زنده بودن جشنواره فیلم فجر، به شرط پوشش مناسب!

علیرضا امامی فرد-گروه فرهنگی

سال گذشته که اختتامیه جشنواره فیلم فجر به صورت زنده از صدا و سیما پخش نشد، باعث شد تا موجی از انتقادات روانه این سازمان به اصطلاح ملی شود.

علت آن هم می شد به سادگی حدس زد. لابد پوشش بازیگران مطابق میل مدیریت صدا و سیما نبوده است.

بالاخره نمی شود که چهار تار موی بازیگران زن را در روزهای عادی نشان داد. دیده شدن موی زن فقط زمانی در صدا و سیما از لحاظ شرعی مشکلی ندارد که زمان انتخابات باشد.

امسال هم به نظر می رسد سازمان صدا و سیما قصد ندارد با هنرمندان راه بیاید مگر آنکه آنها هم از موضع خود عقب نشینی کنند. یعنی زنانی که در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا می کنند نباید آزادانه هر لباسی که می خواهند بپوشند.

گرچه به نظر می رسد با توجه به پخش زنده مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر، اختتامیه آن هم زنده از صدا و سیما پخش شود و این را می توان از صحبت های مدیر تامین برنامه شبکه «نمایش» متوجه شد که در گفت و گویی با ایسنا گفت: به امید خدا با همیاری سازنده‌ی سینماگران و مسوولان جشنواره، مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر نیز از شبکه نمایش پخش خواهد شد.

اما محمد حسام پور در ادامه صحبتهایش هم برای اجرای چنین چیزی شرطی گذاشته است که باید دید هنرمندان به آن تن خواهند داد یا خیر؟

او در رابطه با اجرای زنده این مراسم می گوید: پوشش عرفی و مرسوم در جامعه، پوشش استانداردی و مورد قبول آحاد جامعه است و تلویزیون هم منعکس‌کننده آن است. طبعا در جایی که پوشش و کلام تعارض جدی با عرف مرسوم در جامعه ایرانی و اسلامی دارد، تلویزیون نباید آن را به طور کامل پخش کند. اما بدانیم که تعامل دوطرفه است؛ به این معنی که هنرمندان دوست دارند اختتامیه جشنواره به صورت زنده پوشش داده شود؛ بنابراین عرف جامعه نیز از سمت آن‌ها رعایت خواهد شد.

حال باید صبر کرد و دید که آیا هنرمندان فعال در عرصه سینما برای زنده نشان داده شدن مراسم فیلم فجر با پوشش مناسب و آن طور که میل سازمان صدا و سیما هست به مراسم اختتامیه می آیند یا ازادی خود و انتخابشان را ترجیح  می دهند!

نظرات شما

×

Comments are closed.