ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد دوباره به جریان افتاد

در پی گشایش کامل اعتبار اسنادی ۲۰۲ میلیون یورویی صورت گرفت

گروه امورزیربنایی-مدیرعامل گروه برق و انرژی صبا در پی گشایش کامل اعتبار اسنادی ۲۰۲ میلیون یورویی خبر از شروع مجدد عملیات اجرائی و تسریع در رسیدن به زمان بهره برداری پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از روابط عمومی بنیاد مستضعفان، اسلامیان  در مورد سوابق عملیات اجرایی پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد که از سال ۸۵ وارد فاز عملیاتی شده است گفت: نیروگاه خرم آباد در سال ۸۴ با مشارکت گروه برق و انرژی صبا ، شرکت “سنا” و شرکت فراب تاسیس شد. در سال ۸۵ پروژه به صورت عملیاتی آغاز و با استفاده از حساب ذخیره ارزی، دو اعتبار اسنادی به میزان ۳۲ میلیون یورو و ۱۵۱ میلیون یورو گشایش یافت. متاسفانه در این مدت، فقط اعتباراسنادی اولی محقق و به همین دلیل ادامه عملیات اجرایی  پروژه درسال ۱۳۹۲ با وقفه مواجه شد و درپی گشایش LC دوم دربهمن ماه ۹۶ به مناسبت دهه فجر پروژه به صورت عملیاتی آغاز  شد.

مدیرعامل گروه برق و انرژی صبا دررابطه با جزییات این پروژه گفت: شرکت مولد نیروی خرم آباد سرمایه گذار و مجری پروژه نیروگاه ۹۶۸ مگاواتی سیکل ترکیبی خرم آباد یکی از زیر مجموعه های هلدینگ برق وانرژی صبا و وابسته به بنیاد مستضعفان است . پروژه نیروگاه خرم آباد در ابتدا جهت احداث ۸ واحد گازی به ظرفیت ۱۲۹۶ مگاوات پیش بینی شده بود که  به دلیل تغییر سیاستهای وزارت نیرو، مقرر شد پروژه در دو فاز، به صورت  ۲ بلوک سیکل ترکیبی اجرا شود و درحال حاضر خوشبختانه با گشایش اعتبار اخیرعملیات اجرایی برای احداث یک بلوک سیکل ترکیبی به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات شدت گرفته  است.

اسلامیان حجم زیاد سرمایه گذاری در پروژه های نیروگاهی را یکی از مهمترین دلایل گشایش اعتبارات اسنادی دانست و تاکید کرد:این حجم سرمایه گذاری از توان بخش خصوصی کشور فراتر است. وی در ادامه  با توجه به تاثیر پروژه های نیروگاهی در زیر ساخت های توسعه کشور به عنوان یک وظیفه ملی از بانک های عامل درخواست کرد با نگاهی ویژه تلاشگران این صنعت را همراهی کنند .

مدیر پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد در مورد زمان بهره برداری از این پروژه  گفت : کار ساخت و تکمیل پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی ۳۵درصد در بخش گازی با ورود ۲ توربین گاز، ۲ ژنراتور و ۲ ترانسفورماتور اصلی واحدهای گازی به نیروگاه، و همچنین گشایش اعتبار اسنادی  تسریع شده است و برآورد می کنیم که : عملیات سنکرون واحد اول گازی طی ۲۰ ماه حدود ۱۵ مهر ماه سال ۱۳۹۸ و سنکرون واحد دوم طی ۲۲ماه در آذر ۱۳۹۸ و همچنین سنکرون واحد اول بخار در طی ۳۴ ماه در آذر ماه سال ۱۳۹۹ صورت می پذیرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.