زنگنه خبر داد: انعقاد قرارداد ۳۰ دکل نفتی در یک شب بدون برگزاری مناقصه در دولت دهم

 

 

در حالی که لیست کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم هفته گذشته توسط حسن روحانی به مجلس ارائه شد، از روز گذشته شاهد آغاز روند بررسی برنامه‌های پیشنهادی وزیران در کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی هستیم.

بر همین اساس، بیژن نامدار زنگنه روز گذشته با حضور در نشست فراکسیون امید مجلس به تشریح برنامه‌های خود برای دوره دوم وزارتش پرداخت.

به گزارش خانه ملت، وی درخصوص برنامه‌های خود به عنوان وزیر پیشنهادی نفت در دولت دوازدهم گفت: باید اشاره کنم که اصرار داشتم در دولت دوازدهم شخص دیگری عهده دار سمت وزارت نفت باشد، برای بنده همین قدر کافی است که صدای من برای کمک به توسعه شنیده شود تا بنده کمک کنم.

وزیر پیشنهادی نفت در دولت دوازدهم ادامه داد: باید از ظرفیت نخبگان فارغ التحصیل از دانشگاه‌های دیگر علاوه بر دانشگاه صنعت نفت استفاده شود، برای اینکه یک دولت چابک داشته باشیم، باید تلاش شود از ظرفیت‌های نیروی انسان نخبه در کشور بهره گرفته شود.

زنگنه با بیان اینکه دیپلماسی نفتی کار پیچیده ای است، گفت: این نکته صحیح است که در اوپک هر یک از اعضا یک رأی دارند، اما قدرت در دست کسانی است که بیشترین تولید را دارند و مهمتر آن است که کشوری ظرفیت تولید مازاد نفتی را داشته باشد.

وی تصریح کرد: در زمان برخی تنش‌ها میان ایران و عربستان سعودی، ما به عربستان درخصوص مسائل نفتی به نکات مشترکی رسیدیم و باید به یاد داشت که هر یک دلار افزایش هر بشکه نفت می‌تواند کلی به درآمدهای کشور اضافه کند و بنده با حفظ اصول و مصلحت نظام جمهوری اسلامی باید تلاش کنم درآمد کشور بالا برود.

زنگنه درخصوص جلوگیری از خام فروشی گفت: ظرفیت پالایشی در کشور باید بالا برود، در حال حاضر ۱٫۷ میلیون بشکه وجود دارد که باید در یک برنامه به ۳ میلیون بشکه ارتقا یابد.

وزیر پیشنهادی نفت در دولت دوازدهم ادامه داد: مسائل ایمنی و مدیریتی و همچنین سرمایه‌های انسانی در صنعت نفت باید مورد توجه ویژه قرار بگیرند و نباید این نکته را فراموش کرد که اگر نخبه‌های ما از درآمد خوبی برخوردار نباشند، رقبا آنان را جذب می‌کنند.

وی افزود: همانطور که امام راحل فرمودند همه باید با همه متحد باشیم، بنابراین باید با همکاری و همدلی باید تلاش کرد تا به موفقیت دست یافت.

زنگنه با تاکید بر اینکه از توسعه صنعت پتروشیمی حمایت می کند، بیان کرد: این دستور را صادر کردم که قیمت گاز نسبت به گذشته تغییر نکند، اما این نکته را باید پذیرفت که باید از مصرف بی رویه گاز جلوگیری شود، البته برای صنعت قیمت گاز به صورت پلکانی محاسبه نمی‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به صحبت‌های نمایندگان، به مواردی مانند تقویت مدیریت و نیروی انسانی در وزارت نفت و همچنین به کارگیری زنان و برادران و خواهران اهل سنت در صنعت نفت، توجه خواهد شد.

وزیر پیشنهادی نفت در دولت دوازدهم با بیان اینکه از گازرسانی به روستاها و جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت حمایت می‌شود، گفت: با رفع تبعیض جنسیتی در صنعت نفت موافقم و در این راستا دستور داده شد که در دانشگاه صنعت نفت ظرفیت پذیرش برای بانوان نیز وجود داشته باشد.

لازم به ذکر است در این جلسه اعضای فراکسیون مجلس شورای اسلامی امید انتقادات و پیشنهادات خود را برای ارتقای عملکرد وزارتخانه نفت در ۴ سال آینده بیان کردند.

**پرونده مفصلی درباره تخلفات نفتی دولت دهم تشکیل شده است

زنگنه همچنین در گفتگو با خانه ملت با اشاره به پرونده دکل‌های نفتی در دولت‌های نهم و دهم، گفت: قرارداد ۳۰ دکل شامل ۲۰ دکل خشکی و ۱۰ دکل دریایی در یک شب با ترک تشریفات مناقصه منعقد شد که پرونده مفصلی درباره آنها تشکیل شده است تا خسارت و میزان ضرر و زیان این پرونده مشخص شود.

عضو کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه دکل گشمده یک پرونده جداگانه دارد، افزود: انعقاد قرارداد تمامی این دکل‌ها توسط یک فرد انجام شده است که این فرد سه کار انجام داده است، نخست اینکه یک میلیارد دلار قرارداد خرید لوله از خارج از کشور منعقد کرده، دوم اینکه ۳۰ دکل نفتی خریداری کرده و سوم پرونده دکل نفتی گمشده را منعقد کرده است که در هر سه اقدام تخلف رخ داده است.

وزیر نفت دولت یازدهم و پیشنهادی کابینه دوازدهم با بیان اینکه این فرد با سفارش احمدی نژاد برخی اقدامات را انجام داده که سوابق آن موجود است، تصریح کرد: دفتر احمدی نژاد به صورت مکتوب دستور داده که این اقدامات توسط این فرد انجام شود.

گفتنی است، زنگنه امروز نیز در کمیسیون‌های قضایی و حقوقی، و صنایع و معادن حضور می‌یابد تا به تشریح برنامه‌هایش برای نمایندگان مجلس بپردازد. همچنین کمیسیون انرژی مجلس طی امروز و فردا به بررسی برنامه‌های زنگنه و وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم می‌پردازد.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.