخانه با استفاده از زمین رایگان دولتی جابه‌جا خواهد شد.

مجید جودی اظهار کرد: دولت نیز در حال تأمین کمک بلاعوض است ولی ما معطل نشدیم و از محل منابع بنیاد مسکن، پرداخت کمک بلاعوض را از یک هفته قبل در مازندران و از دیروز در لرستان شروع کرده‌ایم.

وی در پاسخ به این سوال که برای خانه‌های در مسیر سیل‌های احتمالی چه تمهیداتی اندیشیده‌اید، گفت: در تمام مناطقی که قرار است بازسازی شود، بستر توسط پژوهشگران سوانح طبیعی مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد و اگر ساختار مناسبی برای ساخت و ساز وجود نداشته باشد خانه‌ها جابه‌جا می‌شود. برای جابه‌جایی نیز سعی می‌کنیم از زمین‌های دولتی استفاده کنیم که به صورت رایگان در اختیار مردم قرار گیرد. اگر هم زمین دولتی نبود بنیاد مسکن زمین مورد نیاز را خریداری می‌کند و در اختیار مردم قرار می‌دهد. اما به هیچ عنوان در نقطه قبلی که گاهاً در مسیر رودخانه قرار دارد اجازه ساخت و ساز نمی‌دهیم.

به گفته جودی، هم‌اکنون ماشین‌آلات در شهر پلدختر مشغول پاکسازی هستند و در آینده بسیار نزدیک بازسازی شروع می‌شود.

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن خاطرنشان کرد: بنیاد مسکن در واقع عنوان متولی بازسازی است اما تمام ماشین‌آلات و نیروهای فنی خود را برای امداد و نجات، بسیج کردیم. سپس در نقاطی که شرایط محیطی اجازه می‌داد ارزیابی خسارات را آغاز کردیم. تا این لحظه ۱۱۰ هزار واحد مسکونی در استان‌های گلستان، مازندران و لرستان ارزیابی شده که ۴۰ هزار واحد از این تعداد نیاز به نوسازی دارد و ۷۰ هزار واحد تعمیراتی است. البته این آمار فعلاً برای مناطقی است که شرایط محیطی به ما اجازه ارزیابی را می‌دهد. هنوز با توجه به این‌که در خوزستان دچار آب‌گرفتگی هستیم حتی یک واحد هم ارزیابی نکرده‌ایم و منتظر هستیم تا شدت آب‌گرفتگی کاهش پیدا کند. بخشی از آق‌قلا و گمیشان و خوزستان هنوز بررسی انجام نشده است.

وی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشترین خسارت ناشی از سیل در استان لرستان بوده و حجم خسارت نسبت به گلستان بیشتر است.

 

 

 

 

 

 

نظرات شما