زمان بازنگری ضوابط اجرایی و متن قراردادهای صنعت احداث

 مهندس مرتضی آمری نیا، مشاور و مدرس در حوزه قراردادها و مدیریت دعاوی پروژه‌ها

بطور معمول انجام هر پروژه‌ای در نتیجه توافق است. از اینرو و  به منظور کاهش احتمال وقوع اختلافات بر اثر تغییرات و موفقیت هر پروژه ای، می‌بایست به مدیریت توافقات توجه ویژه نمود.گفتنی است اصلی ترین ابزار برای  مدیریت هر توافقی، قرارداد است.

قرارداد خوب، قراردادی خواهد بود که تا حد امکان ریسک ها و مرزبندی تعهدات در آن به درستی  منعکس شود و روش‌های مدیریت رویدادها، حل و فصل اختلافات با درج اولویّت بندی‌ها مدنظر قرارگیرند تا با اقدام بر اساس آن شاهد انجام موفق پروژه های تعریف شده در صنعت احداث باشیم و این مهم دست یافتی نیست مگر به همت هر طرفین قرارداد.

در این راستا؛ لزوم  آسیب شناسی و بازنگری ضوابط اجرایی و متن قراردادهای ابلاغی از جانب سازمان برنامه و بودجه بعنوان اصلی ترین متولّی همسان سازی مستندات صنعت احداث، با توجه به  سپری شدن مدت زمان طولانی از ابلاغ و اجرایی شدن آنها، احساس می گردد.

انتخاب متون قراردادی ناهمگون با ماهیّت پروژه ها و بکارگیری چارچوب های قدیمی قراردادها بدون توجه به متدولوژی های نو ظهور انجام کارها، با این تفکّر که تغییرات و اختلافات در طول اجرای پروژه صرفاً با مذاکره قابل حل و فصل بوده و در غیر این صورت می‌توان با بهره گیری از ضمانت‌های اجرایی، طرف قراردادی را مجبور به انجام تعهدات نمود، فاقد نتیجه مطلوب خواهد بود.  بنابراین زمان آن فرا رسیده است تا با الگو قراردادن استانداردهای روز دنیا و تلفیق آنها با سرمایه های حقوقی موجود همانند قوانین بالادستی، رویه های حقوقی و منابع فقهی، به قالب های قراردادی منسجم و در عین حال منعطف دست یابیم.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.