ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی در سوریه توسط ایران

توافق تهران و دمشق امضا شد:

گروه امورزیربنایی_وزیر نیرو تصریح کرد: تاکنون گروه مپنا ۹۰۰ مگاوات نیروگاه در شرایط جنگی در کشور سوریه ساخته و به مدار آورده است. اکنون نیز موافقت‌نامه‌ای بین مپنا و شرکت برق سوریه در خصوص احداث نیروگاه ۵۴۰ مگاواتی در لاذقیه امضا شد.

به گزارش جهان اقتصاد، رضا اردکانیان در مراسم امضای تفاهم‌نامه ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۴۰ مگاواتی در لاذقیه سوریه با حضور ظهیر خربوطلی، وزیر برق سوریه اظهار داشت: وزیر برق جمهوری سوریه برای مذاکره در زمینه مشارکت فعال شرکت ایرانی در بازسازی صنعت برق این کشور حضور دارد. خوشبختانه فعالیت‌های خوبی در این زمینه انجام شده که استمرار داشته و توسعه خواهد داشت.

وی افزود: وزارت برق سوریه مذاکرات خوبی با گروه مپنا داشته و همکاری‌هایی نیز با سایر شرکت‌های خدمات مهندسی برق دارد.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: موافقت‌نامه راهبردی بلندمدت بین دو کشور نهایی شده و امضا می‌شود و با امضای این موافقت‌نامه همکاری‌ها توسعه بیشتری خواهد یافت.

اردکانیان یادآور شد: قبل از امضای این تفاهم‌نامه مذاکرات ما با برق سوریه برقرار است و وزیر سوریه نیز تایید کرده که نیروگاه ۱۲۵ مگاواتی گازی که تشریفات احداث آن نهایی شده در منطقه حلب به زودی اجرا خواهد شد و این عرصه جدیدی برای همکاری دو طرف است.

وی همچنین به مباحث دو کشور در زمینه احداث نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی بادی اشاره کرد و گفت: مذاکرات ساخت این نیروگاه تجدیدپذیر نیز در دستور کار و در حال پیشرفت است.

اردکانیان ادامه داد: بالغ بر ۸۰۰ مگاوات نیروگاه مختلف در سوریه برای مراحل بازسازی و تعمیرات نیز معرفی شده‌اند که نیروگاه‌های ایران آمادگی دارند که کار را به مرحله قرارداد برسانند.

وی همچنین گفت: در سفر وزیر برق سوریه استفاده شد که در زمینه توسعه روابط و همکاری‌های صنعت برق مذاکراتی صورت گیرد و بازدیدی از ظرفیت‌های مختلف صنعت برق کشورمان داشته باشند و ایشان نیز از بنده دعوت کردند ادامه گفت‌وگوها در آینده نزدیک با سفر به این کشور دنبال شود.

اردکانیان گفت: در تفاهم‌نامه امروز دولت تسهیل‌کننده و پشتیبان خواهد بود و بخش خصوصی نقش اصلی را دارد و از ظرفیت فعال و واجد شرایط در صحنه بازسازی برق و آب و فاضلاب این کشور استفاده خواهد شد.

وی مبلغ قرارداد ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۴۰ مگاواتی در سوریه را بالغ بر ۴۱۱ میلیون یورو عنوان کرد.

**اولویت سوریه؛ استفاده از شرکت‌های ایرانی

وزیر برق سوریه نیز درباره تامین گاز نیروگاه اظهار داشت: بعد از پیروزی ارتش سوریه بسیاری از چاه‌های گاز این کشور آزاد شدند و بر این اساس دو میلیون متر مکعب از طریق خط لوله برای تامین گاز نیروگاه انتقال می‌یابد که برای به راه‌اندازی آن کافی است.

ظهیر خربوطلی اظهار داشت: با توجه به افزایش تقاضا برای برق در سوریه و نیاز به راه‌اندازی دوباره بخش‌های صنعتی، کشاورزی، خدماتی و گردشگری بعد از پیروزی که به مدد ارتش سوریه و نیروهای هم‌پیمان ارتش حاصل شد، امروز برنامه زمانی احداث نیروگاه ۵۴۰ مگاواتی لاذقیه با مپنا امضا شد.

وی افزود: بر اساس قرارداد امروز عملیات اجرایی از ابتدای سال آینده آغاز می‌شود و طبق زمان‌بندی واحد اول گازی طی ۱۵ ماه واحد دوم گازی در ۲۴ ماه و واحد سوم بخار طی ۳۴ ماه تکمیل می‌شود. همچنین در کنار این پروژه خط لوله گاز به مسافت ۷۰ کیلومتر احداث خواهد شد که نیروگاه را تغذیه می‌کند.

خربوطلی تصریح کرد:‌ توافق دیگر بازسازی نیروگاه حرارتی حلب است که بعد از تامین تجهیزات و لوازم مقرر شده که از ابتدای سال آینده کار احداث آن آغاز شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین با تعدادی شرکت دولتی و خصوصی ایرانی دیدار داشتیم تا زمینه همکاری در خصوص تولید، توزیع و انتقال و انرژی‌های تجدیدپذیر فراهم شود.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.